Rebecca Persson och Matilda Persson lämnar över ratten till Bergslagens IF, Ali Jamal Yassin. Foto: Jennie Einarsson
Förening tar över och styr Trollrallyt in i framtiden
Efter att ha arrangerat Trollrallyt i Lindesberg i två år lämnar Matilda Persson och Rebecca Persson nu över stafettpinnen till nya eldjälar i föreningen Bergslagens IF.
Ordförande Ali Jamal Yassin förklarar att han ser det som en möjlighet för föreningen att utvecklas och samtidigt göra någonting som gynnar hela kommunen.
– Det här ska bli väldigt spännande, vi ser så mycket utvecklingsmöjligheter för det här evenemanget, säger Ali Jamal Yassin, ordförande i Bergslagens IF.
Det var med glädje och en gnutta vemod som Rebecca Persson och Matilda Persson lämnade över över ansvaret för den populära lådbilstävlingen Trollrallyt i Lindesberg till Bergslagens IF under fredagen. Ordförande Ali Jamal Yassin förklarar att man går in helhjärtat för att lyfta evenemanget till nya höjder.
– Vi är en förening på Hagaberg som arbetar mycket för att motverka utanförskap och segregation och vi tänker att här kan skapa integration genom att få fler med invandrarbakgrund att delta. Samtidigt kan vi utveckla hela projektet se till så att det finns kvar, det vore synd om det skulle läggas ner, säger Ali Jamal Yassin, ordförande i Bergslagens IF.
Tredje generationens Trollrallyarrangör Ali Jamal Yassin fick goda råd från första generationen – Sven ”Trollfarfar” Carlsson som var med och startade Trollrallyt på 80-talet. Foto: Jennie Einarsson
Rebecca Persson och Matilda Persson som arrangerat Trollrallyt under de två senaste åren kunde med lättnad lämna över ansvaret i goda händer hos Bergslagens IF.
– Det är så kul att det är en förening som tar över efter oss, det var också egentligen vår tanke från början, vi har varit endast två personer som har gjort det här själva. Vi tror verkligen att det finns så mycket potential att göra Trollrallyt större och bättre, men då måste man också vara fler personer än vad vi har varit, förklarar Rebecca Persson.
– Ja, därför känner vi att det är dags för någon annan att ta över bollen. Det känns såklart lite vemodigt men samtidigt skönt, vi är så glada för att evenemanget får fortsätta vidare, tillägger Matilda Persson.
Bilden är tagen i samband med Trollrallyt 2023. Foto: Camilla Lagerman
När årets Trollrally går av stapeln är ännu inte helt klart, men Ali Jamal Yassin lovar att återkomma med datum så fort det är möjligt.
– Först behöver vi skicka in en ansökan om polistillstånd, det är en del pappersarbete kring detta, men vi kommer att meddela vilket datum det blir, avslutar Ali.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomfö...
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in ...