Guldsmedshytte SK:s formkurva fortsätter att peka spikrakt uppåt. På tisdagskvällen körde laget fullständigt över jumbon Hallsberg, i vad som blev en behaglig 7-0-seger. Det gör att GSK nu är uppe i fem raka vinster och klättrar vidare i tabellen.
I fredags fick Guldsmedshytte SK slita hårt för poängen i 2-1-segern borta i Sala. På tisdagskvällen tog man emot tabelljumbon Hallsberg, något som blev en betydligt lugnare resa. GSK hade inga större problem med att spinna vidare på sin vinstsvit och vann med förkrossande 7-0.
– Det var en riktigt ensidig matchbild. Vi ägde matchen fullständigt och det såg ut så igenom hela matchen, summerar Benny Vikström.
Redan efter sex minuter öppnade Michael Carlsson målskyttet, ett mål som knappast kom som någon överraskning. Hemmalaget styrde spelet totalt och innan den första perioden var över hade man avfyrat hela 19 skott mot Hallsbergs-målet. Ett mål till hann man även med, då Rasmus Ohlsson Fromell gjorde sitt första för kvällen.
Mycket mer skulle komma av både honom och GSK. Med lite mer än halva matchen spelad utökade Mathias Ohlsson på till 3-0 och med 19.09 på mittperiodens klocka gjorde Ohlsson Fromell mål nummer två. Bortsett från de två målen kunde laget vid periodens ände även lägga till 19 nya skott till samlingen.
Och den GSK-dominans som rått ditintills blev bara än värre i slutakten. Ett slaget Hallsberg fick rensa målburen på ytterligare tre puckar, det sista inprickat av Ohlsson Fromell. Segersiffrorna stannade alltså vid 7-0 för GSK som avslutade matchen med 63 skott på mål.
Siktar på sjätte segern på fredag
Men trots de tre poängen och trots säsongens allra första nolla är det inte bara positivt från tränarhåll.
– Vi är inte riktigt beredda att göra skitjobbet runt målet. Vi hamnar mycket på utsidan och när vi har chansen så slår vi en passning extra eller har dålig skärpa i avsluten, menar Vikström som tycker att man kom billigt undan i defensiven.
– Lägena som Hallsberg hade var samtidigt rejäla. Vår målvakt Wiktor Jonasson gjorde en stabil insats i målet, han ska ha ett extra plus.
Målvakten får tillsammans med backen Pontus Sand de finaste lovorden från tränaren. I de offensiva leden var det Rasmus Ohlsson Fromell som lös starkast, med tre mål och en assist. Men även Max Wigerskog och Mathias Ohlsson var produktiva med tre poäng vardera.
Utklassningen mot Hallsberg innebär att GSK nu vunnit fem raka matcher. Laget fortsätter att klättra i tabellen och Vikström är självklart nöjd med formkurvan.
– Vi gör det vi ska och tar tre poäng. Nu laddar vi om för ny match på fredag. Då ska vi se till att förlänga vår vinstsvit!
Matchfakta Guldsmedshytte SK-Hallsberg:
Resultat: 7-0 (2-0, 2-0, 3-0)
Publik: 71
Skott: 63-19
Mål GSK: 1-0 Michael Carlsson (Arvidsson, Jensen), 2-0 Rasmus Ohlsson Fromell (Magnusson, Wigerskog), 3-0 Mathias Ohlsson (Linder), 4-0 Rasmus Ohlsson Fromell (Wigerskog, Sjö), 5-0 Max Wigerskog (R Ohlsson Fromell, Sjö), 6-0 Michael Carlsson (Jensen), M Ohlsson), 7-0 Rasmus Ohlsson Fromell (M Ohlsson, Liljesvahn)
Tabellen från SweHockey:

Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.