Fellingsbro GoIF kan numera titulera sig mästare av Ågården Cup. Under lördagen avgjordes den årliga futsalcupen, i vilken åtta lokala lag deltog. Efter att ha kämpat sig till final vann Fellingsbro där med klara 3-0 mot Arboga Södra. Cupsegern blev en fin start på säsongen 2014.
– Ja faktiskt är det lite så det känns. Det är nu säsongen börjar, efter att de här inomhuscuperna är avklarade, konstaterade lagets tränare Victor Huerta efter vinsten.
Varje år arrangerar Fellingsbro GoIF en futsalcup för de lokala lagen. Årets cupäventyr inledde laget med en trög insats mot Grönbo, där man dock vann med 2-0. I den andra gruppspelsmatchen gjorde man sedan ner Värhulta med 3-0 och slutspelsplatsen var därmed säkrad. Med den vetskapen valde Huerta att vila två av lagets viktigaste spelare, Benjamin Rodrigues och Samuel Eze, i den avslutande omgången. Det resulterade i att Arboga Södra kunde köra över FGoIF med hela 4-0, något som oroade Huerta inför slutspelet.
I semifinalen ställdes man mot den andra gruppens vinnare i form av Medåker. Semin utvecklade sig till en tight match, där Medåker tog ledningen via frispark och FGoIF kort därefter kvitterade. I slutminuterna revs Mikael Karlsson ner i en kontring och Fellingsbro tilldömdes en straff. Benjamin Rodrigues klev fram, skickade in bollen i nät och tog därmed laget vidare till final.
Väl framme i finalen ställdes man på nytt mot Arboga Södra. Men denna gången gjorde man det med full trupp och med en vetskap om vad som väntade. Via två solomål från Benjamin Rodrigues och ett frilägesmål signerat Blerton Mehmedi kunde Fellingsbro säkra cuptiteln med en 3-0-seger.
– Vi stängde till, visste hur de spelade och visste vad vi behövde göra för att vinna. Finalen var våran bästa match faktiskt, vi var riktigt jävla bra. Södra försökte att komma ikapp men vi offrade oss och täckte skott och det var riktigt kul att se från sidan, berömde Huerta och lyfte fram det som imponerade mest på honom.
– Först och främst från hela turneringen så är det försvarsspelet som lag. Det var helt annat än förra helgen i Köping, då släppte vi in 21 mål. Efter veckans träningar har det gått in i skallen på killarna vad som krävs.
Cupen överlag bjöd på en varierande kvalitet, menade tränaren. Vissa matcher visade prov på fint tempo, bra spel och fina individuella nummer. Som arrangemang var cupen dock en stor framgång för klubben, precis i vanlig ordning.
– Ja gud ja. Det har varit jättekul och allt fungerade jättebra. Jag måste säga också att gjorde de dem skulle. Jag är förvånad att de tillät så mycket, det var inte mina spelare vana vid. Vi fick ta emot en hel del smällar och liknade utomhussäsongen tycker jag, så det är positivt.
Efter detta är det färdigspelat på futsalfronten för Fellingsbro. Laget tar nu sikte helt på utomhussäsongen som kryper allt närmare, och man kör under februari igång med intensiv fysträning. Men innan dess ska tränare Huerta fira lördagens härliga cuptriumf.
– Jag firar med en kall bärs här hemma nu med flickvännen. Tar det väldigt lugnt och vilar, försöker att njuta av det här nu.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.