Helgen har varit fullmatad med hockey i Lindehov. På söndagen arrangerade Lindlöven Hockeyns Dag, där Örebro Hockey-duon Filip Bergmark och Gustav Backström kom på besök. Barnen fick chansen att både träna och tala med SHL-talangerna.
– Det var väldigt lyckat. Hela dagen har varit fullspäckad i Lindehov med isträningar, autografsignering och lotteri, berättar Per Fritzell.
Redan klockan 09.00 på söndagsmorgonen öppnades portarna till Lindehov. Då väntade prova-på-hockey för de yngre förmågorna. Barnen fick dessutom fint sällskap på isen i form av två SHL-stjärnor.
Från Örebro Hockey kom nämligen Filip Bergmark och Gustav Backström på besök. De två Lindesbergs-sönerna fanns med på ispasset, där de tillsammans med Lindlövens ledare och damlagets Elin Fagrell instruerade och gav tips till barnen. Dessutom bjöd Per Fritzell på en intervjustund med Filip.
– Han berättade om hur han har hängt många timmar i den här ishallen. Precis som de här ungdomarna kommer att göra framöver.
Efter avslutat ispass tog Filip plats i kafeterian, där han skrev autografer och Lindlöven bjöd på festis och korv. Dessutom hölls ett lotteri och vinnaren tilldelades en Örebro Hockey-tröja signerad av hela SHL-truppen.
Filip och Gustav målskyttar i varsin J20-match
Allt som allt var söndagen mycket lyckad och även välbesökt. Många ungdomar, både killar och tjejer, fanns på plats för att ta del av ispasset eller bara möta upp sina idoler. Per Fritzell sitter själv med i Lindlövens styrelse och han betonar vikten av Hockeyns Dag.
– Det är jättebra att vi håller de här evenemangen. Vi vill ju få ungdomar att börja spela hockey. Föreningen försöker att göra det så bra som möjligt för ungdomarna och vi kommer även att ha en Hockeyns Dag i höst när i kör igång.
Hockeydagen i Lindehov fortsatte dock hela eftermiddagen. Klockan 12.00 klev Gustav Backström återigen ut på isen, denna gång för att spela match med Örebros J20-lag.
– Ja, det var mycket folk som stannade kvar för att se på J20-matchen, berättar Per Fritzell.
Matchen var J20-lagets andra i Lindehov under helgen. Redan på lördagen hade man tagit sig an Djurgården, där Örebro vann med 2-1 efter mål av Filip Bergmark. I söndagens möte med Linköping hamnade Lindesbergs andra stolthet i målprotokollet.
Med en minut kvar att spela klev Gustav Backström fram och satte kvitteringen till 4-4. Målet tog matchen till förlängning och straffar, där Örebro till slut förlorade. Men förhoppningsvis kunde målen från Filip och Gustav vara till glädje för de många hockeytalangerna på läktarna.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.