Lindesberg Volley missar finalen i Grand Prix. Laget kan istället ställa sig in på en bronskamp mot rivalen Örebro. Semifinalmötet med Hylte/Halmstad var över efter tre täta set, sedan Linde förlorat med 23-25, 20-25 och 22-25.
Semifinalmötet i Grand Prix mellan Hylte/Halmstad och Lindesberg Volley var över redan efter tre set. Då hade hallänningarna sprungit ifrån till vinst via 3-0, men inte utan att behöva anstränga sig. För trots den klara förlusten stod Linde upp rejält resultatmässigt och pressade motståndet hela vägen.
23-25 i det första setet innebar dock en psykologiskt tung uppförsbacke, som växte efter knapp förlust även i andra set. Linde nådde upp till 22 poäng i set tre, men inte längre än så och det betydde att matchen var över. Istället för GP-final väntar nu bronsmatch på söndagen.
– Jag är typ tom på ord… Det var en riktig skitmatch av oss. Det kände som att vi hade kunnat ge så mycket mer än vad vi gjorde, summerar lagkaptenen Linnea Skogsberg och fortsätter:
– Det kändes som att alla var jättenervösa. Många var väldigt oroliga och det kändes inte alls som det brukar,
Laddad bronskamp: ”Känner till Örebro bra”
Nederlaget mot Hylte/Halmstad var ytterligare en smäll som Linde åkt på mot ligans topplag denna säsong. Samtidigt skiljde inte mycket åt poängmässigt i semifinalmötet. Linnea Skogsberg konstaterar ändå att Lindesberg inte nådde upp spelmässigt, i synnerhet på en teknisk punkt.
– Servarna kan jag säga direkt. Vi missade väldigt många servar, och när vi väl satte dem hade vi inte den press som vi vill ha. Det är verkligen något som vi får förbättra, analyserar Linnea.
Vinsten i semifinalen gör att Hylte/Halmstad avancerar vidare till final. Där väntar Engelholm, samtidigt som Lindesberg Volley ställs mot Örebro i ett bronsmöte med start 11.30 på söndagen. Derbyrivalerna har gått flera fighter redan den här säsongen och Linnea Skogsberg är bra påläst inför GP-upplösningen.
– Det handlar mest om att vi bara ska gå in och köra. Vi känner till Örebro ganska bra och de känner antagligen till oss hyfsat. Så vi ska gå ut, ha kul och spela för oss själva.
Matchfakta Hylte/Halmstad-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-0 (25-23, 25-20, 25-22)
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.