Redan i början av nästa år kommer fem nya möjligheter finnas för den som önskar bo i centrala Lindesberg. Just nu byggs nämligen fem nya lägenheter i det så kallade Företagshuset i korsningen Järnvägsgatan/Koppgatan.
– Men vi hoppas att kunna bygga ytterligare några lägenheter i samma fastighet i framtiden, säger Özcan Isik, Isik Fastigheter AB.
Isik Fastigheter AB i Södertälje förvärvade ganska nyligen två centrala fastigheter varav den ena nu alltså delvis byter skepnad och blir ett bostadshus. Tidigare har endast företags- och föreningsverksamhet bedrivits här. I bottenplan finns idag hunddagiset Hundkojan och vitvaruhandlaren Elkedjan. På det övre planet finns föreningslokaler.
– Lägenheterna vi bygger kommer alltså att ligga på mellanplanet i fastigheten. Vi har bygglov för fem lägenheter, men vi hoppas att kunna bygga ytterligare 3-4 lägenheter i samma fastighet i framtiden, säger Özcan Isik, Isik Fastigheter AB.
Etapp två i företagets planer hänger på hur föreningslokalerna nyttjas i framtiden.
– Det stämmer. Om de väljer att flytta ut, då bygger vi lägenheter där också, förtydligar Özcan.
De fem lägenheter som nu byggs blir i form av ettor, tvåor och treor.
– Vi räknar med att dessa lägenheter kan hyras ut i början av nästa år, troligtvis i januari-februari, avslutar Özcan Isik.
Fotnot: Den andra fastigheten, som Isik Fastigheter AB har köpt i Lindesberg, finns på Kristinavägen 51 och huserar bland annat restaurangverksamheten China Garden.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.