Vi har nått fram till juli månad och det har blivit dags för årets största travdag. Med första start 18.10 står Fornaboda värd för onsdagens V86. Med sikte på en solig och publikrik kväll tar därför sportchef Claes Broberg ton.
Senast en tävling huserade vid Fornaboda Travbana var under midsommarhelgen. Då nådde man upp till närmare 3000 i publiken, en siffra man mycket kan komma att bräcka idag. Denna onsdag är det nämligen dags för V86 och vad Fornaboda själva kallar för årets största tävlingsdag.
– Fornaboda har ju ingen V75 och V86 är det absolut närmaste man kan komma. Både sett till publik och spel. Så det räcker väl gott som motivering för att det är årets största dag, säger Claes Broberg.
Sportchefen blickar tillbaka till förra årets V86-kväll. Då bjöds det på en riktig travfest med 3500 åskådare på plats, en siffra Broberg gärna ser igen.
– Det vore naturligtvis roligt om vi nådde upp till något liknande i år. Allt beror ju lite på vädret, men det ser ju ut att kunna bli bra.
Bergslagsloppet kvällens huvudnummer
Just vädret är en ständigt återkommande fråga i samband med travet. Tidigare under försommaren har flera av tävlingsdagarna ramats in at både kyla och regn, men nu tycks vindarna ha vänt. Men att det klart torrare vädret ska påverka banorna är inget som Claes Broberg oroar sig för.
– För banans bästa är det bra om det regnar på nätterna och är soligt på dagarna. Men en sådan tur har man ju sällan haha. Nu ser det ut att som att det blir allt varmare. Och det är klart att det är bättre när det är sol, för då kan vi själva vattna så mycket som vi känner att det behövs.
Inför kvällens tävlingar har banan förberetts enligt den vanliga modellen. Första start kommer att gå klockan 18.10, därefter rullar det sedan på med lopp under kvällens gång. För de som vill ta sig till och från Fornaboda erbjuds gratisbussar från såväl Lindesberg som Guldsmedshyttan.
När det kommer till själva tävlingarna har Claes Broberg stora förhoppningar. Framförallt är det Bergslagsloppet som kittlar extra mycket på förhand, med ett namnkunnigt startfält.
– Jag hoppas och tror att det kommer att bli väldigt bra tävlingar. Sen hoppas jag att det kommer att gå undan i Bergslagsloppet och att vi får se några blivande stjärnor kliva fram.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.
Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.