Med AllEttanbiljetten redan klar såg Lindlöven till att förlänga sin segersvit på söndagen. Hemma i Lindehov spelade Löven hem tre nya poäng, sedan Anton Tano levererat i 4-1-vinsten över Forshaga.
I torsdags säkrade Lindlöven sin plats i AllEttan och på söndagen kom nästa trepoängare för det formstarka laget. Ville Virtanen öppnade tidigt målskyttet hemma mot Forshaga, backens första mål sedan flytten till Bergslagen. Felix Lundqvist utökade ledningen bara halvminuten senare och i mittenakten fyllde Filip Bergmark på med 3-0. Forshaga fick in en reducering i upptakten av slutperioden, men Anton Tanos 4-1 blev segersiffrorna för Löven.
– Vi spelade inte vårt bästa, men jag måste säga att vi spelar hem matchen på ett komfortabelt sätt. En dag på jobbet. Men det kommer att krävas mer framöver, jag tror inte att vi kan gå ner på för mycket sparlåga bara för att vi är AllEttanklara, menar Anton Tano som stod för två poäng i vinsten.
Forwarden: ”Mer förberedda för AllEttan den här gången”
Segern var Lindlövens 16:e på 19 spelade matcher den här hösten. Laget har verkligen vuxit ut till en pålitlig kraft i toppskiktet, och efter jul väntar som bekant spel i HockeyEttans spetsserie. För tillfället står Löven på tre raka vinster och mot just de på pappret svagare motstånden har laget knappt släppt ifrån sig några poäng under hösten.
– Vi är så jävla starka i år. Vi tappar inte många poäng mot den här typen av lag, det är bara Kumla vi gjort det mot. Annars är bara topplag som ställt till det för oss, resonerar Anton och blickar framåt.
– Jag tror att vi är mer förberedda för AllEttan den här gången. De flesta har fått spela där och testa på att möta de södra lagen förra året. Vi vet vad som krävs nu när vi ska åka iväg för att spela mot Piteå, Östersund och de där starka lagen. Det kommer att växlas upp och vara toppmatcher varje kväll.
Matchfakta Lindlöven-Forshaga:
Resultat: 4-1 (2-0, 1-0, 1-1)
Publik: 224
Skott: 46-25
Mål Lindlöven: 1-0 Ville Virtanen (Lalander, Pappila), 2-0 Felix Lundqvist (Gunnarsson, Tano), 3-0 Filip Bergmark (Astley Rydberg, Gunnarsson), 4-1 Anton Tano (Magnusson, Bergmark)
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.