Mycket spring i benen på förskolan Björken. Foto: Camilla Lagerman
Uppvärmning är viktigt. Foto: Camilla Lagerman
Pirrigt i startledet. Foto: Camilla Lagerman
Rektor Stina håller upp målskylten. Foto: Camilla Lagerman
När man gått i mål får man markera hur många varv man sprungit. Foto: Camilla Lagerman
Svalkande smoothie som belöning. Foto: Camilla Lagerman
Och så klart medaljer. Foto: Camilla Lagerman
Förskolan Björken sprang till Örebro under Bamseloppet
Mycket spring i benen på förskolan Björken. Foto: Camilla Lagerman
Uppvärmning är viktigt. Foto: Camilla Lagerman
Pirrigt i startledet. Foto: Camilla Lagerman
Rektor Stina håller upp målskylten. Foto: Camilla Lagerman
När man gått i mål får man markera hur många varv man sprungit. Foto: Camilla Lagerman
Svalkande smoothie som belöning. Foto: Camilla Lagerman
Och så klart medaljer. Foto: Camilla Lagerman
Förskolan Björken sprang till Örebro under Bamseloppet
Under onsdagsmorgonen genomförde förskolan Björken i Lindesberg sitt årliga Bamselopp, där alla förskolans barn springer efter sin egen förmåga och ork. Varje varv är 180 meter, och när slutresultatet räknas ihop visar det sig att man sprungit hela vägen till Örebro – 4,6 mil.
Bamseloppet, eller Björkenloppet som det ursprungligen hette, är en långt gången tradition hos förskolan Björken i Lindesberg. Från början var det en skidlopp som man anordnade i samband med Vasaloppet, men när vintrarna blev allt snöfattigare gjorde man om det till en löptävling under våren istället.
– Nästa torsdag är det Bamsedagen, men vi tjuvstartar lite så att alla barnen kan vara med, säger rektor Stina Karlkvist.
Innan det är dags att ställa upp sig på startlinjen är det viktigt att värma upp, något man gör till glad musik och instruktioner från Carolina Sixtensson. När alla är varma i kläderna är det dags att göra sig redo för start, och det är pirrigt bland barnen.
Lukas sprang hela 3 varv, något han var mycket nöjd med. Foto: Camilla Lagerman
– Klara, färdiga, gå! ropar rektor Stina och barnen far iväg i en rasande fart över förskolans gård.
Alla barn springer så många varv som de orkar, men det gäller också att hålla reda på hur många man springer då det ska räknas ihop senare. En pojke i keps stannar till vid mållinjen och räknar på fingrarna för att minnas hur många han har gjort.
– Nio, jag springer ett till! säger han glatt och ger sig iväg.
Efter ett väl genomfört lopp bjuds det på svalkande smoothies innan det blir utdelning av medaljer och diplom. Sammanlagt sprang barnen hela 4,6 mil, ungefär lika långt som till Örebro.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev ett kramkalas på hemmaisen efter att Carl Johan Sälle blev säsongens första målgörare inom HockeyEttan i Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
30 september 2026 klockan 09:30 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var ...
Kraftig villabrand i Storå
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders...
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen f...