Bättre service till företagen och mer samarbete i kommunen. Det var ledorden när kommun och näringsliv möttes idag på morgonen.- Det är glädjande att företagandet får ökat stöd. Det behövs för att skapa fler jobb, sade Håkan Wolgast från analysföretaget Bisnode.
Det var fullt till sista stolen, när företagare och kommunfolk möttes på det frukostmöte som Företagarna Bergslagen, Linde City och kommunen bjudit in till på Lindesbergs Stadshotell. Kommunchefen Christer Lenke presenterade den utredning som gjorts och de förslag som kommit när det gäller hur BKT, Bergslagens Kommunalteknik och BMB, Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning, ska jobba för att bättre skapa kundnytta, kostnadseffektivitet och försörjning av kompetens. Han visade som exempel en liten ”bildanekdot” om billackeringsfirman som ville etablera sig i en kommun men som bara fick käppar i hjulet, när alla olika kommunala instanser skulle säga sitt.
– Tillgängligheten och stödet från kommunen ska öka och vi har tittat på Katrineholms kommun, där man slagit ihop näringslivsavdelningen med miljö- och teknikförvaltningar, sade Christer Lenke. Nästa vecka ska vi samla ihop synpunkter på utredningsförslagen.

– Det är fantastiskt att se de välbesökta mötena här i Lindesberg, säger en nyinflyttad. Foto: Hans Andersson
Det var Bergslagens Sparbank som var värd för frukostmötet och Lars Berglund därifrån redogjorde för vad de kan erbjuda när det gäller private banking och försäkringsrådgivning. De är fyra försäkringsförmedlare (”tillsammans 127 tjänsteår i bank”), som kan ge svar på frågan från företagare ” har jag råd att bli sjuk?”. Den 12 maj har sparbanken och LRF ett särskilt frukostmöte om försäkringar, pensioner mm.
Håkan Wolgast och Jan Fineman från Bisnode har studerat företagen i Lindesberg och kunde presentera ”hur de mår” . Det blev en kortversion på frukostmöte och ett längre möte under eftermiddagen (läs artikel). Ann Resare från näringslivskontoret rundade av med en uppmaning att anmäla sig till Promotionbåten – ett arrangemang som äger rum även i år.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.