Bättre service till företagen och mer samarbete i kommunen. Det var ledorden när kommun och näringsliv möttes idag på morgonen.- Det är glädjande att företagandet får ökat stöd. Det behövs för att skapa fler jobb, sade Håkan Wolgast från analysföretaget Bisnode.
Det var fullt till sista stolen, när företagare och kommunfolk möttes på det frukostmöte som Företagarna Bergslagen, Linde City och kommunen bjudit in till på Lindesbergs Stadshotell. Kommunchefen Christer Lenke presenterade den utredning som gjorts och de förslag som kommit när det gäller hur BKT, Bergslagens Kommunalteknik och BMB, Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning, ska jobba för att bättre skapa kundnytta, kostnadseffektivitet och försörjning av kompetens. Han visade som exempel en liten ”bildanekdot” om billackeringsfirman som ville etablera sig i en kommun men som bara fick käppar i hjulet, när alla olika kommunala instanser skulle säga sitt.
– Tillgängligheten och stödet från kommunen ska öka och vi har tittat på Katrineholms kommun, där man slagit ihop näringslivsavdelningen med miljö- och teknikförvaltningar, sade Christer Lenke. Nästa vecka ska vi samla ihop synpunkter på utredningsförslagen.

– Det är fantastiskt att se de välbesökta mötena här i Lindesberg, säger en nyinflyttad. Foto: Hans Andersson
Det var Bergslagens Sparbank som var värd för frukostmötet och Lars Berglund därifrån redogjorde för vad de kan erbjuda när det gäller private banking och försäkringsrådgivning. De är fyra försäkringsförmedlare (”tillsammans 127 tjänsteår i bank”), som kan ge svar på frågan från företagare ” har jag råd att bli sjuk?”. Den 12 maj har sparbanken och LRF ett särskilt frukostmöte om försäkringar, pensioner mm.
Håkan Wolgast och Jan Fineman från Bisnode har studerat företagen i Lindesberg och kunde presentera ”hur de mår” . Det blev en kortversion på frukostmöte och ett längre möte under eftermiddagen (läs artikel). Ann Resare från näringslivskontoret rundade av med en uppmaning att anmäla sig till Promotionbåten – ett arrangemang som äger rum även i år.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.