Lindesberg Volley kan stoltsera över landets fjärde bästa U23-gäng. Vid helgens SM-slutspel i Falkenberg tog sig laget, med hela sex Elitserie-spelare, hela vägen fram till bronsmatch. Där blev Hylte/Halmstad för svåra och Linde slutade fyra.
Det var ett namnkunnigt lag som Lindesberg Volley i helgen rullade med till U23-SM i Falkenberg. I den nio spelare starka truppen fanns Evelina Frank, Rebecka Gustafsson, Rebecca Andersson, Martina Svensson, Elsa Arrestad och Anna Lennartsson med från Elitserie-laget. Dessutom kryddade man med den unga trion Klara Juneholm, Minna Röseberg och Cornelia Milton.
Mästerskapet öppnade på lördagen med ett gruppspel. Där slutade Linde tvåa, via seger mot KFUM Örebro och förlust mot Engelholm. Det gav laget en plats i A-slutspelet, där man på söndagen slog ut Gislaved i kvartsfinal och sedan föll i semin mot Svedala. I bronsmatchen blev det ett knappt nederlag mot Hylte/Halmstad och Linde slutade som SM-fyra.
– Ja, det var ett bra resultat. För vi hade ett tunt lag med bara nio spelare och det var en lång turnering med fem matcher. Då är en fjärdeplats tillräckligt, säger tränaren Teemu Sarna.
Talangen imponerade i ovan roll
Totalt bjöd helgen på fem matcher, men det hade kunnat vara mer. En av de tre grupperna innehöll fyra lag, något som gav dessa chansen att få spela ytterligare en gruppspelsmatch.
– Jag vet inte om det hade gjort någon skillnad. I varje turnering spelar man med olika system och det spelar inte så stor roll, utan det är skickligheten som avgör, resonerar Sarna.
Mästerskapen vanns av Engelholm, men den egna insatsen är något som tränaren är nöjd med. I U23-truppen fanns det även ett par spelare som gjorde ett extra starkt intryck.
– Martina var väldigt bra under hela helgen. Hon gör ett väldigt hårt jobb över hela planen, berättar Sarna och riktar även beröm till det unga stjärnskottet Cornelia Milton.
– Jag var väldigt nöjd med hur hon spelade som andralibero. Hon är inte libero normalt, men gjorde det väldigt bra.
Lindes samtliga matcher i U23-SM:
Lindesberg Volley-KFUM Örebro 2-0 (25-10, 25-15)
Engelholm-Lindesberg Volley 2-0 (25-15, 25-22)
Gislaved-Lindesberg Volley 0-2 (19-25, 19-25)
Lindesberg Volley-Svedala 0-2 (18-25, 14-25)
Hylte/Halmstad-Lindesberg Volley 2-1 (25-16, 18-25, 15-12)
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.