Guldsmedshytte SK:s formkurva fortsätter att peka spikrakt uppåt. På tisdagskvällen körde laget fullständigt över jumbon Hallsberg, i vad som blev en behaglig 7-0-seger. Det gör att GSK nu är uppe i fem raka vinster och klättrar vidare i tabellen.
I fredags fick Guldsmedshytte SK slita hårt för poängen i 2-1-segern borta i Sala. På tisdagskvällen tog man emot tabelljumbon Hallsberg, något som blev en betydligt lugnare resa. GSK hade inga större problem med att spinna vidare på sin vinstsvit och vann med förkrossande 7-0.
– Det var en riktigt ensidig matchbild. Vi ägde matchen fullständigt och det såg ut så igenom hela matchen, summerar Benny Vikström.
Redan efter sex minuter öppnade Michael Carlsson målskyttet, ett mål som knappast kom som någon överraskning. Hemmalaget styrde spelet totalt och innan den första perioden var över hade man avfyrat hela 19 skott mot Hallsbergs-målet. Ett mål till hann man även med, då Rasmus Ohlsson Fromell gjorde sitt första för kvällen.
Mycket mer skulle komma av både honom och GSK. Med lite mer än halva matchen spelad utökade Mathias Ohlsson på till 3-0 och med 19.09 på mittperiodens klocka gjorde Ohlsson Fromell mål nummer två. Bortsett från de två målen kunde laget vid periodens ände även lägga till 19 nya skott till samlingen.
Och den GSK-dominans som rått ditintills blev bara än värre i slutakten. Ett slaget Hallsberg fick rensa målburen på ytterligare tre puckar, det sista inprickat av Ohlsson Fromell. Segersiffrorna stannade alltså vid 7-0 för GSK som avslutade matchen med 63 skott på mål.
Siktar på sjätte segern på fredag
Men trots de tre poängen och trots säsongens allra första nolla är det inte bara positivt från tränarhåll.
– Vi är inte riktigt beredda att göra skitjobbet runt målet. Vi hamnar mycket på utsidan och när vi har chansen så slår vi en passning extra eller har dålig skärpa i avsluten, menar Vikström som tycker att man kom billigt undan i defensiven.
– Lägena som Hallsberg hade var samtidigt rejäla. Vår målvakt Wiktor Jonasson gjorde en stabil insats i målet, han ska ha ett extra plus.
Målvakten får tillsammans med backen Pontus Sand de finaste lovorden från tränaren. I de offensiva leden var det Rasmus Ohlsson Fromell som lös starkast, med tre mål och en assist. Men även Max Wigerskog och Mathias Ohlsson var produktiva med tre poäng vardera.
Utklassningen mot Hallsberg innebär att GSK nu vunnit fem raka matcher. Laget fortsätter att klättra i tabellen och Vikström är självklart nöjd med formkurvan.
– Vi gör det vi ska och tar tre poäng. Nu laddar vi om för ny match på fredag. Då ska vi se till att förlänga vår vinstsvit!
Matchfakta Guldsmedshytte SK-Hallsberg:
Resultat: 7-0 (2-0, 2-0, 3-0)
Publik: 71
Skott: 63-19
Mål GSK: 1-0 Michael Carlsson (Arvidsson, Jensen), 2-0 Rasmus Ohlsson Fromell (Magnusson, Wigerskog), 3-0 Mathias Ohlsson (Linder), 4-0 Rasmus Ohlsson Fromell (Wigerskog, Sjö), 5-0 Max Wigerskog (R Ohlsson Fromell, Sjö), 6-0 Michael Carlsson (Jensen), M Ohlsson), 7-0 Rasmus Ohlsson Fromell (M Ohlsson, Liljesvahn)
Tabellen från SweHockey:

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.