På söndagen avslutades Frövi Judoklubbs stora Judofestival. Sist ut var som vanligt gladiatorspelen, men innan det hade de nästan 400 besökarna hunnit med mycket judo. Seminarier, träning och mycket annat gjorde helgen till en riktig fullträff.
– Avslutningen på det här var fantastisk! De är jättenöjda alla besökare, inleder Björn Nyberg från Frövi Judoklubb.
Klubben stod den här helgen värd för ännu en upplaga av sin klassiska Judofestival. Arrangemanget har starka traditioner och går tillbaka till mitten på 80-talet, då man först höll till i Vedevåg innan flytten gick till Frövi. I samband med steget in till Lindesberg och Arenan bytte Frövi Judoklubb namn från Pingstlägret till Judofestivalen – Nyberg förklarar anledningarna till det.
– Vad vi försöker att åstadkomma med judofestivalen är att det ska vara lite mer, inte som ett vanligt träningsläger. Vi har seminarium, debatter och paddling. Däremot är det också mycket träning så klart.
Uppskattad paneldebatt med landslaget: ”Chansen att fråga dem”
I fredags var det dags för 2017 års festival att dra igång. Närmare 400 besökare fanns på plats under helgen, däribland landslaget som hade en obligatorisk träff för sina U18-, U21- och seniortrupper. På schemat för de tre dagarna fanns fem till sex träningspass för varje kategori, men mycket tid ägnades också åt seminarier med fokus på flera områden. Dessutom höll landslaget en paneldebatt.
– Där fick man chansen att fråga dem varför just de hamnat i landslaget. Lite om hur deras judotid utvecklat dem och få höra om deras framgångar. Det var väldigt populärt, många var med och lyssnade på debatten, berättar Björn Nyberg.
Kategorierna på festivalen var allt ifrån barn, ungdomar, motionärer och alltså landslag. På morgnarna har atleterna kunnat ta joggingturer runt Lindesjön och utegymmet har också använts. Atleterna avrundade på söndagen den fullmatade judohelgen med ett gladiatorspel riktat till de yngre åldersgrupperna.
– Ett bra slut, allt har fungerat jättebra. Vi har haft övernattning i Lindeskolan och i Arenan, käk har varit i matsalen. Det har varit ett riktigt judomecka, avslutar Björn Nyberg.