Kommuner med förbättrat företagsklimat har en starkare jobbtillväxt i det privata näringslivet jämfört med kommuner som inte lyckas skapa ett bra företagsklimat. Det visar en undersökning gjord av nationalekonomen Fabian Wallen, skriver Svenskt Näringsliv samtidigt som företagsklimatet i landets 290 kommuner synas i sömmarna.
På Svenskt Näringsliv konstateras att Lindesberg, som länge har legat på en låg nivå, nu verkar ha lyckats vända på bottentrenden. Regionchef Karl Hulterström är positiv till trendbrottet, men påminner om att det är mycket kvar att göra lokalt i Lindesberg.
– Det är glädjande att företagsklimatet i Lindesberg går i rätt riktning. Samtidigt får vi inte glömma bort att det är från en ganska låg nivå och det handlar om marginella förbättringar så det finns verkligen mycket kvar att jobba på, säger Karl Hulterström, regionchef på Svenskt Näringsliv.
Parametern Sammanfattande omdöme får något bättre betyg men samtidigt anser företagen att det är knappt godtagbart.
-3,1 på en 6-gradig skala indikerar att det är en lång resa som måste göras. Betyget 3 kallar vi Godtagbart och för att nå Bra krävs 4 i betyg, säger Karl Hulterström.
Läs också: Fler jobb med förbättrat företagsklimat
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.