Löahästen Food Money tog förra tisdagen hem en högst oväntad seger. På Axevalla Travbana vann hästen, ägd av Björn och Thomas Jezek, i sin blott tredje start.
Björn och Thomas Jezek är hemmahörande i Östra Löa och tillsammans äger de Food Money. Far och son Jezek köpte den amerikanska hästen via Blocket för en billig summa. Men vad de trodde var ett riktigt kap visade sig vara en häst med en tvångsprissumma på 750 000 kronor, vilket gjorde att den direkt skulle möta etablerade hästar.
Förra tisdagen ställde så Food Money upp för sin tredje start i karriären. Platsen var Axevalla Travbana och bakom sig hade han Fellingsbrokusken Mercedes Balogh. Konkurrensen var väldigt hård, med en elitloppstrea och ytterligare fyra miljonärer i samma lopp.
Men mot alla odds var det Food Money som drog ifrån. När loppet gick mot sitt avgörande spurtade han förbi hela startfältet, skickligt ledd av Mercedes Balogh. Spurten räckte till en seger och en skräll utan dess like.
Den oväntade vinsten har nu gett eko över hela trav-Sverige. Främst imponeras expertisen av att Food Money presterade i den tuffa omgivningen. Från att ha köpt en ostartad och skadedrabbad femåring har ägarparet Björn och Thomas Jezek nu en vinnarhäst att tillgå.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.