Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande, Thomas Klockars, ordförande i kommunstyrelsen. Foto: Jennie Einarsson
Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Under tisdagen höll representanter från Lindesbergs kommun ett möte tillsammans med de föreningar som i dag har bokningar i Sandströms föreningslokaler. Detta med anledning av de stora brister i byggnaden som framkommit genom besiktning. Förhoppningen från kommunens sida var att föreningarna skulle vilja gå ihop och bilda en allians för att ta över ansvaret för byggnaden som är i stort behov av åtgärder – men så blev inte utfallet.
Enligt Conny Ärlerud enades föreningarna under mötet om att det inte finns någon möjlighet att överta driften av Sandströms. I stället riktas nu blickarna mot det kommunala fastighetsbolaget FALAB.
– Vi har tillsammans med föreningarna kommit överens om – och jag vill betona att de står bakom detta – att vi ska utreda tre alternativ framåt. Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, förklarar Conny Ärlerud.
– Vi har dock ännu inte skickat någon förfrågan till FALAB, men det kommer vi att göra, tillägger Thomas Klockars, ordförande i kommunstyrelsen.
Fastigheten Sandtröms är belägen på Banvägen i centrala Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
När ett svar från FALAB kan komma är ännu oklart, men det mest troliga är efter sommaren. Om hyran för kommunen och föreningarna visar sig bli för hög går man vidare till steg två, vilket är att sälja fastigheten via mäklare.
Detta görs med förhoppningen att en eventuell köpare vill vidareutveckla lokalen med hänsyn till föreningarna, så att föreningslivet kan fortsätta att verka där.
– Vi får såklart sista ordet vid en försäljning och vi vill att föreningslivet ska fortsätta vara verksamt i Sandströms. Det är därför vi har gjort allt det här, säger Conny.
Om man inte heller hittar någon köpare går man vidare till steg tre – rivning.
– Den processen vill vi inte stressa fram. Fastigheten får då stå kvar under sin återstående livslängd. Det är svårt att säga exakt hur länge det handlar om, men upp till sju år. Det ger föreningarna tid att hitta andra lokaler, säger Conny.
I dag har kommunen fått in fler lediga lokaler som skulle kunna underlätta om föreningarna behöver flytta.
– Att hitta lediga lokaler var den stora utmaningen tidigare, men nu ser det ut som att vi kan lösa det bättre när vi får tillgång till bokningsbara lokaler i både Lindesberg Arena och på Kullgatan, avslutar Conny.
Läs tidigare artikel om bakgrunden till situationen om Sandströms.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Var stolt över dig själv – du är unik
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att v...
FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar ...
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.