En onödig förlust, en snabb och enkel kross samt en spelledig helg är hur man kan sammanfatta Lindes senaste volleybolläventyr. Full ledighet blir det dock inte för hela Lindes trupp, då Elitserien tar speluppehåll är på grund av att det ska spelas kval till junior-SM över hela Sverige.
Så sent som förra veckan skrev jag om hur enkelt Linde skulle kassera in två fulla tre-poängare under veckans gång och därmed knappa in på Hylte/Halmstad och andraplatsen. Att jag kunde ha så fel har jag fortfarande svårt att greppa. 3-1-förlust mot ett lag som Gislaved tror jag inte någon i volleybollsverige hade förväntat sig. Tyvärr kan denna trepoängsförlust visa sig dyr när slutspelet drar igång. Som jag skrev förra veckan så kommer resten av grundserien handla om att undvika fjärdeplatsen, för en mycket lättare väg i slutspelet. Lyckligt eller olyckligt nog så var Gislaveds vinst över Linde inte lördagens enda skräll. Även Hylte/Halmstad fick nämligen se sig besegrade, efter en snabb 3-0-kross från Svedalas sida. Detta kan ses som tur för Linde, då de därmed inte tappade några poäng i relation till Hylte/Halmstad och i skrivande stund ligger endast tre pinnar efter, men det kan även ses som rejäl otur. Som jag tidigare sagt så handlar allt om att undvika fjärdeplatsen. Att Svedala tog tre poäng mot Hylte/Halmstad innebär att även de kan komma att vara med i topp fyra-striden. Något som Linde vill undvika till varje pris. En snabb 3-0-vinst mot RIG Falköping i onsdags gav mig dock känslan av att Gislaveds-fiaskot inte blir starten på en dålig trend. Tre enkla poäng och nu in i speluppehållet.
Men någon lugn helg blir det inte för Lindes juniorer. Klara Ribom, Isabella Kuné och Rebecka Gustavsson sluter upp med resterande juniortjejer från övriga seriespelande lag för att på söndag kvala till junior-SM. Lindesberg är i år värdar för det västra poolkvalet och chanserna ser riktigt ljusa ut för hemmalaget. Tre lag tar sig från kvalet vidare till SM-slutspelet och de som står för motståndet är Örebro, Falköping, Tuve (Göteborg) och Orion (Degefors). Med tre spelare från ett av Elitseriens bästa lag så måste jag dock säga att Lindes juniorer bör ta hem kvalet och ta bästa möjliga rankingplats inför slutspelet. I slutspelet kommer det dock bli betydligt svårare för Linde då Engelholm och Sollentuna kommer ha nästan en hel startsexa med endast elitseriespelare, varav en av Engelholms är Sveriges numera bästa spelare Isabella Haak.
En elitserieledig helg kan vara precis vad Lindes spelare behöver för att släppa den tråkiga förlusten mot Gislaved och fokusera om på vad som komma skall. Med endast åtta omgångar kvar på grundserien blir kommande två veckor otroligt viktiga. Tre matcher ska spelas på endast åtta dagar. Först ut är Svedala, sedan blir det Sollentuna och sedan Hylte/Halmstad. Slutspurten inför slutspelet ska snart börja och då gäller det att man är med. Ska det bli finalspel i år så finns det inte längre utrymme att spela på bottenlagens nivå.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.