Smekmånaden är över – på torsdagen kom IFK Lindesbergs första förlust sedan uppflyttningen. Laget föll i det tidiga toppmötet med HOIF via 1-2 (1-1), trots att IFK stundtals dominerade och radade upp målchanser.
Det började illa för IFK Lindesberg i toppmötet hemma på Fritidsbyn. I snålblåsten fick HOIF tidigt en tveksam straff tilldömd, något som gästerna slog i nät till ledning efter bara några minuters spel. IFK spelade snabbt upp sig och tog kontrollen över spelet. Det betalade även av sig och med drygt 20 minuter på klockan lyfte Paul ”Pete” Amaechi läckert in kvitteringen.
IFK hade sedan mängder med avslut, men utan att få utdelning i en första halvlek som laget dominerade. Matchbilden höll i sig även efter vilan och det var Bergslagsgänget som hade taktpinnen. Men den andra halvlekens enda mål skulle HOIF göra och det betydde förlust för IFK via 1-2. Ett bittert nederlag, speciellt med tanke på chansövertaget.
– Det är riktigt surt, i synnerhet när de får två av sina mål på domarmissar. De har ju typ tre chanser, varav två står domaren för, konstaterar Pierre Wester som samtidigt inte är nöjd med IFK:s produktivitet.
– Jag ska inte skylla ifrån mig på domarna. Vi har inte förmågan att sätta dit bollen heller.
Tålamodet saknas: ”Måste förstå att en match är 90 minuter”
Tränaren lämnade tillsammans med sitt lag planen med säsongens första förlust i bagaget. IFK Lindesberg är ändå kvar i fotbollsfemmans toppskikt, med en tredjeplats för nykomlingen. Laget ägde större delen av mötet med HOIF och trots förlusten var spelet lovande.
– Man är väl aldrig nöjd när man får stryk. Vi kan bättre, även om vi absolut har chanser här idag. Det finns mer att önska, men som matchbilen blev är det väl okej men inte mer, analyserar Pierre Wester och förklarar vad han saknar i spelet.
– Tålamod. Vi måste förstå att en match är 90 minuter, du behöver inte vinna med flera mål. Det handlar mest om att ha tålamod och sätta dit de chanser man får.
Positivt för IFK var däremot att Damir Metic fanns med på planen. Mittbacken skadade sig i måndagens cupmatch, men var redan nu tillbaka och styrde över backlinjen. Tränare Wester menar att han har en bred trupp att tillgå, även om tre-fyra spelare finns kvar på skadelistan.
Matchfakta IFK Lindesberg-HOIF:
Resultat: 1-2 (1-1)
Mål IFK: 1-1 Paul Amaechi
Tabellen från Svensk Fotboll:

Bara några kilometer från Fornabodas ovala tävlingsbana bor Isabella Jansson Wiklund, Sveriges segerrikaste ponnykusk under 2020. 133 gånger hittades den 14-åriga Lindesbergaren i landets startlistor, där 29 av loppen slutade med seger. Segrarna har varit stora, där Isabella hoppas på en ny säsong som landets bästa.
– Jag har alltid som mål att slå föregående säsong, säjer Isabella.
Totalt 13 nya padelbanor, fördelat på två anläggningar, kommer att stå färdiga längs Stafettgatan under hösten. Bakom de två nya satsningarna står Johan Svensson på Lindesbergs Bygg och Per Sander på Lindesbergs Fastigheter, som nu bygger varsin anläggning längs ”industrirakan”.
Den minst sagt speciella handbollssäsongen är i mål. Skånela gästade arenan för vad som skulle bli ett stort målregn. 75 mål gjordes i den publiktomma arenan, där Skånela, efter ett tidigt övertag, tog med sig en avslutande seger. I hemmalaget visade den unga truppen bitvis sin spelarkvalitet, medan Fatlum Ahmeti kunde spela in sitt 1100:e mål i serien.
Efter att Torslanda blivit av med sin seger från i lördags, hade LIF chansen att ta ett högt kliv i den Allsvenska tabellen under tisdagen. Trots en stark upphämtning från 10-3 till 25-25, lyckades man inte att avgöra matchen vilket gav segern till nästjumbon Tyresö. En seger som slår ner AIK till Division 1.
Det blev seger för Eskilstuna Linden när dessa gästade Surahammar under fredagen. Detta innebär att tre lag ännu har en chans att spela sig till Play In, bland de lagen hittas Lindlöven. Enbart en poäng skiljer Lindelaget från den nya tabellettan, där en seger under söndagens säsongsavslutning kan sluta med en plats i Play In.
Tre matcher återstår för LIF Lindesberg, samtliga framflyttade till följd av pandemin. Dessvärre kommer matcherna att ske utan lagets inlånade målvakt Simon Ongeri, som redan under helgen återgår till sitt ordinarie hemmalag HK Aranäs.
– Simon var inte inlånad till oss, under de resterande matchernas ursprungliga datum, säjer Ricky Nordahl.
Röös-matchen skulle spelas där Lindlöven skulle hylla sin stora supporter Ernst Röös. Matchen var gratis att se genom HockeyEttans sändning, där man i sin tur fick ta del av en ren utklassning. 7-0 syntes på poängtavlan när slutsignalen tog ton. En hyllningsmatch som den stora supporten Ernst Röös, nog är mycket stolt över.
Fyra förluster inom de senaste fem matcherna, är Lindlövens aktuella facit när Vårserien närmar sig sitt slut. Nitton minuter efter matchens första nedsläpp, kunde Lindlöven spela in 0-1. En ställning som snabbt ändrade sig till 2-1, inom loppet av fyra minuter på isen. Uppkommande matcher är nu viktiga, för att slippa återkval.