Mycket spring i benen på förskolan Björken. Foto: Camilla Lagerman
Uppvärmning är viktigt. Foto: Camilla Lagerman
Pirrigt i startledet. Foto: Camilla Lagerman
Rektor Stina håller upp målskylten. Foto: Camilla Lagerman
När man gått i mål får man markera hur många varv man sprungit. Foto: Camilla Lagerman
Svalkande smoothie som belöning. Foto: Camilla Lagerman
Och så klart medaljer. Foto: Camilla Lagerman
Förskolan Björken sprang till Örebro under Bamseloppet
Mycket spring i benen på förskolan Björken. Foto: Camilla Lagerman
Uppvärmning är viktigt. Foto: Camilla Lagerman
Pirrigt i startledet. Foto: Camilla Lagerman
Rektor Stina håller upp målskylten. Foto: Camilla Lagerman
När man gått i mål får man markera hur många varv man sprungit. Foto: Camilla Lagerman
Svalkande smoothie som belöning. Foto: Camilla Lagerman
Och så klart medaljer. Foto: Camilla Lagerman
Förskolan Björken sprang till Örebro under Bamseloppet
Under onsdagsmorgonen genomförde förskolan Björken i Lindesberg sitt årliga Bamselopp, där alla förskolans barn springer efter sin egen förmåga och ork. Varje varv är 180 meter, och när slutresultatet räknas ihop visar det sig att man sprungit hela vägen till Örebro – 4,6 mil.
Bamseloppet, eller Björkenloppet som det ursprungligen hette, är en långt gången tradition hos förskolan Björken i Lindesberg. Från början var det en skidlopp som man anordnade i samband med Vasaloppet, men när vintrarna blev allt snöfattigare gjorde man om det till en löptävling under våren istället.
– Nästa torsdag är det Bamsedagen, men vi tjuvstartar lite så att alla barnen kan vara med, säger rektor Stina Karlkvist.
Innan det är dags att ställa upp sig på startlinjen är det viktigt att värma upp, något man gör till glad musik och instruktioner från Carolina Sixtensson. När alla är varma i kläderna är det dags att göra sig redo för start, och det är pirrigt bland barnen.
Lukas sprang hela 3 varv, något han var mycket nöjd med. Foto: Camilla Lagerman
– Klara, färdiga, gå! ropar rektor Stina och barnen far iväg i en rasande fart över förskolans gård.
Alla barn springer så många varv som de orkar, men det gäller också att hålla reda på hur många man springer då det ska räknas ihop senare. En pojke i keps stannar till vid mållinjen och räknar på fingrarna för att minnas hur många han har gjort.
– Nio, jag springer ett till! säger han glatt och ger sig iväg.
Efter ett väl genomfört lopp bjuds det på svalkande smoothies innan det blir utdelning av medaljer och diplom. Sammanlagt sprang barnen hela 4,6 mil, ungefär lika långt som till Örebro.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ida Eriksson och Ingrid Nilsson tävlar i VM på torsdag. Foto: Magnus Nilsson
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
30 september 2026 klockan 09:30 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.