Fredagkvällen bjöd på fantastiskt fotbollsväder och en välspelad tillställning mellan Närkes Kil och Frövi. Närkes Kil var kyligare i avsluten och lyckades göra det inte Frövi lyckades med i kväll och vann med 2-0 på hemmaplan.
Första halvlek var riktigt fartfylld med flera fina anfall åt båda håll. Chansmässigt hade Frövi fler chanser, och den man minns bäst är en frispark från Anel Murtic, som tar i insidan av stolpen och tillbaka till målvakten. Andra halvleken bjuder på en total scenförändring, då Frövi har hand om nästan allt spel på planen och hinner se många fina lägen missa målet när Närkes Kil stack upp i en vass kontring och gör 1-0 i 75:e matchminuten. Detta gav en glöd i ett nederlagstippat Närkes Kil, samt en viss uppgivenhet hos Frövi. Närkes Kils andra anfall minuten efter leder även det till mål och spiken i kistan. Därefter var det inget snack om vart segern skulle gå när Frövi inte kom nära i slutfasen.
– Den här matchen ska vi vinna med ett par tre mål. Ineffektivitet i avsluten samt fina målvaktsingripanden avgör. Laguppställning och spelplan hade jag klart för mig och tycker det föll väl ut. Däremot underskattade jag det tungsprungna underlaget, och borde roterat mer på bänken. Jag och killarna fick en värdefull läxa till prestigemötet mot Grythyttan på torsdag, säger Frövis tränare Jonas Cederulf.
Slutresultat: Närkes Kil–Frövi IK 2-0 (0-0)
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.