Lindlöven var i kväll i Upplands Väsby för en träningsmatch med ”Vilda Väsby” i Vilundahallen. Efter att ha stått för en svag första halva av matchen kommen lindlöven tillbaka men får inte målskyttet att lossna, så vi får notera en 4-1 förlust trots jämn skottstatistik.
– Första perioden är under all kritik, det kändes om att
vi satt kvar i bussen. Dessutom så bjuder vi på två mål där vi går bort oss
ordentligt. Vid det första målet i mittzon och vid det andra så tappar vi en
kille från hörnet i egen zon, berättar tränare Staffan Tholsson.
Alltså en match med två ansikten men där Väsby får
utdelningen i målprotokollet. Lindlövens målskytt var åter Joakim Olsson
Fromell som spelar i den femma som levererat samtliga Lindlövens mål i alla tre
matcher.
– Det var egentligen helt otroligt att vi inte gör fler
mål. De tio sista minuterna i andra perioden och hela tredje perioden har vi
spelet, sätter Väsby under hårt tryck och hade massor av chanser. Vi väntar
förstås på att våra målskyttar Jellvert och Säfström ska komma igång med
målskyttet, men de skapar många chanser så jag är inte orolig.
Dagens match bjöd på två debutanter i Lindlöven tröjan,
målvakten Alexander Sahlin och try out spelaren Emil Andersson.
– Alexander är helt okej i sin första match. Möjligen att
han borde ha tagit ett av målen, men det känns toppen att ha två bra målvakter i
Ödmark och Sahlin. Emil har ett bra spelhuvud och är klok, det märks att han
har mycket hockey i sig men han är lite efter i träning. Hoppas att han kan
vara kvar i helgen när vi har träningsläger, tycker Tholsson.
Efter en riktigt bra match mot Skövde och två mindre bra
mot Mariestad och Väsby så ser Staffan en viktig detalj som måste bli bättre.
– Vi behöver spela snabbare ur egen zon och komma till
snabbare anfall. Det krävs i dagens hockey och är något vi gjorde bra förra
säsongen, konstaterar Staffan.
Bäst i Lindlöven i kväll var Johan Persson som jobbar
riktigt hårt och spelar tufft, samt åter igen backen Anders Gunnarsson som står
för ett gediget backspel.
Slutresultat: 4-1 (2-0, 2-1, 0-0)
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.