Underläge vändes till ledning, men Lindesberg Volley lyckades inte ro hem segern i hemmaderbyt. För andra gången på bara ett par veckor föll laget mot rivalen Örebro sedan gästerna avgjort i ett dramatiskt skiljeset.
– Det är surt att förlora. Jag tycker att vi spelar bra, men i många moment kan vi göra det mycket bättre. Framförallt i början av matchen, kommentar Dalily-Lilly Topic efter Lindesbergs tredje raka förlust.
För efter nederlag mot först Örebro Volley och senast Hylte/Halmstad, både med 0-3 i set, väntade rivalen Örebro på nytt för Linde. Onsdagens laddade derbyfight inleddes med att Bergslagstjejerna kopplade greppet om det första setet, men sedan i slutskedet lät vikten väga över till Örebro. Med knappa 22-25 tog gästerna hem setet, innan Linde starkt studsade tillbaka i andra. Efter att lagen dragit lika länge plockade Lindesberg hem 13 av 14 bollar och säkrade där setvinsten.
Hemmalagets uppryckning fortsatte genom ny setvinst, 25-20, i tredje och ett övertag om derbyt. Men Örebro skulle resa sig, utjämna i ett mycket jämnt fjärdeset och där pressa fram ett femte skiljeset. Dramatiken höll i sig där med och efter att gästerna gått upp till 6-12 hämtade Linde ikapp med sex raka bollvinster. Längre än så räckte det dock inte för Bergslagsgänget, som föll med 16-18.
Det betydde förlust med 2-3 i set och en poäng in på kontot. Det placerar Lindesberg Volley på en oförändrad fjärdeplats i tabellen, nu med sex poäng upp till Örebro på platsen ovanför.
Saknar sitt proffs: ”Skulle förändra mycket”
Rivalerna gick alltså en riktig holmgång på onsdagen, både spelmässigt och sett till resultatet. I Lindelägret är analysen att laget tappade för mycket i det centrala spelet, där centrarna inte användes i samma utsträckning som vanligt. Samtidigt som hemmalaget inte lyckades i det momentet fanns det mycket annat att bära med sig.
– Vi hade bra sammanhållning och bra energi, även om det dippade lite i fjärde set. Det var en bra kommunikation och vi kämpade varandra. Sen tycker jag att vårt block var klart hyfsat idag, menar Dalila-Lilly Topic och tillägger att hon trots det inte är nöjd med insatsen:
– Nej, jag är inte nöjd. Jag tycker att vi borde vunnit.
20-åringen tvingas istället vänta på det efterlängtade trendbrottet. Lindesberg Volleys har en förlustrad som nu är uppe i tre raka matcher, samtliga mot konkurrenter i toppskiktet. I samtliga förlustmöten har laget utmanat hela vägen och det har inte varit många poäng som skiljt till en möjlig seger. Att Linde ändå inte räckt till har Dalila-Lilly sin klara uppfattning kring – avsaknaden av skadade stärnan Denise Belcher.
– Vi saknar ju vårt proffs skulle jag säga. Sara (Malmlöv) hjälper oss väldigt mycket, men om Denise kom tillbaka skulle det så klart betyda och förändra mycket.
Den intensiva veckan går vidare till helgen för Lindesberg Volley, som spelar match både lördag och söndag. Först ut väntar RIG Falköping på bortaplan.
Matchfakta Lindesberg Volley-Örebro Volley:
Resultat: 2-3 (22-25, 25-17, 25-20, 22-25, 16-18)
På lördag spelas en historisk match i Lindesberg Arena. För första gången någonsin så spelas en match inom Svenska Futsalligan, den högsta ligan inom futsal, i Lindesberg. Samtidigt är det även stort för IFK Lindesberg som även föreningen gör debut inom en högsta liga.
– Det är ju det här som man vill uppnå oavsett vilken sport som man utövar, säger Martin Eriksson.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.