På söndagen avslutades Frövi Judoklubbs stora Judofestival. Sist ut var som vanligt gladiatorspelen, men innan det hade de nästan 400 besökarna hunnit med mycket judo. Seminarier, träning och mycket annat gjorde helgen till en riktig fullträff.
– Avslutningen på det här var fantastisk! De är jättenöjda alla besökare, inleder Björn Nyberg från Frövi Judoklubb.
Klubben stod den här helgen värd för ännu en upplaga av sin klassiska Judofestival. Arrangemanget har starka traditioner och går tillbaka till mitten på 80-talet, då man först höll till i Vedevåg innan flytten gick till Frövi. I samband med steget in till Lindesberg och Arenan bytte Frövi Judoklubb namn från Pingstlägret till Judofestivalen – Nyberg förklarar anledningarna till det.
– Vad vi försöker att åstadkomma med judofestivalen är att det ska vara lite mer, inte som ett vanligt träningsläger. Vi har seminarium, debatter och paddling. Däremot är det också mycket träning så klart.
Uppskattad paneldebatt med landslaget: ”Chansen att fråga dem”
I fredags var det dags för 2017 års festival att dra igång. Närmare 400 besökare fanns på plats under helgen, däribland landslaget som hade en obligatorisk träff för sina U18-, U21- och seniortrupper. På schemat för de tre dagarna fanns fem till sex träningspass för varje kategori, men mycket tid ägnades också åt seminarier med fokus på flera områden. Dessutom höll landslaget en paneldebatt.
– Där fick man chansen att fråga dem varför just de hamnat i landslaget. Lite om hur deras judotid utvecklat dem och få höra om deras framgångar. Det var väldigt populärt, många var med och lyssnade på debatten, berättar Björn Nyberg.
Kategorierna på festivalen var allt ifrån barn, ungdomar, motionärer och alltså landslag. På morgnarna har atleterna kunnat ta joggingturer runt Lindesjön och utegymmet har också använts. Atleterna avrundade på söndagen den fullmatade judohelgen med ett gladiatorspel riktat till de yngre åldersgrupperna.
– Ett bra slut, allt har fungerat jättebra. Vi har haft övernattning i Lindeskolan och i Arenan, käk har varit i matsalen. Det har varit ett riktigt judomecka, avslutar Björn Nyberg.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.