En lång travsäsong har nått sitt slut. Imorgon körs årets allra sista lopp vid Fornaboda, då travbanan står värd för lunchtravet. Solen väntas skina över Bergslagen och första start avgår vid 12.20.
Torsdagen den 7:e maj inledde Fornaboda sin säsong. Tiden sedan dess har bjudit på tio tävlingsdagar med mycket publik, spännande travsport och en hel del sol. Nu går dock sommaren mot sitt slut och samma gäller för travsäsongen. Imorgon öppnar därför Fornaboda portarna för årets sista tävling.
– Ja, vi hoppas kunna avsluta på ett bra sätt. Som det ser ut får vi fint väder imorgon också, säger Claes Broberg.
Då det är lunchtrav är det tidig start som gäller, med första lopp vid 12.20. Detta blir den tredje tisdagen i rad som Fornaboda arrangerar tävling. Förra veckan lockade man till sig närmare 800 gäster, en siffra som Broberg så klart hoppas upprepa imorgon.
– Kan det bli lika bra nu så är jag jättenöjd. Men det är så klart färre som har semester nu, så man får vara beredd på att det kan bli en lite mindre publik, konstaterar sportchefen.
Chans på ny hemmaseger
Sett till det sportsliga blir morgondagen en slags final på hela säsongen. Bland mycket annat kommer årets Kuskchampion att krönas. Priset delas ut till den kusk som samlat på sig flest antal segrar under sommaren och i topp ligger Jorma Kontio.
– Jorma leder så pass stort att det i praktiken är klart att han vinner. Han ska göra åtta lopp imorgon också, så han kommer säkert att ta några segrar till, säger Claes Broberg och berättar om vad tisdagen mer bjuder på.
– Det är väl kanske inga jättefavoriter med, men det är ett ganska klurigt V4. Jag tycker att det är intressant spelmässigt. Som sagt är det ingen stjärna som sticker ut, men tävlingarna håller helt klart en bra klass.
Två av V4:ans främsta förhandsfavoriter går under namnen Keltic’s Angus och Blue Line. Under den senare delen av travsommaren har även de lokala hästarna nått stora framgångar vid Fornaboda. Allra mest har Kid Käbb utmärkt sig, men stoet med två raka vinster i bagaget finns inte med under morgondagen.
– Däremot finns det andra hemmahästar som kan vinna. Bland annat har vi So Cute Indika, som tillhör en av favoriterna i den första avdelningen, avslutar Broberg.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.