I dag kom första förlusten för Lindesberg Volley i elitserien när SM-finallagen från i våras mötte varandra. Hylte Halmstad blev för svåra på hemmaplan. Hemmalaget vann med 3-1 i set efter setsiffrorna 25-18, 18-25, 25-15 och 29-27.
Lindesberg knep det andra setet med 25-18 och hade så när tvingat fram ett femte set, men Hylte Halmstad vann det jämna fjärde setet med 29-27 och punkterade matchen.
– Första set blev väldigt svårt eftersom Sara Malmlöv stukade foten tidigt och inte kunde spela vidare. Britney Brown fick gå in som servemottagande spiker, en position som hon inte alls är van vid att spela och Emma kom in som passare, berättar Freja Morén.
Får tag på Freja efter att blivit upplyst om att en av coacherna körde bilen och den andra sov under den långa resan hem från Halmstad, vilket förklarar att dom inte svarade i telefon.
– I andra set får vi till en bättre rotation och kommer tillbaka och vinner det. Men Hylte Halmstad är duktiga och gör ett väldigt bra tredje och fjärde set.
Är ni så beroende av Marjorie som det verkar?
– Hon är väldigt viktig för oss. Hon kliver fram och gör viktiga poäng och är viktigt som en ledare. Vi är alla lite skakade över det som hände henne, men vi kan bättre än så här. Vi kommer inte upp i vår normala standard och Hylte var väldigt revanschsugna tror jag, säger Freja.
Nadya Greseva stod för 16 poäng och var den enda i Lindesberg som poängmässigt höll jämna steg med Hylte Halmstads bästa. Hemmalaget hade fyra stycken toppar som gjorde över 10 poäng. Poängbäst blev den rutinerade svenskpolskan Ewa Kalinowska som gjort comeback efter att fått barn för ett drygt halvår sedan. 16 poäng på Ewas pluskonto.
Vi får hoppas att saknaden efter lagkaptenen Marjorie Giordano inte blir för stor, utan att andra tjejer kliver fram istället och visar vad de går för. Marjorie skadades i förra matchen och har troligtvis drabbats av en korsbandsskada.
Bästa poängplockare i Lindesberg: Nadya Greseva 16, Britney Brown 11, Ali Sandholm 8, Tina Johansson 8.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.