Med AllEttanbiljetten redan klar såg Lindlöven till att förlänga sin segersvit på söndagen. Hemma i Lindehov spelade Löven hem tre nya poäng, sedan Anton Tano levererat i 4-1-vinsten över Forshaga.
I torsdags säkrade Lindlöven sin plats i AllEttan och på söndagen kom nästa trepoängare för det formstarka laget. Ville Virtanen öppnade tidigt målskyttet hemma mot Forshaga, backens första mål sedan flytten till Bergslagen. Felix Lundqvist utökade ledningen bara halvminuten senare och i mittenakten fyllde Filip Bergmark på med 3-0. Forshaga fick in en reducering i upptakten av slutperioden, men Anton Tanos 4-1 blev segersiffrorna för Löven.
– Vi spelade inte vårt bästa, men jag måste säga att vi spelar hem matchen på ett komfortabelt sätt. En dag på jobbet. Men det kommer att krävas mer framöver, jag tror inte att vi kan gå ner på för mycket sparlåga bara för att vi är AllEttanklara, menar Anton Tano som stod för två poäng i vinsten.
Forwarden: ”Mer förberedda för AllEttan den här gången”
Segern var Lindlövens 16:e på 19 spelade matcher den här hösten. Laget har verkligen vuxit ut till en pålitlig kraft i toppskiktet, och efter jul väntar som bekant spel i HockeyEttans spetsserie. För tillfället står Löven på tre raka vinster och mot just de på pappret svagare motstånden har laget knappt släppt ifrån sig några poäng under hösten.
– Vi är så jävla starka i år. Vi tappar inte många poäng mot den här typen av lag, det är bara Kumla vi gjort det mot. Annars är bara topplag som ställt till det för oss, resonerar Anton och blickar framåt.
– Jag tror att vi är mer förberedda för AllEttan den här gången. De flesta har fått spela där och testa på att möta de södra lagen förra året. Vi vet vad som krävs nu när vi ska åka iväg för att spela mot Piteå, Östersund och de där starka lagen. Det kommer att växlas upp och vara toppmatcher varje kväll.
Matchfakta Lindlöven-Forshaga:
Resultat: 4-1 (2-0, 1-0, 1-1)
Publik: 224
Skott: 46-25
Mål Lindlöven: 1-0 Ville Virtanen (Lalander, Pappila), 2-0 Felix Lundqvist (Gunnarsson, Tano), 3-0 Filip Bergmark (Astley Rydberg, Gunnarsson), 4-1 Anton Tano (Magnusson, Bergmark)
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.