På söndagen avslutades Frövi Judoklubbs stora Judofestival. Sist ut var som vanligt gladiatorspelen, men innan det hade de nästan 400 besökarna hunnit med mycket judo. Seminarier, träning och mycket annat gjorde helgen till en riktig fullträff.
– Avslutningen på det här var fantastisk! De är jättenöjda alla besökare, inleder Björn Nyberg från Frövi Judoklubb.
Klubben stod den här helgen värd för ännu en upplaga av sin klassiska Judofestival. Arrangemanget har starka traditioner och går tillbaka till mitten på 80-talet, då man först höll till i Vedevåg innan flytten gick till Frövi. I samband med steget in till Lindesberg och Arenan bytte Frövi Judoklubb namn från Pingstlägret till Judofestivalen – Nyberg förklarar anledningarna till det.
– Vad vi försöker att åstadkomma med judofestivalen är att det ska vara lite mer, inte som ett vanligt träningsläger. Vi har seminarium, debatter och paddling. Däremot är det också mycket träning så klart.
Uppskattad paneldebatt med landslaget: ”Chansen att fråga dem”
I fredags var det dags för 2017 års festival att dra igång. Närmare 400 besökare fanns på plats under helgen, däribland landslaget som hade en obligatorisk träff för sina U18-, U21- och seniortrupper. På schemat för de tre dagarna fanns fem till sex träningspass för varje kategori, men mycket tid ägnades också åt seminarier med fokus på flera områden. Dessutom höll landslaget en paneldebatt.
– Där fick man chansen att fråga dem varför just de hamnat i landslaget. Lite om hur deras judotid utvecklat dem och få höra om deras framgångar. Det var väldigt populärt, många var med och lyssnade på debatten, berättar Björn Nyberg.
Kategorierna på festivalen var allt ifrån barn, ungdomar, motionärer och alltså landslag. På morgnarna har atleterna kunnat ta joggingturer runt Lindesjön och utegymmet har också använts. Atleterna avrundade på söndagen den fullmatade judohelgen med ett gladiatorspel riktat till de yngre åldersgrupperna.
– Ett bra slut, allt har fungerat jättebra. Vi har haft övernattning i Lindeskolan och i Arenan, käk har varit i matsalen. Det har varit ett riktigt judomecka, avslutar Björn Nyberg.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.