En lång travsäsong har nått sitt slut. Imorgon körs årets allra sista lopp vid Fornaboda, då travbanan står värd för lunchtravet. Solen väntas skina över Bergslagen och första start avgår vid 12.20.
Torsdagen den 7:e maj inledde Fornaboda sin säsong. Tiden sedan dess har bjudit på tio tävlingsdagar med mycket publik, spännande travsport och en hel del sol. Nu går dock sommaren mot sitt slut och samma gäller för travsäsongen. Imorgon öppnar därför Fornaboda portarna för årets sista tävling.
– Ja, vi hoppas kunna avsluta på ett bra sätt. Som det ser ut får vi fint väder imorgon också, säger Claes Broberg.
Då det är lunchtrav är det tidig start som gäller, med första lopp vid 12.20. Detta blir den tredje tisdagen i rad som Fornaboda arrangerar tävling. Förra veckan lockade man till sig närmare 800 gäster, en siffra som Broberg så klart hoppas upprepa imorgon.
– Kan det bli lika bra nu så är jag jättenöjd. Men det är så klart färre som har semester nu, så man får vara beredd på att det kan bli en lite mindre publik, konstaterar sportchefen.
Chans på ny hemmaseger
Sett till det sportsliga blir morgondagen en slags final på hela säsongen. Bland mycket annat kommer årets Kuskchampion att krönas. Priset delas ut till den kusk som samlat på sig flest antal segrar under sommaren och i topp ligger Jorma Kontio.
– Jorma leder så pass stort att det i praktiken är klart att han vinner. Han ska göra åtta lopp imorgon också, så han kommer säkert att ta några segrar till, säger Claes Broberg och berättar om vad tisdagen mer bjuder på.
– Det är väl kanske inga jättefavoriter med, men det är ett ganska klurigt V4. Jag tycker att det är intressant spelmässigt. Som sagt är det ingen stjärna som sticker ut, men tävlingarna håller helt klart en bra klass.
Två av V4:ans främsta förhandsfavoriter går under namnen Keltic’s Angus och Blue Line. Under den senare delen av travsommaren har även de lokala hästarna nått stora framgångar vid Fornaboda. Allra mest har Kid Käbb utmärkt sig, men stoet med två raka vinster i bagaget finns inte med under morgondagen.
– Däremot finns det andra hemmahästar som kan vinna. Bland annat har vi So Cute Indika, som tillhör en av favoriterna i den första avdelningen, avslutar Broberg.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.