Ett säkert vårtecken är att travet är igång för säsongen och trots lite svala vindar kunde arrangörerna knappast önska sig så mycket bättre vårväder än det var denna första maj. Publiken sken i kapp med solen och många förväntansfulla hästägare, kuskar, skötare och tränare rörde sig på stallbacken.
Folkligt, festlig och fullsatt? Absolut folkligt, men långt ifrån fullsatt och därmed inte den rätta festkänslan, men ändå många nya positiva intryck för en som aldrig varit på en travbana förut. Ja jag vet, lite märkligt att jag gör mitt första besök vid 44 års ålder, men jag lovar att det finns fler sporter som jag inte heller har så god koll på. En av de positiva sakerna med det här jobbet är att man får lära sig mer om allt och ju mer jag förstår hur saker och ting går till desto mer fångas jag av tjusningen.
Träffade många trevliga människor som hjälpte mig tillrätta och förklarade en massa saker. Bara att förstå alla parametrar som finns att tillgå i travprogrammet kändes som en överkurs. Fick en rundguidning på stallbacken och ett trevligt samtal med hästägaren Malin Lindström från Lillkyrka. Hennas man äger hästen Eeyor som Sebastian Hedblom körde som inhyrd kusk i lopp nr. fem. Varmkorven med bröd fick högsta betyg, det slank ner en extra av bara farten.
– Jag spelar inte på hästar, jag spelar på kuskarna säger Olof Gumaelius samtidigt som en av ”hans” kuskar Jörgen Westholm vann det femte loppet på den franske hästen Ukino Du Vivier.

Olof Gumaelius
Det var långt ifrån Olofs första besök på en travbana. 1958, som ung student begick Olof sin premiär nere i Göteborg på Åbytravet och blev biten. Sedan dess har det blivit många besök och ett engagemang som delägare i ett par hästar. I dag har Olof åkt de 14 milen från Tällberg för ett besök på Fornaboda utanför Lindesberg.
– Det är en mycket fin bana, hit åker jag gärna. Jag kommer gärna hit tidigt, tycker att det är kul att titta på när de är ute och värmer upp hästarna, då kan man se om man hittar någon häst som verkar spännande. Gräset som är runt banan gör mycket för charmen på den här banan, ofta så är det bara asfalt vid publikområdet, tycker Olof Gumaelius om Fornaboda.
Ett annat gäng som inte heller var förstagångsbesökare var Lindesbergarna Helena Timoteo, Malte Rydén och hunden Figo.
– När det är sådant här härligt väder så är det toppen att komma hit. Men vi är inte så inbitna att vi åker hit om det är dåligt väder, säger Helena.
Familjen är en riktig sportintresserad familj där barnen spelar handboll och hunden är uppkallad efter den portugisiske fotbollsspelaren Figo. Förmodligen så har det att göra med att Helenas far kommer från Portugal.

Figo, Helena Timoteo och Malte Rydén
– Vi kommer åka ner till Örebrotravet nu på lördag, då är det V75 och sen blir det Elitloppet. Tidigare har det alltid krockat med barnens handboll men nu är de så stora att vi kan åka i väg själva. Sen blir det några besök till här på Fornaboda i sommar, men bara om det är fint väder, säger Helena medan hon rättar till filten som hon virat runt sig.
Malte är några steg värre än undertecknad och har redan kollat in odds och favoriter på nätet innan de kom till banan. En taktik som bär frukt då Quite A Feeling vinner lopp sex och deras rad höll än så länge.
– Det är charmigt att ha med sig mat och fika och njuta av vädret, sammanfattar Malte Rydén dagen.
För er som undrar hur det gick för Sebastian Hedblom och Eeyore kan jag berätta att efter en lovande start så tröttnade Eeyor betänkligt, föll tillbaka och gick i mål bland de sista ekipagen. Där rök min satsade tjuga, men spännande var det.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.