FOTO: Fellingsbro GoIF

FGoIF rustar för toppstrid

Det må vara midvintermörker och juletider, men för Fellingsbro GoIF är detta en av försäsongens mest intensiva perioder. Lagets tränare Victor Huerta har lagt upp planer, gjort klart med nyförvärv och bokat in träningsmatcher. Allt med siktet inställt på fotbollssäsongen 2014.

Inför säsongen 2012 tog Victor Huerta över som ny tränare för Fellingsbro GoIF. Sedan dess har klubben först åkt ur division 5 och sedan slutat trea i division 6. Efter det fina 2013 man stått för rustar man nu för nästa år.

För tillfället deltar laget i en futsalserie. Tränare Huerta berättar att tanken från början var att en mindre samling spelare skulle ställa upp med ett eget lag. Men då de inte fick ihop något lag slutade det med att Fellingsbro tog över deras plats och därför spelar i en sex lag stor grupp.

– Vi har inte direkt tränat så mycket, vi har ju liksom inte satsat på detta. Men det är klart att vi tränar en del. Vi kör två pass i veckan och bara lattjar, förklarar Victor Huerta om hur laget tar sig an futsalserien.

Lagets tränare berättar att Fellingsbro inför den sista omgången har chans på avancemang. På söndag spelar man mot Simon SK i Vivalla med matchstart 19.00. Motståndet ligger sist i tabellen och Huerta tror på en seger. Om man lyckas vinna och om de andra resultaten går vägen slutar laget tvåa och får kvala till DM.

I övrigt kommer vintern att bjuda på ett par cupspel. Laget planerar bland annat att delta i den årliga inomhuscupen i Köping, som spelas först i februari. En cup som Huerta kan garantera att man spelar i är Fellingsbro-cupen som man själva arrangerar.

– Vi har vår egna cup som spelas den första februari. Där brukar det vara åtta lag och det är vi som bjuder in lagen, så det blir nog samma som förra året tror jag. Det är mest lag från regionen som Medåker, Götlunda, Värhulta och så vidare. Sen har vi försäsongen och då drar vi igång med matcher den andra veckan i mars mot lite olika motstånd. Men det är inte riktigt spikat än med alla helger.

Träningsdoserna har så här långt under hösten varit milda. Huerta menar att det viktigaste är att få killarna inspirerade inför den långa säsongen.

– Vi är igång och kör på. I november och december har vi tränat två gånger i veckan, och då är det inklusive match och aldrig två träningar plus match Det är medvetet för att killarna ska känna suget efter fotbollen och bara ha roligt.

Efter nyår kommer FGoIF att hålla ett upptaktsmöte. Där ska ledarstaben, nyförvärven och målsättningarna för säsongen presenteras. Därefter kickar 2014 igång, något som innebär hårdare träning med en hel del fys i februari. För att inte få spelarna att tröttna på fotboll kommer man att kombinera med lite alternativ träning som crossfit.

På spelarfronten har det varit stor aktivitet den senaste tiden. Fellingsbro har via sin Facebook ständigt uppdaterat med nyheter om vad som är på gång, samt kryddat det med intervjuer på hemsidan med de klara nyförvärven.

Huerta berättar att man så här långt presenterat fyra spelare, men att fler är på ingång. För tillfället är det mest akuta behovet en målvakt till, då laget i nuläget har en målvakt som ligger ute på jobb och en som är småbarnsförälder. Samtidigt har en handfull spelare redan lämnat laget, där tre gått direkt in i division 4-lag.

– Vi har kommit igång och fått in 6-7 nya spelare. Vi har gått ut med tre offentligt på hemsidan och ska ut med tre till, men håller lite på det. Det som är fokus just nu är att vi har tre spelare från förra säsongen som inte vet om de ska spela vidare. Men de har sagt samma sak i tre års tid så jag hoppas på samma sak i år, skrattar Huerta och ger en utläggning om hur han vill lägga upp transferperioden.

– Efter säsongens sista match är spelad ringer jag till de klubbar där jag har spelare som jag är intresserad av. Då berättar jag vilka spelare jag vill höra med och då får klubbarna ta det som de vill. Jag försöker jobba hårt för att få alla spelare klara före nyår. Det gör att vi kan dra igång i januari och ha truppen spikad, annars kan det lätt springa iväg och man får in nya spelare i mars-april.

Huerta har nu tränat laget i två säsonger, där nästa blir hans tredje. Under hösten har han diskusterat med andra klubbar och det var osäkert vad han skulle välja. Men i slutändan förlängde han sitt kontrakt med Fellingsbro, något han är mycket nöjd över.

Till kommande säsong väntar derbyn med IFK Lindesberg och Frövi IK, vilket sätter en extra kryddar på sommaren. För Fellingsbro GoIF är målet att inte bara slåss om uppflyttning, utan att verkligen kunna störa favoriterna säsongen ut. Efter förra årets andraplats tar laget sikte än högre i år.

– Den här säsongen siktar vi på att vara bland de två första. Vi känner självklart att vi har suttit ribban lite högre i år. Serien kommer att se mycket annorlunda ut och det är mycket bättre lag i år, så det kommer att bli tuffare, avslutar Victor Huerta och blickar fram emot en säsong fylld av derbyn och täta matcher.

Läget i FGoIF inför 2014:
Division:
6
Målsättning: Sluta topp två
Tränare: Victor Huerta (tredje säsongen)
Nyförvärv: Benjamin Rodrigues de Oliveira (Delta Örebro IF), Martin Christiansen (Lillåns BK), Mirzet Fujalkic, Lars Persson (Nyckelby IF)
Spelarförluster: Manne Nilsson (IFK Örebro), Björn Norberg (NPBK), Mikael Härdfeldt (slutar), Tomas Fernandez Gonzalez (Sturehovs IK)

Publicerad 13 december 2013 klockan 10:44

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


11 740 kronor samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden Mellansverige i år. Foto: Camilla Lagerman

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.

7 november 2025 klockan 12:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Kostadin Andonov/EJU

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.

3 november 2025 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlö...

Lindlöven avgjorde veckans möte mot Vallentuna redan i den andra perioden. 6-0 blev slutsiffrorna efter ett hårt tryck mot bortalagets mål. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.

30 oktober 2025 klockan 23:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tillsammans med sina samarbetspartners och åskådare så fick LIF Lindesberg ihop en fin summa som gick till Cancerfondens Rosa Bandet-kampanj. På handbollsplanen blev det även seger för damerna och LIF Blå som tog med sig två poäng vardera. Foto: Hasse Persson

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.

23 oktober 2025 klockan 11:25 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon...
13 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under s...
12 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Första helgmatchen slutar med solklar seger
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig ...
11 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Benjamins pappa, Namir Hejub, besökte cupen för första gången. Här tillsammans med Aleksander Lazarevic. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.

6 oktober 2025 klockan 16:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Karl Zetterlund är tillbaka i LIF Lindesberg med besked. Till söndagens hemmapremiär gjorde han ett tungt jobb och hjälpte sin moderklubb till två poäng. Foto: Hasse Persson

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.

5 oktober 2025 klockan 20:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen ...

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man...

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng

Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan ...

Lindlöven är minst sagt laddade för onsdagens säsongspremiär i HockeyEttan. Falu IF står för det inledande motståndet i en match som kan bli mycket snabbspelad. Arkivfoto: Hasse Persson

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur

Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.

30 september 2025 klockan 14:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg ...

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i ...

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar ...

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från b...

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix

Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsä...

Isabella Jansson Wiklund skrällde till rejält när hon under måndagen vann ett uttagningslopp till Svenskt Kallblodsderby på Östersund med Bazoo Can. Foto: Tom Jönehag

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.

29 juli 2025 klockan 15:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo ...
12 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 t...
9 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in
Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde Raceway, ett race som skulle bli det första att genomf...
7 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-07-02

2025-06-27

2025-05-20

2025-05-19

2025-05-19

2025-05-13

2025-05-12

2025-05-07

2025-04-17

2025-04-11

2025-04-10

2025-04-09

2025-03-13

2025-03-12

2025-11-12 09:21