På söndagen avslutades Frövi Judoklubbs stora Judofestival. Sist ut var som vanligt gladiatorspelen, men innan det hade de nästan 400 besökarna hunnit med mycket judo. Seminarier, träning och mycket annat gjorde helgen till en riktig fullträff.
– Avslutningen på det här var fantastisk! De är jättenöjda alla besökare, inleder Björn Nyberg från Frövi Judoklubb.
Klubben stod den här helgen värd för ännu en upplaga av sin klassiska Judofestival. Arrangemanget har starka traditioner och går tillbaka till mitten på 80-talet, då man först höll till i Vedevåg innan flytten gick till Frövi. I samband med steget in till Lindesberg och Arenan bytte Frövi Judoklubb namn från Pingstlägret till Judofestivalen – Nyberg förklarar anledningarna till det.
– Vad vi försöker att åstadkomma med judofestivalen är att det ska vara lite mer, inte som ett vanligt träningsläger. Vi har seminarium, debatter och paddling. Däremot är det också mycket träning så klart.
Uppskattad paneldebatt med landslaget: ”Chansen att fråga dem”
I fredags var det dags för 2017 års festival att dra igång. Närmare 400 besökare fanns på plats under helgen, däribland landslaget som hade en obligatorisk träff för sina U18-, U21- och seniortrupper. På schemat för de tre dagarna fanns fem till sex träningspass för varje kategori, men mycket tid ägnades också åt seminarier med fokus på flera områden. Dessutom höll landslaget en paneldebatt.
– Där fick man chansen att fråga dem varför just de hamnat i landslaget. Lite om hur deras judotid utvecklat dem och få höra om deras framgångar. Det var väldigt populärt, många var med och lyssnade på debatten, berättar Björn Nyberg.
Kategorierna på festivalen var allt ifrån barn, ungdomar, motionärer och alltså landslag. På morgnarna har atleterna kunnat ta joggingturer runt Lindesjön och utegymmet har också använts. Atleterna avrundade på söndagen den fullmatade judohelgen med ett gladiatorspel riktat till de yngre åldersgrupperna.
– Ett bra slut, allt har fungerat jättebra. Vi har haft övernattning i Lindeskolan och i Arenan, käk har varit i matsalen. Det har varit ett riktigt judomecka, avslutar Björn Nyberg.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.