En lång säsong tar den här helgen slut för Philip Gehrman. Lindesbergs-föraren har tagit sig till Tyskland för att köra den femte och avslutande EM-deltävlingen. Inför säsongsfinalen placerar sig Philip en bit bakom toppstriden, men siktet är inställt på en stark avslutning.
Idag har den femte och sista EM-deltävlingen i rallycross inletts. Philip Gehrman finns på plats för att avsluta sin säsong och teamet installerade sig redan i torsdags. Tävlingsplatsen är Buxtehude i Tyskland, en bana som Philip har erfarenhet av sedan tidigare.
– Det är en gammal bana, en klassisk rallycrossbana. Det är många gruspartier och den är väldigt tight, så det är svårt att ta sig förbi. Ska man avancera i heatet hänger det på att de andra kör in i alternativspåret, berättar Linde-föraren.
Förra året fanns han också med när EM-cirkusen drog in i Tyskland. Då stod Philip för en imponerande körning, innan han oturligt valde alternativen och därmed uteslöts ur tävlingen. Den här gången är han inställd på vad som väntar och förutsättningarna är goda.
– Vi har ordning på bilen, den ser faktiskt riktigt fin ut. Det är många bilar som börjar se ruskiga ut så här lagom inför den sista tävlingen, säger Philip.
Tror inte på en pallplats: ”Ska mycket till”
Tävlingen i Buxtehude blir Philips tionde och sista för säsongen. SM är redan avgjort och där slutade Lindesbergaren på bronsplats, nu återstår bara EM-avslutningen.
Helgen är i vanlig ordning uppdelad i två moment; kval och slutspel. Först ut väntar tre kvalheat på lördagen, följt av ett avslutande heat på söndagen och därefter semifinal och final. Philip har inga fasta mål uppsatta, utan siktar istället på att avsluta säsongen snyggt.
– Vi ligger några poäng från pallplats, så det ska mycket till för att nå dit. Jag ska behöva göra en riktigt bra helg och de framför ska behöva tappa rejält, förklarar 20-åringen och tillägger.
– Jag går mest in för att göra en bra säsongsavslutning. Jag är egentligen redan nöjd med säsongen i stort, men jag ska se till att avsluta starkt också.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.