Tidigare idag bekräftade Johan Isacsson att han inte fortsätter som tränare för Lindesberg Volley. Redan nu har klubben presenterat hans ersättare. Ny tränare blir finländske Teemu Sarna, med erfarenhet från både Europa-cupspel och landslag.
I en intervju med LindeNytt tidigare idag meddelade Johan Isacsson att han och Lindesberg Volley går skilda vägar. Det i sin tur fick klubben att kort därefter presentera sin ersättare. Namnet på Elitserie-lagets nya tränare är Teemu Sarna, en finländare med stora meriter.
– Det är en väldigt rutinerad damlagstränare. Han har 22 år som coach i olika sammanhang, berättar Lindesberg Volleys ordförande Dan Waltersson.
Waltersson säger att man fick beskedet om att Isacsson inte skulle fortsätta redan för ett par veckor sedan. I arbetet med att finna en ny tränare har man tittat på flera namn, men man fastnade för Teemu Sarna. Anledningen till det var finländarens meritlista. Där hittar man elva finländska ligatitlar, sju Europa-cupspel och uppdrag både i Spanien och senast i Slovakien.
– Han har ett gediget CV om man säger så. Dessutom tycker jag att han har en intressant syn på volleyboll, jag träffade honom förra veckan då han var här på tryout, förklarar Waltersson.
Kontraktet med Sarna är skrivet på ett år. Tack vare den snabba lösningen från Linde får tränaren nu hela sommaren på sig att forma sitt nya lag. Linde-truppen är nämligen långtifrån komplett, även om Waltersson redan säkrat upp flera namn.
– Vi har ungefär hälften av spelarna kvar sen förra året. Det är ganska så normalt för den här tidpunkten på året. Nu när vi har klart med tränare håller vi på och talar med de här spelarna om hur vi ska lägga upp träningen i sommar.
”Ska alltid vara ett topp fyra-lag”
Samtidigt som Teemu Sarna kliver in tar Johan Isacsson farväl. Under sina två år lyckades han ta Linde till dubbla semifinaler, där man både gångerna föll mot Hylte/Halmstad.
– Han har kanske haft lite otur med allt som skett i klubben under de här två åren. Det har varit passare som fått en sjuk pappa i början på säsongen och oflyt i semifinalerna. Men Johan är en duktig tränare, poängterar Waltersson och fortsätter.
– Johan var kanske lite mer van vid att arbeta med herrspelare än med damspelare. Det var även anledningen till att vi valde just Teemu. Han har jobbat så pass mycket med damer på hög nivå.
Lindes ordförande har redan en försmak på vad publiken i Arenan kan vänta sig av Sarnas lag.
– Jag tror att man kommer få se att vi är ett mer snålspelande lag. Sen blir det nog färre tekniska misstag och ett bättre grundspel.
Det är dock inte bara Johan Isacsson som försvinner från Linde Volley. Även Roger Larsson har avsagt sig sitt uppdrag som sportchef, en roll som Waltersson och Håkan Viggerborn just nu delar på. Fyra månader återstår till säsongsstart och klubben har redan sitt mål klart.
– Målet är precis samma som det varit de här senaste fem åren. Vi ska alltid vara ett topp fyra-lag. Det är vad målet är inställt på i år igen, sen får vi se hur långt det räcker, avslutar Waltersson.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.