Lindesberg Volley är ett vinnande lag igen. Efter tre raka förluster kom det efterlängtade trendbrottet, sedan Lund slagits tillbaka. Segersiffrorna landade vid 3-0 hemma i Arenan och Linde laddar nu om för morgondagens nästa uppgift.
Lindesberg Volley var på lördagen tillbaka efter speluppehållet och omstarten blev den bästa tänkbara. Inför hemmamötet med Lund hade annars Linde en negativ svit, med hela tre raka förluster i bagaget. Den trenden hoppades laget bryta och trots ett par tappade bollar i inledningen öppnade Lindesberg urstarkt.
I det inledande första setet sprang Bergslagstjejerna snabbt ifrån till en klar ledning på 11-3. Lund gjorde ett snabbt ryck för att närma sig, men Linde ökade på försprånget och höll därifrån övertaget hela vägen till 25-poängsspärren. Samma gällde i set två, där laget dock fick slita betydligt mer.
Spelar hemma igen på söndagen – Hylte gästar Arenan
I ett mycket jämnt set låg lagen länge jämsides, även om ledningen skiftade åt båda håll. Med siffrorna 22-23 till Lund på resultattavlan var skåningarna nära att lyckas utjämna till 1-1 i set – då samlade Lindesberg kraft. Klaudia Grelowska tog Linde upp till likaläge och två kvicka bollvinster senare var setet avgjort. 25-23 innebar 2-0 i set och ett klart slagläge för Bergslagsgänget.
Det slagläget såg även Lindesberg Volley till att utnyttja. I ett tredjeset som aldrig blev vare sig rafflande eller särskilt välspelat punkterade hemmalaget dramatiken omedelbart. Linde vann 16 av de 19 inledande bollarna, hade inga som helst problem att bevaka sin ledning och vann till sist med 25-9.
Seger i tre raka set med andra ord, en trepoängare som kom väldigt efterlängtat i Lindesbergslägret. Laget har nu satt punkt för sin tre matcher långa förlustrad och kan blicka uppåt i tabellen. Dessutom blickar man fram redan mot söndagen, då Hylte/Halmstad väntar i nästa hemmamatch med matchstart 16:00. Lindesberg Volley söker där nästa skalp.
Matchfakta Lindesberg Volley-Lund:
Resultat: 3-0 (25-19, 25-23, 25-9)
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.