IFK Lindesberg kunde inte rubba på serieledaren. Fredagens möte med Glanshammar slutade med säsongens andra hemmaförlust, det via resultatet 0-2. Förlusten innebär att IFK nu tappade fortsatt mark upp till toppskiktet.
– Jag är både besviken och inte besviken på samma gång, summerar Aleksander Lazarevic sina känslor efter förlusten.
Tränaren fick se sitt IFK hamna i ett 0-2-underläge redan i den första halvleken. Via en hörna och en snabb omställning kunde Glanshammar sätta två mål bakom Janne Mäki i IFK-målet.
För hemmalagets del saknades det verkligen inte lägen. IFK lyckades spela sig fram till hela tre frilägen bara under den första halvleken, men samtliga missades. Lazarevic konstaterar att man hade problem med det som väntat fysiska Glanshammar-
– Vi är där men ändå inte. Sen tycker jag väl att det i första halvlek är pojkar mot män och att det är samma visa igen som i våras. Men på ett sätt är det bra läropengar för mina killar.
”Vi står upp bra i andra”
Till den andra halvleken hittade IFK rätt och växte ju längre matchen led. Men närmare än ett stolpskott kom man aldrig någon reducering. Istället kunde Glanshammar hålla undan och vinna med 0-2, dock utan att imponera på Lazarevic som berömmer sitt lag.
– Vi rättar till misstagen i halvtid och går ut till andra och gör en riktigt bra halvlek. Det tar vi med oss. Vi står upp bra i andra, tar mycket stryk och ger det en chans.
Förlusten var IFK:s andra hemma på Fritidsbyn för den här säsongen och den sjätte totalt. Laget är kvar på sin femteplats, men tappade nu ännu mer mark till toppskiktet.
– Ja vi gör ju det och det är lite tråkigt. Fast vårat mål är ju nästa år, men både jag och laget vill ju vinna nu. Vi är besvikna men vi går vidare från det här, avslutar Lazarevic.
Matchfakta IFK Lindesberg-Glanshammar:
Resultat: 0-2 (0-2)
Publik: 37
Övriga resultat från division 6:
Fellingsbro GoIF-Grönbo 3-0
Tabellen:
1 Glanshammar 13 46-10 35
2 Fellingsbro GoIF 13 40-10 31
3 Närkes Kil 13 44-20 27
4 Hovsta 13 29-17 25
5 IFK Lindesberg 13 31-20 21
6 Ervalla 13 35-31 19
7 Lilla Örebro 13 22-40 13
8 Garphyttans IF 13 21-46 7
9 FK Örebro 13 18-43 7
10 Grönbo 13 11-60 3
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.