I dag kom första förlusten för Lindesberg Volley i elitserien när SM-finallagen från i våras mötte varandra. Hylte Halmstad blev för svåra på hemmaplan. Hemmalaget vann med 3-1 i set efter setsiffrorna 25-18, 18-25, 25-15 och 29-27.
Lindesberg knep det andra setet med 25-18 och hade så när tvingat fram ett femte set, men Hylte Halmstad vann det jämna fjärde setet med 29-27 och punkterade matchen.
– Första set blev väldigt svårt eftersom Sara Malmlöv stukade foten tidigt och inte kunde spela vidare. Britney Brown fick gå in som servemottagande spiker, en position som hon inte alls är van vid att spela och Emma kom in som passare, berättar Freja Morén.
Får tag på Freja efter att blivit upplyst om att en av coacherna körde bilen och den andra sov under den långa resan hem från Halmstad, vilket förklarar att dom inte svarade i telefon.
– I andra set får vi till en bättre rotation och kommer tillbaka och vinner det. Men Hylte Halmstad är duktiga och gör ett väldigt bra tredje och fjärde set.
Är ni så beroende av Marjorie som det verkar?
– Hon är väldigt viktig för oss. Hon kliver fram och gör viktiga poäng och är viktigt som en ledare. Vi är alla lite skakade över det som hände henne, men vi kan bättre än så här. Vi kommer inte upp i vår normala standard och Hylte var väldigt revanschsugna tror jag, säger Freja.
Nadya Greseva stod för 16 poäng och var den enda i Lindesberg som poängmässigt höll jämna steg med Hylte Halmstads bästa. Hemmalaget hade fyra stycken toppar som gjorde över 10 poäng. Poängbäst blev den rutinerade svenskpolskan Ewa Kalinowska som gjort comeback efter att fått barn för ett drygt halvår sedan. 16 poäng på Ewas pluskonto.
Vi får hoppas att saknaden efter lagkaptenen Marjorie Giordano inte blir för stor, utan att andra tjejer kliver fram istället och visar vad de går för. Marjorie skadades i förra matchen och har troligtvis drabbats av en korsbandsskada.
Bästa poängplockare i Lindesberg: Nadya Greseva 16, Britney Brown 11, Ali Sandholm 8, Tina Johansson 8.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.