Bilkön med förväntansfulla besökare ringlade sig lång till invigningen av Lindesbergs nya ridhus, så lång att man faktiskt fick senarelägga starten på invigningen så att alla fick chansen att komma in. Men det var värt väntan, när Linde Ridskola visade upp alla sina färdigheter inför fullsatta läktare.
I oktober 2017 togs de första officiella spadtaget för bygget av det nya ridhuset, och nu ca 18 månader senare var det dags för den festliga invigningen.
– Det har varit en process som har tagit väldigt många år, men nu är vi här! berättade en mycket glad Petra Holm, ordförande i Linde Ridskola, och fortsatte:
– Det här betyder jättemycket för oss, och ger oss möjligheten att utveckla och satsa på ännu mer aktiviteter och fler ridande.
Tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson klippte hon sedan de traditionsenliga banden och förklarade ridhuset invigt.
Därefter följde en rad olika uppvisningar, där både hästar och elever i olika åldrar fick visa upp sina färdigheter. Dessutom bjöds publiken på en stafett mellan två lag, där lag Striker bestod av Johan Eriksson från Hemköp, Jonas Andersson från Lindesbergs kommun och Peter Karlsson från Hyrmaskiner. De mötte lag Lady som bestod av Jonas Kleber vice ordförande i kommunstyrelsen, Johan Andersson från MaskinSystem AB och Karin Andersson från Bergslagens sparbank.
Det visade sig bli en både spännande och underhållande stafett, där Johan Eriksson förvånade de flesta med att greppa tyglarna på egen hand och fatta galopp med hästen Striker. Vinnare blev dock lag Lady efter en stark avslutning från den hästvana Karin Andersson.
Dagens största applåder drog däremot det efterföljande numret ned, när Pappakadriljen intog manegen. Sex vuxna män med varsin käpphäst, och en enhörning, skrittade in för att visa hur en kadrilj går till. Både publik och arrangörer tjöt av entusiasm och de sex papporna galopperade ut ur manegen med ett stärkt självförtroende och rungande applåder i ryggen. Hästarna såg även de nöjda ut, och enhörningen så klart.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.