Förra året utsågs lådbilen "Petter" till den mest kreativa bilen, och den kommer att ställa upp även i år. Foto: Camilla Lagerman
Flera nyheter utlovas vid årets Trollrally
Förra årets nypremiär av lådbilstävlingen Trollrallyt blev en dundersuccé, och lördagen den 27 maj är det dags för årets upplaga, där arrangörerna utlovar några spännande nyheter.
– För de lite äldre barnen kommer det bli en lite mer utmanande bana att köra, det kanske kommer vara något hinder man ska ta sig förbi till exempel, avslöjar Matilda Persson på Lindeportalen.
Trollrallyt var en folkfest när det begav sig, något man hoppas kunna återskapa även nu. Foto: Bergslagsposten
Den tidigare pensionerade lådbilstävlingen Trollrallyt, som låg i dvala i över 30 år, såg åter dagens ljus förra året, då man hade hela 31 deltagande ekipage. Lördagen den 27 maj är det dags för årets upplaga, som redan nu har 25 anmälda förare till startlinjen.
– Jag vet att det är fler som håller på att bygga bilar, men man måste komma ihåg att göra sin anmälan också innan den stänger, säger Matilda.
Inför årets upplaga av lådbilstävlingen avslöjar arrangörerna flera nyheter, bland annat kommer Stråssa GF att uppträda två gånger under evenemanget.
– Vi kommer även ha utmärkta parkeringar för varje deltagare, så att man kan gå runt och prata med förarna innan och kika på alla bilar, lite som Vårmönstringen. Sedan kommer man kunna tävla i två klasser i år, en för de yngre och en för de lite äldre barnen, där det kommer vara en lite mer utmanande bana att köra, berättar Matilda.
Upplagt för lådbilsrace. Foto: Camilla Lagerman
Något som också är nytt är att Företagskampen, som förra året vanns av Linde Energi, nu kommer att avgöras genom en digital tävling på Trollrallyts Facebooksida.
– I år kommer folket få vara med och avgöra vinnaren av Företagskampen, den tävlingen startar ungefär en vecka innan Trollrallyt, säger Matilda.
Tävlingsplatsen är dock densamma som tidigare, det vill säga vid Lindeskolans parkeringsplats i Gruvgatans förlängning. Tävlingen pågår från klockan 10 och framåt, med mat och underhållning på plats.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppstä...
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.
Arbetslösheten i fokus när S-topp kom på besök
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt ...
Charlotte utbildar hundar till Hemvärnet
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje...