ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Fatlum till landslaget – berättar om uttagningen och tunga hösten

Förra vintern reste han iväg för spel i Kosovos färger – nu är Fatlum Ahmeti landslagsaktuell igen. Mittsexan har tagits ut till VM-kvalet i Portugal, men reser dit med stukat självförtroende efter en höst där LIF Lindesberg sladdat.

Under fredagen presenterade Kosovo sin landslagstrupp till det kommande VM-kvalspelet. Precis som för ett år sedan fanns LIF Lindesberg representerat, det genom Fatlum Ahmeti. Den 27-åriga mittsexan har familjerötter i det balkanska landet och gjorde föregående vinter sin A-landslagsdebut i tävlingssammanhang när han kvalade på hemmaplan med Kosovo. Nu är det alltså dags för nytt uppdrag i nationens färger.

– De hörde av sig för någon månad sedan, kollade av läget och intresset hos mig. De sa att de hade koll på mig och att jag var med i bruttotruppen, berättar Fatlum.

Den definitiva uttagningen skulle göras i slutskedet av november och för några dagar sedan kontaktades han igen av förbundet. Landslagsledningen ville veta om LIF-spelaren var sugen att resa till Portugal för tre kvalmatcher, något som Fatlum tackade ja till. Själv känner han att landslagsuppdraget blir en rolig utmaning, även om han haft en jobbig tid bakom sig.

– Formen är väl okej, men det sitter mycket i huvudet. Det är på grund av säsongen, som inte varit så som varken jag eller laget hoppades på. Det är klart att om vi hade legat etta, tvåa eller trea där i toppen hade det känts jävligt bra att åka iväg nu. Men det känns helt okej ändå, funderar Fatlum.

Förklarar resultaten: ”En del av sanningen ligger där”

Ja, för säsongen 2017-18 har inte alls utvecklat sig så LIF Lindesberg hade önskat. Det brandgula laget, som de senaste åren varit ett stabilt lag för den övre halvan, har halkat efter rejält. Redan i premiären kom en överraskande förlust mot RP Linköping och därifrån har motgångarna följt i en strid ström. Med elva omgångar spelade placerar sig LIF på negativ kvalplats, något som har flera anledningar.

– Vi tappade fem-sex spelare från förra året, riktigt bra spelare. Vissa av dem kanske de bästa på sina positioner i Allsvenskan, då tänker jag på Jacob (Nelson) och ”Jocke” (Bååk). Det är stora tapp för ett lag som Linde, som kanske inte köper in nya spelare. Då måste man bygga underifrån, förklarar Fatlum och fortsätter.

– En del av sanningen ligger där. Sen har vi spelat alldeles för dåligt.

LIF har under sommaren genomgått något av generationsväxling. Tidigare etablerade A-lagsnamn som Joakim Bååk, Sebastian Hammar och Karlo Seric lämnade och bara veckor innan seriestart kritade Jacob Nelson på för ett utlandsäventyr. Ersättarna har kommit från de yngre leden och den nya ungdomliga prägeln på laget har skapat ett nytt typ av lag. Tobias Pettersson fick inte pusselbitarna på plats och sparkades från sin tränarpost, frågan är om LIF anpassat spelet efter den nya truppen?

– Det är svårt att säga, för vi har ändå försökt att ändra på spelet och ofta spelat oss fram till bra lägen. Det är det där extra som vi saknat, det som ”Jocke” eller Jacob hade. De kunde göra något på egen hand när det gick tungt för laget. Nu är vi mer beroende av att alla gör sitt, svarar Fatlum öppet.

Men allt har inte varit elände. I flera av matcherna har LIF visat upp ett piggt offensivt spel, något som även räckt till flera tunga skalper mot toppkonkurrenter i serien. Över de fyra senaste matcherna har brandgult också plockat säsongens två första vinster. Extra välkommen var tvåpoängaren föregående helg, då Fatlum Ahmeti och LIF äntligen fick fira en seger i Arenan efter 31-27 mot Tyresö.

– Jag ska vara helt ärlig här. Det var jävligt skönt. Det är helt sjukt att vi väntat så här länge på en hemmaseger, så det var den skönaste vinsten på riktigt länge.

”Det kanske bästa motstånd jag kommer möta i min karriär”

Mittsexan är noggrann med att poängtera att LIF Lindesberg trots tabelläget har chans mot allt motstånd i serien. Få gånger har det runnit iväg målmässigt, även om det blivit sex förluster på de elva spelade matcherna. Med Erik Axelssons intåg på tränarbänken har laget också fått en energiboost som förhoppningsvis börjat lyfta spelarna.

– Ja absolut, vi tränar bra. Det har vi också gjort hela tiden. Men visst känns det som att om vi får lite tur med oss nu och hittar flowet kommer det att vända, kommenterar Fatlum som just nu fokuserar på att lyfta LIF till säker mark i tabellen.

– Vi har tre matcher kvar innan jul. Vi ska spela dem och sen kan vi utgå från det, för då har vi mött alla lag och vet ungefär vad som krävs. Efter nyår kan vi snacka mer om vad som är rimligt för den här säsongen.

Men innan matcherna efter jul tar vid ska 27-åringen resa iväg på internationella uppdrag. Kosovos landslag samlas den 3:e januari för läger inför VM-kvalspelet i Portugal, ett kval som dessvärre krockar med Allsvenskan. LIF Lindesberg har dubbla matcher under perioden som Fatlum väntas vara bortrest och klubben hoppas kunna lägga om schemat. Samtidigt ska brandgults anfallsstjärna mäta krafterna i matcher mot Polen, Portugal och allra sist Cypern.

– Det är jättetufft motstånd, bara bra lag. Polen kommer dit för att vinna allting skulle jag tänka mig. Det blir spännande att få möta det kanske bästa motstånd som jag kommer att möta i min karriär, konstaterar Fatlum.

Det här blir andra nyår i rad som han får fira med landslagstruppen. I sin debut i seniorlandslaget matchades mittsexan flitigt, men fokus låg på att bidra i defensiven. Den här gången vet Fatlum Ahmeti vad som krävs i Kosovos matchställ och LIF Lindesbergs kraftpaket ställer upp i VM-kvalet för att få speltid.

– Självklart, annars hade jag inte tacka ja till att åka. Vi får se, det är som vanligt att jag måste kämpa på träningarna och visa upp mig. I landslaget har man inte den där långa tiden på sig, det handlar om att prestera på varje träning. Då får du spela på match.

VM-kvalmatcherna som väntar Fatlum Ahmeti:

12:e januari Polen-Kosovo

13:e januari Kosovo-Portugal

14:e januari Cypern-Kosovo

Publicerad 2 december 2017 klockan 14:00


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.

5 april 2026 klockan 19:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.

5 april 2026 klockan 07:52 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindl...

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för ...

Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.

30 mars 2026 klockan 22:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.

29 mars 2026 klockan 22:14 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större ...
28 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger...
25 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal!
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram ...
18 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.

16 mars 2026 klockan 17:54 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.

11 mars 2026 klockan 20:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.

2 mars 2026 klockan 12:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin ...

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer k...

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för ...

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan ...

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.

22 februari 2026 klockan 18:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det ...
22 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i ...
20 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande ...
20 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-20

2026-02-19

2026-02-13

2026-02-09

2026-02-08

2026-02-04

2026-02-01

2026-01-25

2026-01-21

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-15

2026-01-14

2026-01-13

2026-04-06 12:11