USM-finalen inleddes med förlust för LIF Lindesberg. Herrjunionerna hängde med till halvtid mot LUGI, men fick sedan se siffrorna rinna iväg i andra. 18-26 (8-11) betyder att LIF är i brygga inför lördagens två avslutande gruppfighter.
– Vi gör en bättre match än resultatet, men i våra bra perioder får vi inte utdelning. Vi missar lite för många klara lägen för att vinna en sådan tuff match, analyserar LIF-tränaren Mikael Martinsson.
På fredagseftermiddagen öppnade LIF Lindesbergs herrjuniorer upp sitt UMS-finalspel. Förhandsfavoriten LUGI väntade i den första matchen, med Handbollsliganstjärnan Alfred Jönsson i laget. Men det var LIF som genom Martin Boija inledde målskyttet och brandgult var i ledning fram till 5-4.
Då växlade LUGI upp och vände på steken. Till halvtid var ställningen 8-11, innan siffrorna sedan började att skena iväg åt fel håll för LIF:s del. På bara tio minuter utökade LUGI från ledning med en boll till sju, en period där LIF bara mäktade med ett mål framåt.
Har Ystad och Alingsås kvar att möta
Brandgult prövade även olika försvarsuppställningar för att försöka stoppa motståndet. Raset avtog också en aning och förlusten landade vid åtta måls marginal -18-26. Det innebär att LIF Lindesbergs juniorer är sist i sin grupp utan poäng, med två matcher kvar att spela.
– Hela laget kan lite bättre, vi tar nya tag idag. Laget är på gott humör, betonar tränare Martinsson.
Gruppspelet avslutas under lördagen, där Ystad IF väntar vid 13.30. LIF spelar sedan en kvällsmatch med avkast 19.30 mot nuvarande grupptvåan Alingsås.
Matchfakta LIF Lindesberg-LUGI:
Resultat: 18-26 (8-11)
Mål LIF: Karl Zetterlund 4, Christoffer Thor 4, Truls Lindström 2, Måns Ahlmark 2, Erik Westlöf, Fredrik Karlsson, Christopher Babic, Felix Johansson, Martin Boija, Robert Mjörnander
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.