Mycket spring i benen på förskolan Björken. Foto: Camilla Lagerman
Uppvärmning är viktigt. Foto: Camilla Lagerman
Pirrigt i startledet. Foto: Camilla Lagerman
Rektor Stina håller upp målskylten. Foto: Camilla Lagerman
När man gått i mål får man markera hur många varv man sprungit. Foto: Camilla Lagerman
Svalkande smoothie som belöning. Foto: Camilla Lagerman
Och så klart medaljer. Foto: Camilla Lagerman
Förskolan Björken sprang till Örebro under Bamseloppet
Mycket spring i benen på förskolan Björken. Foto: Camilla Lagerman
Uppvärmning är viktigt. Foto: Camilla Lagerman
Pirrigt i startledet. Foto: Camilla Lagerman
Rektor Stina håller upp målskylten. Foto: Camilla Lagerman
När man gått i mål får man markera hur många varv man sprungit. Foto: Camilla Lagerman
Svalkande smoothie som belöning. Foto: Camilla Lagerman
Och så klart medaljer. Foto: Camilla Lagerman
Förskolan Björken sprang till Örebro under Bamseloppet
Under onsdagsmorgonen genomförde förskolan Björken i Lindesberg sitt årliga Bamselopp, där alla förskolans barn springer efter sin egen förmåga och ork. Varje varv är 180 meter, och när slutresultatet räknas ihop visar det sig att man sprungit hela vägen till Örebro – 4,6 mil.
Bamseloppet, eller Björkenloppet som det ursprungligen hette, är en långt gången tradition hos förskolan Björken i Lindesberg. Från början var det en skidlopp som man anordnade i samband med Vasaloppet, men när vintrarna blev allt snöfattigare gjorde man om det till en löptävling under våren istället.
– Nästa torsdag är det Bamsedagen, men vi tjuvstartar lite så att alla barnen kan vara med, säger rektor Stina Karlkvist.
Innan det är dags att ställa upp sig på startlinjen är det viktigt att värma upp, något man gör till glad musik och instruktioner från Carolina Sixtensson. När alla är varma i kläderna är det dags att göra sig redo för start, och det är pirrigt bland barnen.
Lukas sprang hela 3 varv, något han var mycket nöjd med. Foto: Camilla Lagerman
– Klara, färdiga, gå! ropar rektor Stina och barnen far iväg i en rasande fart över förskolans gård.
Alla barn springer så många varv som de orkar, men det gäller också att hålla reda på hur många man springer då det ska räknas ihop senare. En pojke i keps stannar till vid mållinjen och räknar på fingrarna för att minnas hur många han har gjort.
– Nio, jag springer ett till! säger han glatt och ger sig iväg.
Efter ett väl genomfört lopp bjuds det på svalkande smoothies innan det blir utdelning av medaljer och diplom. Sammanlagt sprang barnen hela 4,6 mil, ungefär lika långt som till Örebro.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kä...
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I...