Biografföreståndare Björn Persson framför de två kommande sommarlovsfilmerna. "Elementärt" som visas nu på onsdag och "Dom små hjältarna" som visas nästa onsdag. Foto: Timmy Lundegård

Filmvecka med sommarbio och dubbla premiärer

Med månaden kvar till skolstarten så rullar sommarlovsbion vidare. Varje onsdag visar Lindesbergs Bio en ny ungdomsfilm, där ungdomar under 15 år får gå in gratis. Den kommande veckan är det dessutom full filmaktivitet på biografen. Förutom sommarlovsbions onsdagar så blir fredagen en rejäl filmkväll med dubbla biopremiärer.
– Det blir en egengjord långfredag med mycket bio, säger Björn Persson.

Varje onsdag under sommarlovet har Lindesbergs Bio visat nya filmer på stora duken till rejäla sommarerbjudanden, där ungdomar till åldern 15 år och yngre går in gratis. Ett uppskattat inslag på sommarlovsprogrammet som ofta lockar många ungdomar som går in på den fria entrén, men även medföljande föräldrar och pensionärer.

– Det började med att staten gav ut extra lovpengar till gratis sommarlovsaktiviteter under 2016. Med tiden har de pengarna tagit slut men eftersom det är ett uppskattat evenemang så har kommunen gått in med extra pengar som en del av deras sommarlovsprogram. Det är ett bra biotillfälle. Eftersom det inte krävs någon föranmälan så kan man impulsivt gå på bio, berättar Lindesbergs biografföreståndare Björn Persson.

Trots alla strömningssidor runt om på internet som erbjuder de mest efterfrågade filmerna och tv-serierna, så ska man aldrig underskatta ett besök på biografen. Med nypoppade popcorn och ett gäng vänner i salongen, så är det som man säger: Film är bäst på bio.

– Det är blir en helt annan upplevelse på bio, framförallt med ljud och platser. Även om folk numera har hemmabio privat, så har vi en annan upplevelse med den stora duken på fem gånger sju meter. På större orter så kan även flera salonger skapa en större stämning. Sedan är det mindre som distraherar när man sitter i biografen samtidigt som det blir en helt annan gemenskap. Man har lättare att kunna skratta ihop och kanske även känna en samhörighet med stolgrannarna, även om man inte känner dem.

Fyra onsdagar kvarstår på biografens sommarlovsprogram, där man utlovar fyra nya filmer som är klart värda att se.

På fredag är det svensk biopremiär för de omtalade filmerna ”Barbie” och ”Oppenheimer”. Foto: Timmy Lundegård

Skulle onsdagarna inte passa in i sommarschemat, så finns flera chanser till härliga bioupplevelser utanför sommarerbjudandet. Juli är ändå biodukarnas största månad, vilket bevisas när Linde Bio har dubbla premiärer under fredagen. Då är det två omtalade filmer som har svensk biopremiär.

Vid 18-slaget visar man komedi- och fantasyfilmen Barbie, med Margot Robbie och Ryan Gosling i huvudrollerna. Nästan direkt därefter, klockan 21, visar man Christopher Nolans tre timmar långa film, Oppenheimer. En verklighetsinspirerande film från andra världskriget med Cillian Murphy och Iron Man-skådespelaren Robert Downey Jr. i rollistan.

– Det blev lite mycket den här veckan med två filmer som har biopremiär under samma kväll. För att kunna ge chansen att visa båda nysläppta filmerna så lade vi Barbie tidigare, medan Oppenheimer lades vid klockan 21. Man kan säga att det blir som en egengjord långfredag med mycket bio.

Filmlista på sommarlovsbion:
19:e juli: Elementärt
26:e juli: Dom små hjältarna
2:e augusti: En annorlunda värld
9:e augusti: Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Samtliga fyra filmerna visas på onsdagar klockan 16.00, där personer som är 15 år och yngre går in gratis.

Problem med textningen?
Om man har svårt med att hinna läsa textningen när man tittar på engelska filmer med svensk text, då finns det en ny app som kan hjälpa dig på bion.

Subreader är gratis att använda när du är på biografen. Via appen loggar du in, skannar en QR-kod och därifrån kan du höra textningen genom ett par hörlurar som du kan låna innan du går in i salongen.

Publicerad 17 juli 2023 klockan 09:30

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.

13 mars 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.

9 mars 2026 klockan 17:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter ...

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Niclas Bryngelson och Johanna Reidarsdotter står bakom Lindesbergs nya Solotek. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.

27 februari 2026 klockan 17:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingela Björkman, HR-chef Sparbanken Bergslagen, tillsammans med tre Drömjobbare 2025: Imran Ali, Emil Skoglund, Axel Tuomisto, samt Jonathan Rudman, VD Emax. Arkivfoto: Privat

Öppet för ansökan till årets Drömjobb

Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.

24 februari 2026 klockan 15:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande ...
20 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var v...
13 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget "Mat på fat...
12 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Hanna Christoffersson tillsammans med dagishunden Stella. Foto: Camilla Lagerman

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.

11 februari 2026 klockan 10:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.

10 februari 2026 klockan 13:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlä...

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisö...

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år ...

Ridde Demiri. Foto: Camilla Lagerman

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.

3 februari 2026 klockan 11:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ...

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet fö...

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar...

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar ...

Foto: Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.

22 december 2025 klockan 13:14 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. ...
19 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-17

2025-12-15

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-04

2025-11-28

2025-11-26

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-24

2025-11-24

2025-11-21

2026-03-16 06:36