Med AllEttanbiljetten redan klar såg Lindlöven till att förlänga sin segersvit på söndagen. Hemma i Lindehov spelade Löven hem tre nya poäng, sedan Anton Tano levererat i 4-1-vinsten över Forshaga.
I torsdags säkrade Lindlöven sin plats i AllEttan och på söndagen kom nästa trepoängare för det formstarka laget. Ville Virtanen öppnade tidigt målskyttet hemma mot Forshaga, backens första mål sedan flytten till Bergslagen. Felix Lundqvist utökade ledningen bara halvminuten senare och i mittenakten fyllde Filip Bergmark på med 3-0. Forshaga fick in en reducering i upptakten av slutperioden, men Anton Tanos 4-1 blev segersiffrorna för Löven.
– Vi spelade inte vårt bästa, men jag måste säga att vi spelar hem matchen på ett komfortabelt sätt. En dag på jobbet. Men det kommer att krävas mer framöver, jag tror inte att vi kan gå ner på för mycket sparlåga bara för att vi är AllEttanklara, menar Anton Tano som stod för två poäng i vinsten.
Forwarden: ”Mer förberedda för AllEttan den här gången”
Segern var Lindlövens 16:e på 19 spelade matcher den här hösten. Laget har verkligen vuxit ut till en pålitlig kraft i toppskiktet, och efter jul väntar som bekant spel i HockeyEttans spetsserie. För tillfället står Löven på tre raka vinster och mot just de på pappret svagare motstånden har laget knappt släppt ifrån sig några poäng under hösten.
– Vi är så jävla starka i år. Vi tappar inte många poäng mot den här typen av lag, det är bara Kumla vi gjort det mot. Annars är bara topplag som ställt till det för oss, resonerar Anton och blickar framåt.
– Jag tror att vi är mer förberedda för AllEttan den här gången. De flesta har fått spela där och testa på att möta de södra lagen förra året. Vi vet vad som krävs nu när vi ska åka iväg för att spela mot Piteå, Östersund och de där starka lagen. Det kommer att växlas upp och vara toppmatcher varje kväll.
Matchfakta Lindlöven-Forshaga:
Resultat: 4-1 (2-0, 1-0, 1-1)
Publik: 224
Skott: 46-25
Mål Lindlöven: 1-0 Ville Virtanen (Lalander, Pappila), 2-0 Felix Lundqvist (Gunnarsson, Tano), 3-0 Filip Bergmark (Astley Rydberg, Gunnarsson), 4-1 Anton Tano (Magnusson, Bergmark)
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.