Biografföreståndare Björn Persson framför de två kommande sommarlovsfilmerna. "Elementärt" som visas nu på onsdag och "Dom små hjältarna" som visas nästa onsdag. Foto: Timmy Lundegård

Filmvecka med sommarbio och dubbla premiärer

Med månaden kvar till skolstarten så rullar sommarlovsbion vidare. Varje onsdag visar Lindesbergs Bio en ny ungdomsfilm, där ungdomar under 15 år får gå in gratis. Den kommande veckan är det dessutom full filmaktivitet på biografen. Förutom sommarlovsbions onsdagar så blir fredagen en rejäl filmkväll med dubbla biopremiärer.
– Det blir en egengjord långfredag med mycket bio, säger Björn Persson.

Varje onsdag under sommarlovet har Lindesbergs Bio visat nya filmer på stora duken till rejäla sommarerbjudanden, där ungdomar till åldern 15 år och yngre går in gratis. Ett uppskattat inslag på sommarlovsprogrammet som ofta lockar många ungdomar som går in på den fria entrén, men även medföljande föräldrar och pensionärer.

– Det började med att staten gav ut extra lovpengar till gratis sommarlovsaktiviteter under 2016. Med tiden har de pengarna tagit slut men eftersom det är ett uppskattat evenemang så har kommunen gått in med extra pengar som en del av deras sommarlovsprogram. Det är ett bra biotillfälle. Eftersom det inte krävs någon föranmälan så kan man impulsivt gå på bio, berättar Lindesbergs biografföreståndare Björn Persson.

Trots alla strömningssidor runt om på internet som erbjuder de mest efterfrågade filmerna och tv-serierna, så ska man aldrig underskatta ett besök på biografen. Med nypoppade popcorn och ett gäng vänner i salongen, så är det som man säger: Film är bäst på bio.

– Det är blir en helt annan upplevelse på bio, framförallt med ljud och platser. Även om folk numera har hemmabio privat, så har vi en annan upplevelse med den stora duken på fem gånger sju meter. På större orter så kan även flera salonger skapa en större stämning. Sedan är det mindre som distraherar när man sitter i biografen samtidigt som det blir en helt annan gemenskap. Man har lättare att kunna skratta ihop och kanske även känna en samhörighet med stolgrannarna, även om man inte känner dem.

Fyra onsdagar kvarstår på biografens sommarlovsprogram, där man utlovar fyra nya filmer som är klart värda att se.

På fredag är det svensk biopremiär för de omtalade filmerna ”Barbie” och ”Oppenheimer”. Foto: Timmy Lundegård

Skulle onsdagarna inte passa in i sommarschemat, så finns flera chanser till härliga bioupplevelser utanför sommarerbjudandet. Juli är ändå biodukarnas största månad, vilket bevisas när Linde Bio har dubbla premiärer under fredagen. Då är det två omtalade filmer som har svensk biopremiär.

Vid 18-slaget visar man komedi- och fantasyfilmen Barbie, med Margot Robbie och Ryan Gosling i huvudrollerna. Nästan direkt därefter, klockan 21, visar man Christopher Nolans tre timmar långa film, Oppenheimer. En verklighetsinspirerande film från andra världskriget med Cillian Murphy och Iron Man-skådespelaren Robert Downey Jr. i rollistan.

– Det blev lite mycket den här veckan med två filmer som har biopremiär under samma kväll. För att kunna ge chansen att visa båda nysläppta filmerna så lade vi Barbie tidigare, medan Oppenheimer lades vid klockan 21. Man kan säga att det blir som en egengjord långfredag med mycket bio.

Filmlista på sommarlovsbion:
19:e juli: Elementärt
26:e juli: Dom små hjältarna
2:e augusti: En annorlunda värld
9:e augusti: Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Samtliga fyra filmerna visas på onsdagar klockan 16.00, där personer som är 15 år och yngre går in gratis.

Problem med textningen?
Om man har svårt med att hinna läsa textningen när man tittar på engelska filmer med svensk text, då finns det en ny app som kan hjälpa dig på bion.

Subreader är gratis att använda när du är på biografen. Via appen loggar du in, skannar en QR-kod och därifrån kan du höra textningen genom ett par hörlurar som du kan låna innan du går in i salongen.

Publicerad 17 juli 2023 klockan 09:30

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Linda Sköldenström. Foto: Anna Fryxell

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.

26 november 2025 klockan 15:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Martin Stenmarck är på plats i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.

25 november 2025 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.

24 november 2025 klockan 20:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

extra


Björn Persson fick ta emot sin biljett av kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.

24 november 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors ...
21 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, ...
20 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll ...
20 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.

19 november 2025 klockan 16:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.

17 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya ...

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som ...

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. ...

Martin Stenmarck ansluter till uppställningen av artister. Foto: Pressbild

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.

10 november 2025 klockan 15:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Jubel i Ramsberg – utsågs till Årets kooperativ 2025

Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets ...

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag

Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått...

Rockballaden Believing passerar en miljon lyssningar

Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har ...

bildspel Fyrbent bildparad för Rosa Bandet

För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år stä...

Fler biljetter släpps till Strålande Jul

På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun...

Simon Enström, butiksmedarbetare på ICA Supermarket Trivselköp har märkt av kundernas oro. Foto: Jennie Einarsson

En sorgens dag i Guldsmedshyttan – påtaglig oro i samhället

På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.

27 oktober 2025 klockan 17:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Sista gjutningen gjord på Baettr: ”Det är jättetungt”
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista ...
27 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Gymnasiemässan lockade framtidens elever
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig ...
23 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ramsbergs hjärta – den obemannade butiken med chans att bli ”Årets kooperativ”
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som ...
17 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-16

2025-10-14

2025-10-14

2025-10-10

2025-10-09

2025-10-09

2025-10-08

2025-10-03

2025-10-03

2025-10-02

2025-10-02

2025-09-29

2025-09-26

2025-09-26

2025-11-28 05:05