På söndag avgörs Lindlövens playoff-öde hemma mot Forshaga. Matchen blir även slutpunkten på Hockeyns Dag, en dag fullspäckad med aktiviteter. Bland de som gästar Lindehov finns Örebro Hockey-talangen och stadssonen Filip Bergmark.
Hockeysäsongen går mot sitt slut och Lindlöven har fortfarande en teoretisk chans på playoff. Avgörandet i lagets toppstrid faller på söndag, då man tar emot Forshaga hemma i Lindehov. Men den matchen är långt ifrån den enda som tar plats på isen den dagen.
I samband med grundseriens avslutande omgång arrangeras Hockeyns Dag. Evenemanget är en tradition som Lindlöven håller hårt i, där man riktar sig till klubbens samtliga medlemmar.
Främst är dock dagen en upplevese för de yngre leden och dessa kan vänta sig mycket speciella gäster på söndag. Från Örebro Hockey kommer nämligen två SHL-spelare på besök. En av dessa är Filip Bergmark och han ser fram emot upplevelsen.
– Det är helt klart en rolig grej. Jag tycker att alla barn i Hällefors, Lindesberg, Guldsmedshytthyttan och andra ställen ska få möta sina stjärnor. Att de får hänga med någon från en storklubb och lära av dem och se vilka de är som spelare, menar Filip.
Barnen får träna med sina SHL-idoler
Själv har han startat sin egna hockeykarriär i just Lindehov. Filip är uppväxt i Lindesberg och fostrad i Lindlöven, något som gör söndagens besök än mer speciellt för 19-åringen.
– Ja, det är extra roligt. De ville väl gärna ha en som var från Linde. Det är ett sätt att visa alla ungdomar att de också kan ta sig till de stora klubbarna.
Hockeyns Dag börjar med prova-på-hockey mellan klockan 09.00-11.00. Där kommer Filip att finnas med på isen tillsammans med Lindlövens ledare för att ge tips till ungdomar och barn. Utrustning finns att låna av Lindlöven och alla är välkomna att träna med sina idoler.
– Jag kommer själv ihåg från när jag var liten. Då ville jag se och möta de som spelade i Elitserien, som det hette då. Det tyckte man var skithäftigt!, berättar Filip som hoppas inspirera barnen.
Dubbla SHL-möten i J20
Efter ispasset kommer SHL-spelarna att signera autografer i kafeterian. Där kommer även souvenirer från Örebro Hockey att säljas och den som är lyckligt lottad kan vinna en signerad matchtröja.
Klockan 12.00 går sedan hockeydagen vidare med J20-match. Örebro Hockey tar emot Linköping i en het seriematch, vilket blir Örebros andra match för helgen. Redan på lördag tar man emot Djurgården i ytterligare ett J20-möte i Lindehov. Publiken kommer med andra ord att kunna njuta av att se SHL-klubbarnas framtida stjärnnamn i aktion.
Som final på Hockeyns Dag kliver sedan Lindlövens A-lag ut för ödesmatch. Motståndare är Forshaga och nedsläpp sker 16.00. I potten ligger en eventuellt playoff-plats, vilket gör det som upplagt för stor dramatik.
Schemat för Hockeyns Dag:
09.00-11.00 – Prova-på-hockey med SHL-idolerna.
11.00-12.00 – Autografskrivning i kafeterian. Det bjuds på gratis korv och festis och Örebro Hockey-souvenirer finns att köpa.
12.00 – J20-mach Örebro Hockey-Linköping
16.00 – HockeyEttan Västras slutomgång Lindlöven-Forshaga
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.