Lindlöven satte på tisdagen punkt för sitt träningsspelande med en 2-5-förlust mot Huddinge. Max Lalander och Niclas Eklöw blev målskyttar för Löven, som därmed föll för den andra matchen i rad. På söndag spelar laget seriepremiär borta mot Borlänge och Lindlöven kliver in till HockeyEttan Västra som sjundetippat.
Med knocken och 0-8-förlusten mot BIK Karlskoga i minnet gick Lindlöven för revansch på tisdagskvällen. Huddinge gästade Lindehov i vad som var Lövens sista träningsmatch innan seriepremiären och gästerna öppnade piggast. Efter bara några minuters spel satt 0-1 bakom Charlie Torstensson, sedan Löven blivit tillbakatryckta i egen zon. Hemmalaget spelade dock upp sig ju längre perioden led och vann skotten med 13-7.
Den spelmässiga dominansen tilltog sedan efter periodvilan och halvvägs in i matchen kom kvitteringen genom Max Lalander. Därefter var det på nytt Huddinge som tog över, något gästerna utnyttjade till att gå ifrån till 1-3 i mittperioden. Niclas Eklöw reducerade för Lindlöven tidigt in i tredje, men dubbla försvarsmisstag ledde till att Huddinge kunde stänga matchen. Gästerna vann slutligen med 2-5 och tog därmed revansch för lagens möte för två veckor sedan.
– Vi gör två misstag i egen zon och Huddinge är ett väldigt bra lag. De gör mål när de bjuds på chanser, summerar Jussi Salo upplösningen av matchen.
Detta var det andra träningsmötet i rad där Löven-tränaren fick se sitt lag förlora. Precis som mot BIK Karlskoga var det även i de defensiva leden som laget föll samman. Lindlöven har nu släppt till tretton mål bara på sina två senaste matcher, ett facit som sticker i Salos ögon.
– Självklart är det inte bra att släppa in fem mål. Vi måste bli bättre i egen zon, vårda både anfallsspelet och försvarsspelet mycket mer så att vi inte tappar så många puckar. Sen måste vi själva också vända spelet snabbare.
Tippas som sjua av Svenska Spel
Men allt var inte bara besvikelse efter tisdagens nederlag. De jämna skottsiffrorna, 28-28, indikerade på en tät matchbild och Lindlöven stod även upp väl mot det topptippade Stockholms-motståndet.
– Det som var bra var ändå att vi stundtals dominerade mot ett så bra lag som Huddinge är. När vi fick upp pucken kunde vi spela med långa anfall, resonerar Salo.
Tränaren hade tidigare på dagen deltagit i HockeyEttan Västras upptaktsträff, där ligan samlade sina tolv klubbar. Svenska Spel presenterade då sitt tips för säsongen och Lindlöven placeras där som sjua. Jussi Salo fäster inget fokus vid förhandstipset, utan är inställd på hårt arbete.
– Som jag har sagt tidigare måste vi göra jobbet och kriga för att vinna i varje match. Sen får vi se vart vi hamnat när serien slutar. Men det gäller att ta en match i taget, att alltid göra sitt bästa.
På söndag inleds äntligen seriespelet för Lindlöven, som då tar sig an Borlänge på bortais. Fram till dess återgår laget till träningsrinken och tisdagens genrep mot Huddinge kommer att analyseras. Med bara fem dagar kvar till premiären ger Jussi Salo sina tankar.
– Vi vet att Borlänge är en svår motståndare och att det blir en tuff match på söndag. Vi behöver läsa på om dem och komma väl förberedda till den matchen.
Matchfakta Lindlöven-Huddinge:
Resultat: 2-5 (0-1, 1-2, 1-2)
Skott: 28-28
Mål Lindlöven: 1-1 Max Lalander, 2-3 Niclas Eklöw (Scharnke)
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.