Två generationer ICA-handlare: Kent Söderström och mamma Berit Söderström. Foto: Jennie Einarsson
Festligt när Trivselköp i Guldsmedshyttan firar 45 år
Under fredagen firar ICA Supermarket Trivselköp i Guldsmedshyttan sitt 45-årsjubileum med ett ordentligt kalas. Butiksbakad jordgubbstårta dukades fram och stämningen var på topp när gamla och nya kunder samlades för att delta i festligheterna.
Butikens betydelse för samhället speglades tydligt genom glada återseenden. Berit Söderström, som för 45 år sedan startade upp verksamheten, bjöd på butiksbakad jordgubbstårta och växlade glada ord med gamla stammisar som butiken haft genom åren.
Rigmor Magnusson och Berit Söderström bjöd kunderna på tårta. Foto: Jennie Einarsson
Berit och hennes man tog över butiken i Guldsmedshyttan efter att ha drivit en ICA-butik i Fanthyttan. Under deras ledning växte butiken och blev en central punkt i samhället. 2006 lämnade de över ansvaret till sonen Kent, som har fortsatt att driva butiken med samma engagemang och passion.
– Det känns jättebra att vi har lyckats vara med så länge. Jag tror butiken är viktig för byn, vi har en hel del kunder och det rullar på bra för oss. En stor del av framgången har att göra med vår personal, de är väldigt uppskattade av våra kunder, säger Kent när han reflekterar över hur Trivselköp lyckats så bra under åren.
Hogge och William visar upp fruktiga erbjudanden. Foto: Jennie Einarsson
Att vara lyhörd för sina kunder och även hålla butiken i gott skick är andra framgångsfaktorer. Under förra året gjorde man därför en stor investering när man renoverade hela butiken för att få större ytor och möjlighet att ha ett bredare sortiment av varor.
En av de mest trogna kunderna, Kurt, som har handlat på ICA Supermarket Trivselköp under alla dessa år, blev snabbt igenkänd och välkomnad av Berit. Foto: Jennie Einarsson
– Det gäller att hålla butiken fräsch så vi gjorde den största investeringen vi gjort på tio år och har fått väldigt bra respons från våra kunder, berättar Kent och tillägger avslutande:
– Jag vill även rikta ett stort tack till alla våra kunder som har varit trogna och har handlat här hos oss under alla åren.
Senare under dagen väntas flera roliga aktiviteter så som knattelopp, underhållning av Guldsmedshyttans musikkår och försäljning av marknadsgodis, äppelmust och mycket mer. Dessutom dukar Lions Club Storå upp en fiskdamm för barnen, med ”fångster” som lokala företag sponsrat med. Fiskafänget startar klockan 16.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Brasserie All in på Kungsgatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie f...
LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra...