Lindesberg Volley missar finalen i Grand Prix. Laget kan istället ställa sig in på en bronskamp mot rivalen Örebro. Semifinalmötet med Hylte/Halmstad var över efter tre täta set, sedan Linde förlorat med 23-25, 20-25 och 22-25.
Semifinalmötet i Grand Prix mellan Hylte/Halmstad och Lindesberg Volley var över redan efter tre set. Då hade hallänningarna sprungit ifrån till vinst via 3-0, men inte utan att behöva anstränga sig. För trots den klara förlusten stod Linde upp rejält resultatmässigt och pressade motståndet hela vägen.
23-25 i det första setet innebar dock en psykologiskt tung uppförsbacke, som växte efter knapp förlust även i andra set. Linde nådde upp till 22 poäng i set tre, men inte längre än så och det betydde att matchen var över. Istället för GP-final väntar nu bronsmatch på söndagen.
– Jag är typ tom på ord… Det var en riktig skitmatch av oss. Det kände som att vi hade kunnat ge så mycket mer än vad vi gjorde, summerar lagkaptenen Linnea Skogsberg och fortsätter:
– Det kändes som att alla var jättenervösa. Många var väldigt oroliga och det kändes inte alls som det brukar,
Laddad bronskamp: ”Känner till Örebro bra”
Nederlaget mot Hylte/Halmstad var ytterligare en smäll som Linde åkt på mot ligans topplag denna säsong. Samtidigt skiljde inte mycket åt poängmässigt i semifinalmötet. Linnea Skogsberg konstaterar ändå att Lindesberg inte nådde upp spelmässigt, i synnerhet på en teknisk punkt.
– Servarna kan jag säga direkt. Vi missade väldigt många servar, och när vi väl satte dem hade vi inte den press som vi vill ha. Det är verkligen något som vi får förbättra, analyserar Linnea.
Vinsten i semifinalen gör att Hylte/Halmstad avancerar vidare till final. Där väntar Engelholm, samtidigt som Lindesberg Volley ställs mot Örebro i ett bronsmöte med start 11.30 på söndagen. Derbyrivalerna har gått flera fighter redan den här säsongen och Linnea Skogsberg är bra påläst inför GP-upplösningen.
– Det handlar mest om att vi bara ska gå in och köra. Vi känner till Örebro ganska bra och de känner antagligen till oss hyfsat. Så vi ska gå ut, ha kul och spela för oss själva.
Matchfakta Hylte/Halmstad-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-0 (25-23, 25-20, 25-22)
Röös-matchen skulle spelas där Lindlöven skulle hylla sin stora supporter Ernst Röös. Matchen var gratis att se genom HockeyEttans sändning, där man i sin tur fick ta del av en ren utklassning. 7-0 syntes på poängtavlan när slutsignalen tog ton. En hyllningsmatch som den stora supporten Ernst Röös, nog är mycket stolt över.
Åttondelsfinalen är igång. Två matcher ska spelas, där en seg start gav den första segern till gästande Värnamo. Fina upphämtningar gjordes av hemmalaget, som inledningsvis ändrade 11-22 till 23-24. Med 1-2 i set och ett inledande 0-5 när det sista setet tog sin start, blev det däremot för mycket.
Det blev en stor förlust, när LIF Lindesberg gästade tabellfyran Amo under söndagen. De tekniska felen avlöste varandra, medan Amos målvakt såg till att LIF inte fick någon utbetalning, när avsluten väl kom. När slutsignalen väl närmade sig, hade LIF minskat poänggapet från ett tolvmålsunderläge till en tiomålsförlust.
Det blev en förlust i grundseriens sista match, inför SM-slutspelet. Stora upphämtningar genom matchens gång, där 20-11 blev 24-23, följde Lindelaget genom matchen. Något som gav positiva besked från Linde Volley, som nu kommer att ladda upp, inför ett spel i åttondelsfinalen.
Vårserien är en svajig historia för Lindlöven, som tidigare stod med fyra raka segrar. Efter sextio spelade minuter i sitt sista möte mot Kumla under söndagen, står man nu istället med två raka förluster och en förlorad bonuspoäng. Trots en förlust under söndagens förlängning mot Kumla, åker Lindlöven inte lottlösa hem.
Grundspelets sista hemmamatch spelades mot vassa Engelholm under lördagen. Hemmalaget bjöd upp till kamp, men fick svårt att möta tabelltreans spel vid flera tillfällen under matchen. Trots ett starkt hemmaspel vid sina ställen, fick Linde Volley se sig slagna efter tre set.
– De spelade mycket snabbare än oss, kommenterar Ida Larsson.
Efter fyra raka triumfer såg det positivt ut för Lindlöven under fredagen. Trots brist bland hemmalagets backar, kunde man spela in 1-0 inför den andra perioden, men fick stora problem för resterande speltid. Att hemmastjärnan Max Lalander åkte på en skada, var inte heller något som hjälpte hemmalaget.
Med fint spel och Alexander Kovalonok tillbaka efter skada. Kunde Lindlöven gå undan till en storslagen seger, när vårseriens andra mötesomgång inleddes i Lindehov. Få målchanser gavs för båda lagen där Lindlöven visade toppkvalitet och visar att säsongens inledande matchspöke mot Kumla, är bortskrämt.