ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Fatlum till landslaget – berättar om uttagningen och tunga hösten

Förra vintern reste han iväg för spel i Kosovos färger – nu är Fatlum Ahmeti landslagsaktuell igen. Mittsexan har tagits ut till VM-kvalet i Portugal, men reser dit med stukat självförtroende efter en höst där LIF Lindesberg sladdat.

Under fredagen presenterade Kosovo sin landslagstrupp till det kommande VM-kvalspelet. Precis som för ett år sedan fanns LIF Lindesberg representerat, det genom Fatlum Ahmeti. Den 27-åriga mittsexan har familjerötter i det balkanska landet och gjorde föregående vinter sin A-landslagsdebut i tävlingssammanhang när han kvalade på hemmaplan med Kosovo. Nu är det alltså dags för nytt uppdrag i nationens färger.

– De hörde av sig för någon månad sedan, kollade av läget och intresset hos mig. De sa att de hade koll på mig och att jag var med i bruttotruppen, berättar Fatlum.

Den definitiva uttagningen skulle göras i slutskedet av november och för några dagar sedan kontaktades han igen av förbundet. Landslagsledningen ville veta om LIF-spelaren var sugen att resa till Portugal för tre kvalmatcher, något som Fatlum tackade ja till. Själv känner han att landslagsuppdraget blir en rolig utmaning, även om han haft en jobbig tid bakom sig.

– Formen är väl okej, men det sitter mycket i huvudet. Det är på grund av säsongen, som inte varit så som varken jag eller laget hoppades på. Det är klart att om vi hade legat etta, tvåa eller trea där i toppen hade det känts jävligt bra att åka iväg nu. Men det känns helt okej ändå, funderar Fatlum.

Förklarar resultaten: ”En del av sanningen ligger där”

Ja, för säsongen 2017-18 har inte alls utvecklat sig så LIF Lindesberg hade önskat. Det brandgula laget, som de senaste åren varit ett stabilt lag för den övre halvan, har halkat efter rejält. Redan i premiären kom en överraskande förlust mot RP Linköping och därifrån har motgångarna följt i en strid ström. Med elva omgångar spelade placerar sig LIF på negativ kvalplats, något som har flera anledningar.

– Vi tappade fem-sex spelare från förra året, riktigt bra spelare. Vissa av dem kanske de bästa på sina positioner i Allsvenskan, då tänker jag på Jacob (Nelson) och ”Jocke” (Bååk). Det är stora tapp för ett lag som Linde, som kanske inte köper in nya spelare. Då måste man bygga underifrån, förklarar Fatlum och fortsätter.

– En del av sanningen ligger där. Sen har vi spelat alldeles för dåligt.

LIF har under sommaren genomgått något av generationsväxling. Tidigare etablerade A-lagsnamn som Joakim Bååk, Sebastian Hammar och Karlo Seric lämnade och bara veckor innan seriestart kritade Jacob Nelson på för ett utlandsäventyr. Ersättarna har kommit från de yngre leden och den nya ungdomliga prägeln på laget har skapat ett nytt typ av lag. Tobias Pettersson fick inte pusselbitarna på plats och sparkades från sin tränarpost, frågan är om LIF anpassat spelet efter den nya truppen?

– Det är svårt att säga, för vi har ändå försökt att ändra på spelet och ofta spelat oss fram till bra lägen. Det är det där extra som vi saknat, det som ”Jocke” eller Jacob hade. De kunde göra något på egen hand när det gick tungt för laget. Nu är vi mer beroende av att alla gör sitt, svarar Fatlum öppet.

Men allt har inte varit elände. I flera av matcherna har LIF visat upp ett piggt offensivt spel, något som även räckt till flera tunga skalper mot toppkonkurrenter i serien. Över de fyra senaste matcherna har brandgult också plockat säsongens två första vinster. Extra välkommen var tvåpoängaren föregående helg, då Fatlum Ahmeti och LIF äntligen fick fira en seger i Arenan efter 31-27 mot Tyresö.

– Jag ska vara helt ärlig här. Det var jävligt skönt. Det är helt sjukt att vi väntat så här länge på en hemmaseger, så det var den skönaste vinsten på riktigt länge.

”Det kanske bästa motstånd jag kommer möta i min karriär”

Mittsexan är noggrann med att poängtera att LIF Lindesberg trots tabelläget har chans mot allt motstånd i serien. Få gånger har det runnit iväg målmässigt, även om det blivit sex förluster på de elva spelade matcherna. Med Erik Axelssons intåg på tränarbänken har laget också fått en energiboost som förhoppningsvis börjat lyfta spelarna.

– Ja absolut, vi tränar bra. Det har vi också gjort hela tiden. Men visst känns det som att om vi får lite tur med oss nu och hittar flowet kommer det att vända, kommenterar Fatlum som just nu fokuserar på att lyfta LIF till säker mark i tabellen.

– Vi har tre matcher kvar innan jul. Vi ska spela dem och sen kan vi utgå från det, för då har vi mött alla lag och vet ungefär vad som krävs. Efter nyår kan vi snacka mer om vad som är rimligt för den här säsongen.

Men innan matcherna efter jul tar vid ska 27-åringen resa iväg på internationella uppdrag. Kosovos landslag samlas den 3:e januari för läger inför VM-kvalspelet i Portugal, ett kval som dessvärre krockar med Allsvenskan. LIF Lindesberg har dubbla matcher under perioden som Fatlum väntas vara bortrest och klubben hoppas kunna lägga om schemat. Samtidigt ska brandgults anfallsstjärna mäta krafterna i matcher mot Polen, Portugal och allra sist Cypern.

– Det är jättetufft motstånd, bara bra lag. Polen kommer dit för att vinna allting skulle jag tänka mig. Det blir spännande att få möta det kanske bästa motstånd som jag kommer att möta i min karriär, konstaterar Fatlum.

Det här blir andra nyår i rad som han får fira med landslagstruppen. I sin debut i seniorlandslaget matchades mittsexan flitigt, men fokus låg på att bidra i defensiven. Den här gången vet Fatlum Ahmeti vad som krävs i Kosovos matchställ och LIF Lindesbergs kraftpaket ställer upp i VM-kvalet för att få speltid.

– Självklart, annars hade jag inte tacka ja till att åka. Vi får se, det är som vanligt att jag måste kämpa på träningarna och visa upp mig. I landslaget har man inte den där långa tiden på sig, det handlar om att prestera på varje träning. Då får du spela på match.

VM-kvalmatcherna som väntar Fatlum Ahmeti:

12:e januari Polen-Kosovo

13:e januari Kosovo-Portugal

14:e januari Cypern-Kosovo

Publicerad 2 december 2017 klockan 14:00


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Politiker och tjänsteman närvarade när kommunens nya vision presenterades. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.

20 maj 2025 klockan 16:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.

19 maj 2025 klockan 14:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tä...

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i ...

Ingrid Nilsson kammade hem titeln som årets idrottare för tredje gången. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.

7 maj 2025 klockan 22:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fornaboda är först i landet att köra en ponnytravdag med varmblodslopp för ungdomar. Hemmahästarna Excellenzen (t.v.) och Bec's Brisa (t.h.) kommer båda att tävla på Fornaboda under måndagen. Kollage och foto: Timmy Lundegård

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.

17 april 2025 klockan 21:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgr...
11 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda...
10 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre ...
9 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ali Yamal Yassin, Ordförande Bergslagens IF. Jenny Ågren, VD Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser. Foto: privat

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.

13 mars 2025 klockan 12:01 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Efter fyra jämna slutspelsmatcher mellan Boden och Lindlöven så blev norrbottningarna för tunga i den femte och avgörande matchen under onsdagen. Arkivbild: Timmy Lundegård

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.

12 mars 2025 klockan 21:51 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka ...

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlö...

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om...

I helgen har Lindlöven (på bilden från en tidigare seger) chansen att avgöra slutspelets kvartsfinal mot det gästande Boden. Två matcher spelas i Lindehov under lördag och söndag där hemmalaget hoppas på dubbla segrar. Arkivfoto: Hasse Persson

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.

7 mars 2025 klockan 08:30 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de stö...

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder...

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”

Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos ...

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper

Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som ...

Ruggigt tabelldrama väntar LIF Lindesberg

Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gä...

Lindlöven möter Boden i slutspel: ”Ska vara med och skaka”

Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till ...

De 412 besökarna fick vara med om en larmutrymning efter att inbrottslarmet pausat söndagens handbollsmatch. Foto: Timmy Lundegård

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm

Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i samband med ett häftigt anfallsspel vilket gjorde att drygt 500 personer fick utrymma lokalen.

23 februari 2025 klockan 19:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arvidssons dunderkväll i Råsshallen
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten ...
22 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindeförening prisat för sitt arbete med ungdomar
Bergslagens IF prisades vid Sverige Uniteds årliga gala som ägde rum den 13 februari. För deras insatser att ge barn och unga möjlighet att tillh...
18 februari 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Tidig setseger räckte inte för hemmatriumf
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även...
15 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-08

2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-01-06

2025-01-04

2024-12-31

2024-12-29

2024-12-22

2024-12-14

2025-05-23 13:08