Det är glada miner i Lindlöven när laget nu siktar på att fortsätta sin vinstrad mot Vimmerby. FOTO: Hannes Feldin

Formstarkt Lindlöven laddar om för Vimmerby

Med två raka segrar har vinden vänt för Lindlöven. Efter en vecka kantad av mål, inspelade poäng och nyvunna tabellplaceringar laddar man nu om batterierna. Imorgon siktar Lindlöven på att fortsätta segertåget, då man rullar till Småland för ett möte med tabelltvåan Vimmerby HC.

Förra söndagen tog en lång väntan slut för Lindlöven. Via 4-2 borta mot Surahammar satte laget punkt för sin förlustsvit och inkasserade säsongens andra trepoängare. Man behövde inte vänta särskilt länge på den tredje. För redan i onsdags såg Lindlöven till att köra över Forshaga med 7-2 och fira ännu en seger.

– Det är klart att man får in en godare känsla. Sen vet vi ju om att det är hårt jobb som gäller när vi möter Vimmerby. Vi går till match med en lite skönare känsla och med lite mer råg i ryggen än vad vi gjort tidigare, säger Daniel Eriksson.

Tränaren förklarar vändningen med att laget insett vikten av det hårda jobbet. Försvarsspelet har även det blivit noggrannare och bättre, där man släpper till väldigt få klara lägen. Det viktigaste nu är att hålla en konsekvent nivå på det fina spelet, menar Eriksson.

Även i spelartruppen är tongångarna väldigt positiva efter vinsterna. Just att vinna ”måstematcherna” är något som ger extra styrka till gruppen. Sammanhållningen i laget har dock varit bra under hela hösten, även fast resultaten bitvis gått emot.

– Jag har spelat i många lag men aldrig där det är en sån stark grupp som vi har i Lindlöven. Det är fyra femmor där alla drar åt samma håll, berömmer Patrik Nyman.

Det hårda arbetet börjar att betala av sig

Den storväxte forwarden har varit en bidragande faktor till att vinden vänt för Lindlöven. Själv tycker Patrik att man inte förändrat så mycket just i de senaste matcherna. Spelet överlag har varit stabilt i samtliga matcher, den enda där Patrik känner att man var chanslösa var i förlusten mot Tranås. Han tror snarare att vändningen är resultatet av Lindlövens långsiktiga arbete.

– Sen har ”Danne” (Eriksson) sin vision för hur vi ska spela hockey. Vi ska utgå från försvaret och det har vi tränat på i många veckor nu. Det tar tid för vissa att komma in i det spelsättet, eftersom att vi har många offensiva spelare. Men med tiden kommer det att bli riktigt bra.

Att träna ett lag i motvind kan ibland kräva . Det ska stuvas om i formationer, spelet ska ses över och detaljer sak förbättras. Men skiljer det sig något från att försöka få ett vinnande lag att fortsätta vinna?

– Egentligen inte. Man jobbar efter en lagd linje och det man tror på, sen hoppas man att budskapet fortsätter att nå fram. Sen gäller det för oss i fortsättningen att vara noggrannare och inte slappna av bara för att vinner några matcher, förklarar Eriksson.

Tränaren har i de båda vinsterna fått se Alexander Kovalonok ansluta till truppen. 28-åringen har gått skadad i säsongsupptakten, men har på sina två matcher stått för två mål och två assist. Eriksson håller med om att det inte är någon tillfällighet att vändningen kommit efter Kovalonoks comeback.

– Det är klart att ”Kova” är en spelare som är på en väldigt hög nivå. Han är en bra kille i gänget och i truppen och han kommer in och bidrar med erfarenhet. Så självklart betyder hans ingång en hel del.

”Vinner laget så vinner du”

Kovalonok har dock långtifrån varit ensam om att lyfta Lindlövens offensiv. I onsdagens överkörning mot Forshaga höll sig Patrik Nyman framme och petade in 3-1-pucken.

– Det är skönt att vinna lite matcher och göra poäng. Man spelar för laget först, men sen har man en individuell målsättning också att göra poäng. Men det viktigaste är att laget vinner, för vinner laget så vinner du och när laget spelar bra så spelar du bra. Det hänger ihop, säger Patrik.

Och vinna hoppas han så klart göra även imorgon. Lindlöven hoppar då på bussen och rullar till Småland för ett möte med Vimmerby. Patrik gillar just matcherna mot söderlagen, som spelar med mera fart och finess och inte samma typ av brunkarhockey som exempelvis Forshaga. Därför ser han fram emot morgondagens drabbning med tabelltvåan Vimmerby extra mycket.

– Det ska bli riktigt kul för de har mycket publik. De har en lite mindre rink så det kommer nog att gå fortare, men man sporras av att möta bra motståndare. Så det kittlar extra mycket tycker jag.

Publicerad 25 oktober 2014 klockan 17:13

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.

30 september 2026 klockan 11:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.

28 september 2026 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och ...

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom ...

16 år och nybliven världsmästare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.

7 augusti 2026 klockan 15:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...
20 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
11 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det ...
2 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk. Foto: Hasse Persson

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.

28 maj 2026 klockan 08:56 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.

14 april 2026 klockan 14:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden s...
9 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga ...
8 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på ...
6 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-03-16

2026-03-11

2026-03-03

2026-03-02

2026-10-02 20:46