Vi har nått fram till juli månad och det har blivit dags för årets största travdag. Med första start 18.10 står Fornaboda värd för onsdagens V86. Med sikte på en solig och publikrik kväll tar därför sportchef Claes Broberg ton.
Senast en tävling huserade vid Fornaboda Travbana var under midsommarhelgen. Då nådde man upp till närmare 3000 i publiken, en siffra man mycket kan komma att bräcka idag. Denna onsdag är det nämligen dags för V86 och vad Fornaboda själva kallar för årets största tävlingsdag.
– Fornaboda har ju ingen V75 och V86 är det absolut närmaste man kan komma. Både sett till publik och spel. Så det räcker väl gott som motivering för att det är årets största dag, säger Claes Broberg.
Sportchefen blickar tillbaka till förra årets V86-kväll. Då bjöds det på en riktig travfest med 3500 åskådare på plats, en siffra Broberg gärna ser igen.
– Det vore naturligtvis roligt om vi nådde upp till något liknande i år. Allt beror ju lite på vädret, men det ser ju ut att kunna bli bra.
Bergslagsloppet kvällens huvudnummer
Just vädret är en ständigt återkommande fråga i samband med travet. Tidigare under försommaren har flera av tävlingsdagarna ramats in at både kyla och regn, men nu tycks vindarna ha vänt. Men att det klart torrare vädret ska påverka banorna är inget som Claes Broberg oroar sig för.
– För banans bästa är det bra om det regnar på nätterna och är soligt på dagarna. Men en sådan tur har man ju sällan haha. Nu ser det ut att som att det blir allt varmare. Och det är klart att det är bättre när det är sol, för då kan vi själva vattna så mycket som vi känner att det behövs.
Inför kvällens tävlingar har banan förberetts enligt den vanliga modellen. Första start kommer att gå klockan 18.10, därefter rullar det sedan på med lopp under kvällens gång. För de som vill ta sig till och från Fornaboda erbjuds gratisbussar från såväl Lindesberg som Guldsmedshyttan.
När det kommer till själva tävlingarna har Claes Broberg stora förhoppningar. Framförallt är det Bergslagsloppet som kittlar extra mycket på förhand, med ett namnkunnigt startfält.
– Jag hoppas och tror att det kommer att bli väldigt bra tävlingar. Sen hoppas jag att det kommer att gå undan i Bergslagsloppet och att vi får se några blivande stjärnor kliva fram.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.