En onödig förlust, en snabb och enkel kross samt en spelledig helg är hur man kan sammanfatta Lindes senaste volleybolläventyr. Full ledighet blir det dock inte för hela Lindes trupp, då Elitserien tar speluppehåll är på grund av att det ska spelas kval till junior-SM över hela Sverige.
Så sent som förra veckan skrev jag om hur enkelt Linde skulle kassera in två fulla tre-poängare under veckans gång och därmed knappa in på Hylte/Halmstad och andraplatsen. Att jag kunde ha så fel har jag fortfarande svårt att greppa. 3-1-förlust mot ett lag som Gislaved tror jag inte någon i volleybollsverige hade förväntat sig. Tyvärr kan denna trepoängsförlust visa sig dyr när slutspelet drar igång. Som jag skrev förra veckan så kommer resten av grundserien handla om att undvika fjärdeplatsen, för en mycket lättare väg i slutspelet. Lyckligt eller olyckligt nog så var Gislaveds vinst över Linde inte lördagens enda skräll. Även Hylte/Halmstad fick nämligen se sig besegrade, efter en snabb 3-0-kross från Svedalas sida. Detta kan ses som tur för Linde, då de därmed inte tappade några poäng i relation till Hylte/Halmstad och i skrivande stund ligger endast tre pinnar efter, men det kan även ses som rejäl otur. Som jag tidigare sagt så handlar allt om att undvika fjärdeplatsen. Att Svedala tog tre poäng mot Hylte/Halmstad innebär att även de kan komma att vara med i topp fyra-striden. Något som Linde vill undvika till varje pris. En snabb 3-0-vinst mot RIG Falköping i onsdags gav mig dock känslan av att Gislaveds-fiaskot inte blir starten på en dålig trend. Tre enkla poäng och nu in i speluppehållet.
Men någon lugn helg blir det inte för Lindes juniorer. Klara Ribom, Isabella Kuné och Rebecka Gustavsson sluter upp med resterande juniortjejer från övriga seriespelande lag för att på söndag kvala till junior-SM. Lindesberg är i år värdar för det västra poolkvalet och chanserna ser riktigt ljusa ut för hemmalaget. Tre lag tar sig från kvalet vidare till SM-slutspelet och de som står för motståndet är Örebro, Falköping, Tuve (Göteborg) och Orion (Degefors). Med tre spelare från ett av Elitseriens bästa lag så måste jag dock säga att Lindes juniorer bör ta hem kvalet och ta bästa möjliga rankingplats inför slutspelet. I slutspelet kommer det dock bli betydligt svårare för Linde då Engelholm och Sollentuna kommer ha nästan en hel startsexa med endast elitseriespelare, varav en av Engelholms är Sveriges numera bästa spelare Isabella Haak.
En elitserieledig helg kan vara precis vad Lindes spelare behöver för att släppa den tråkiga förlusten mot Gislaved och fokusera om på vad som komma skall. Med endast åtta omgångar kvar på grundserien blir kommande två veckor otroligt viktiga. Tre matcher ska spelas på endast åtta dagar. Först ut är Svedala, sedan blir det Sollentuna och sedan Hylte/Halmstad. Slutspurten inför slutspelet ska snart börja och då gäller det att man är med. Ska det bli finalspel i år så finns det inte längre utrymme att spela på bottenlagens nivå.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.