Redan i början av nästa år kommer fem nya möjligheter finnas för den som önskar bo i centrala Lindesberg. Just nu byggs nämligen fem nya lägenheter i det så kallade Företagshuset i korsningen Järnvägsgatan/Koppgatan.
– Men vi hoppas att kunna bygga ytterligare några lägenheter i samma fastighet i framtiden, säger Özcan Isik, Isik Fastigheter AB.
Isik Fastigheter AB i Södertälje förvärvade ganska nyligen två centrala fastigheter varav den ena nu alltså delvis byter skepnad och blir ett bostadshus. Tidigare har endast företags- och föreningsverksamhet bedrivits här. I bottenplan finns idag hunddagiset Hundkojan och vitvaruhandlaren Elkedjan. På det övre planet finns föreningslokaler.
– Lägenheterna vi bygger kommer alltså att ligga på mellanplanet i fastigheten. Vi har bygglov för fem lägenheter, men vi hoppas att kunna bygga ytterligare 3-4 lägenheter i samma fastighet i framtiden, säger Özcan Isik, Isik Fastigheter AB.
Etapp två i företagets planer hänger på hur föreningslokalerna nyttjas i framtiden.
– Det stämmer. Om de väljer att flytta ut, då bygger vi lägenheter där också, förtydligar Özcan.
De fem lägenheter som nu byggs blir i form av ettor, tvåor och treor.
– Vi räknar med att dessa lägenheter kan hyras ut i början av nästa år, troligtvis i januari-februari, avslutar Özcan Isik.
Fotnot: Den andra fastigheten, som Isik Fastigheter AB har köpt i Lindesberg, finns på Kristinavägen 51 och huserar bland annat restaurangverksamheten China Garden.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.