Tidigare idag bekräftade Johan Isacsson att han inte fortsätter som tränare för Lindesberg Volley. Redan nu har klubben presenterat hans ersättare. Ny tränare blir finländske Teemu Sarna, med erfarenhet från både Europa-cupspel och landslag.
I en intervju med LindeNytt tidigare idag meddelade Johan Isacsson att han och Lindesberg Volley går skilda vägar. Det i sin tur fick klubben att kort därefter presentera sin ersättare. Namnet på Elitserie-lagets nya tränare är Teemu Sarna, en finländare med stora meriter.
– Det är en väldigt rutinerad damlagstränare. Han har 22 år som coach i olika sammanhang, berättar Lindesberg Volleys ordförande Dan Waltersson.
Waltersson säger att man fick beskedet om att Isacsson inte skulle fortsätta redan för ett par veckor sedan. I arbetet med att finna en ny tränare har man tittat på flera namn, men man fastnade för Teemu Sarna. Anledningen till det var finländarens meritlista. Där hittar man elva finländska ligatitlar, sju Europa-cupspel och uppdrag både i Spanien och senast i Slovakien.
– Han har ett gediget CV om man säger så. Dessutom tycker jag att han har en intressant syn på volleyboll, jag träffade honom förra veckan då han var här på tryout, förklarar Waltersson.
Kontraktet med Sarna är skrivet på ett år. Tack vare den snabba lösningen från Linde får tränaren nu hela sommaren på sig att forma sitt nya lag. Linde-truppen är nämligen långtifrån komplett, även om Waltersson redan säkrat upp flera namn.
– Vi har ungefär hälften av spelarna kvar sen förra året. Det är ganska så normalt för den här tidpunkten på året. Nu när vi har klart med tränare håller vi på och talar med de här spelarna om hur vi ska lägga upp träningen i sommar.
”Ska alltid vara ett topp fyra-lag”
Samtidigt som Teemu Sarna kliver in tar Johan Isacsson farväl. Under sina två år lyckades han ta Linde till dubbla semifinaler, där man både gångerna föll mot Hylte/Halmstad.
– Han har kanske haft lite otur med allt som skett i klubben under de här två åren. Det har varit passare som fått en sjuk pappa i början på säsongen och oflyt i semifinalerna. Men Johan är en duktig tränare, poängterar Waltersson och fortsätter.
– Johan var kanske lite mer van vid att arbeta med herrspelare än med damspelare. Det var även anledningen till att vi valde just Teemu. Han har jobbat så pass mycket med damer på hög nivå.
Lindes ordförande har redan en försmak på vad publiken i Arenan kan vänta sig av Sarnas lag.
– Jag tror att man kommer få se att vi är ett mer snålspelande lag. Sen blir det nog färre tekniska misstag och ett bättre grundspel.
Det är dock inte bara Johan Isacsson som försvinner från Linde Volley. Även Roger Larsson har avsagt sig sitt uppdrag som sportchef, en roll som Waltersson och Håkan Viggerborn just nu delar på. Fyra månader återstår till säsongsstart och klubben har redan sitt mål klart.
– Målet är precis samma som det varit de här senaste fem åren. Vi ska alltid vara ett topp fyra-lag. Det är vad målet är inställt på i år igen, sen får vi se hur långt det räcker, avslutar Waltersson.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.