ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Fatlum till landslaget – berättar om uttagningen och tunga hösten

Förra vintern reste han iväg för spel i Kosovos färger – nu är Fatlum Ahmeti landslagsaktuell igen. Mittsexan har tagits ut till VM-kvalet i Portugal, men reser dit med stukat självförtroende efter en höst där LIF Lindesberg sladdat.

Under fredagen presenterade Kosovo sin landslagstrupp till det kommande VM-kvalspelet. Precis som för ett år sedan fanns LIF Lindesberg representerat, det genom Fatlum Ahmeti. Den 27-åriga mittsexan har familjerötter i det balkanska landet och gjorde föregående vinter sin A-landslagsdebut i tävlingssammanhang när han kvalade på hemmaplan med Kosovo. Nu är det alltså dags för nytt uppdrag i nationens färger.

– De hörde av sig för någon månad sedan, kollade av läget och intresset hos mig. De sa att de hade koll på mig och att jag var med i bruttotruppen, berättar Fatlum.

Den definitiva uttagningen skulle göras i slutskedet av november och för några dagar sedan kontaktades han igen av förbundet. Landslagsledningen ville veta om LIF-spelaren var sugen att resa till Portugal för tre kvalmatcher, något som Fatlum tackade ja till. Själv känner han att landslagsuppdraget blir en rolig utmaning, även om han haft en jobbig tid bakom sig.

– Formen är väl okej, men det sitter mycket i huvudet. Det är på grund av säsongen, som inte varit så som varken jag eller laget hoppades på. Det är klart att om vi hade legat etta, tvåa eller trea där i toppen hade det känts jävligt bra att åka iväg nu. Men det känns helt okej ändå, funderar Fatlum.

Förklarar resultaten: ”En del av sanningen ligger där”

Ja, för säsongen 2017-18 har inte alls utvecklat sig så LIF Lindesberg hade önskat. Det brandgula laget, som de senaste åren varit ett stabilt lag för den övre halvan, har halkat efter rejält. Redan i premiären kom en överraskande förlust mot RP Linköping och därifrån har motgångarna följt i en strid ström. Med elva omgångar spelade placerar sig LIF på negativ kvalplats, något som har flera anledningar.

– Vi tappade fem-sex spelare från förra året, riktigt bra spelare. Vissa av dem kanske de bästa på sina positioner i Allsvenskan, då tänker jag på Jacob (Nelson) och ”Jocke” (Bååk). Det är stora tapp för ett lag som Linde, som kanske inte köper in nya spelare. Då måste man bygga underifrån, förklarar Fatlum och fortsätter.

– En del av sanningen ligger där. Sen har vi spelat alldeles för dåligt.

LIF har under sommaren genomgått något av generationsväxling. Tidigare etablerade A-lagsnamn som Joakim Bååk, Sebastian Hammar och Karlo Seric lämnade och bara veckor innan seriestart kritade Jacob Nelson på för ett utlandsäventyr. Ersättarna har kommit från de yngre leden och den nya ungdomliga prägeln på laget har skapat ett nytt typ av lag. Tobias Pettersson fick inte pusselbitarna på plats och sparkades från sin tränarpost, frågan är om LIF anpassat spelet efter den nya truppen?

– Det är svårt att säga, för vi har ändå försökt att ändra på spelet och ofta spelat oss fram till bra lägen. Det är det där extra som vi saknat, det som ”Jocke” eller Jacob hade. De kunde göra något på egen hand när det gick tungt för laget. Nu är vi mer beroende av att alla gör sitt, svarar Fatlum öppet.

Men allt har inte varit elände. I flera av matcherna har LIF visat upp ett piggt offensivt spel, något som även räckt till flera tunga skalper mot toppkonkurrenter i serien. Över de fyra senaste matcherna har brandgult också plockat säsongens två första vinster. Extra välkommen var tvåpoängaren föregående helg, då Fatlum Ahmeti och LIF äntligen fick fira en seger i Arenan efter 31-27 mot Tyresö.

– Jag ska vara helt ärlig här. Det var jävligt skönt. Det är helt sjukt att vi väntat så här länge på en hemmaseger, så det var den skönaste vinsten på riktigt länge.

”Det kanske bästa motstånd jag kommer möta i min karriär”

Mittsexan är noggrann med att poängtera att LIF Lindesberg trots tabelläget har chans mot allt motstånd i serien. Få gånger har det runnit iväg målmässigt, även om det blivit sex förluster på de elva spelade matcherna. Med Erik Axelssons intåg på tränarbänken har laget också fått en energiboost som förhoppningsvis börjat lyfta spelarna.

– Ja absolut, vi tränar bra. Det har vi också gjort hela tiden. Men visst känns det som att om vi får lite tur med oss nu och hittar flowet kommer det att vända, kommenterar Fatlum som just nu fokuserar på att lyfta LIF till säker mark i tabellen.

– Vi har tre matcher kvar innan jul. Vi ska spela dem och sen kan vi utgå från det, för då har vi mött alla lag och vet ungefär vad som krävs. Efter nyår kan vi snacka mer om vad som är rimligt för den här säsongen.

Men innan matcherna efter jul tar vid ska 27-åringen resa iväg på internationella uppdrag. Kosovos landslag samlas den 3:e januari för läger inför VM-kvalspelet i Portugal, ett kval som dessvärre krockar med Allsvenskan. LIF Lindesberg har dubbla matcher under perioden som Fatlum väntas vara bortrest och klubben hoppas kunna lägga om schemat. Samtidigt ska brandgults anfallsstjärna mäta krafterna i matcher mot Polen, Portugal och allra sist Cypern.

– Det är jättetufft motstånd, bara bra lag. Polen kommer dit för att vinna allting skulle jag tänka mig. Det blir spännande att få möta det kanske bästa motstånd som jag kommer att möta i min karriär, konstaterar Fatlum.

Det här blir andra nyår i rad som han får fira med landslagstruppen. I sin debut i seniorlandslaget matchades mittsexan flitigt, men fokus låg på att bidra i defensiven. Den här gången vet Fatlum Ahmeti vad som krävs i Kosovos matchställ och LIF Lindesbergs kraftpaket ställer upp i VM-kvalet för att få speltid.

– Självklart, annars hade jag inte tacka ja till att åka. Vi får se, det är som vanligt att jag måste kämpa på träningarna och visa upp mig. I landslaget har man inte den där långa tiden på sig, det handlar om att prestera på varje träning. Då får du spela på match.

VM-kvalmatcherna som väntar Fatlum Ahmeti:

12:e januari Polen-Kosovo

13:e januari Kosovo-Portugal

14:e januari Cypern-Kosovo

Publicerad 2 december 2017 klockan 14:00


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: IJF

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.

9 oktober 2026 klockan 13:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Ida Eriksson och Ingrid Nilsson tävlar i VM på torsdag. Foto: Magnus Nilsson

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.

6 oktober 2026 klockan 15:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.

28 september 2026 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LIF Lindesberg rivstartar den nya säsongen i Division 1 och vinner direkt. Flera av LIF-lagets unga spelare visade vägen med hjälp av rutinerade Anton Floods sylvassa skottarm. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.

27 september 2026 klockan 20:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Frövi Judo laddar för intensiv helg
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, ...
25 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnö...
25 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg ...
7 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
1 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens stö...
27 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med ...
18 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-14

2026-04-09

2026-04-08

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-10-12 10:17