LIF Lindesberg har presenterat sitt första nytillskott inför nästa säsong. Från rivalen VästeråsIrsta har man hämtat in 194 centimeter urkraft i William Domås. Den 19-årige skytten är full av respekt för den klubb han kommer till.
I söndags tog säsongen slut för LIF Lindesberg. Bortaförlusten mot BK Heid satte punkt för en säsong kantad av både framgångar och nederlag. I slutändan placerade sig Linde-laget på en femteplats i Allsvenskan, något man till nästa år siktar på att förbättra.
Ett första steg i klubbens framtidssatsning har nu tagits. Igår presenterade nämligen LIF sitt första nyförvärv inför säsongen 2014-15. 19-årige William Domås ansluter från VästeråsIrsta, där han kommer från en skadefylld säsong. Men nu är skadan läkt och den elitseriemeriterade skytten ser fram emot att starta ett nytt äventyr.
– Skadan blev feldiagnostiserad från början, vilket gjorde att rehabiliteringen drog ut på tiden. Nu är jag friskförklarad och extremt sugen på att spela handboll igen, berättar William.
Till Williams största styrkor hör hans fysiska egenskaper. Med sina 194 centimeter och hela 102 kilo är han en storväxt spelare, som därmed tillför mycket i närkampsspelet. Just de egenskaperna är något som välkomnas i LIF-lägret.
– Det är en kraftfull spelare med ett bra skott. Han är en utvecklingsbar spelare i rätt ålder och med rätt inställning. Helt enkelt den typ av spelare som vi letar efter, summerar Herman Arenvang sin nya spelare.
Kontraktet med William sträcker sig över ett år, med option på ytterligare ett. Det är även en inte helt främmande stad och klubb som han anländer till. Pappan, Göran Domås (tidigare Jansson), växte upp i Frövi och spelade i Lindeskolans IF. William är väl insatt med hur mycket handbollen betyder för staden.
– Det finns en fin handbollskultur i Lindesberg och föreningen har en ambition att spela högre upp i seriesystemet. Jag har fått ett bra intryck av tränarduon (Arenvang och Anto). Dessutom finns det flera duktiga spelare i laget och jag ser fram emot att få spela med en sån som Richard ”Solis” Eriksson, berömmer han sin nya klubb.
I och med signeringen av William Domås har LIF nu ytterligare en kontrakterad spelare för nästa säsong. I nuläget är truppen tio spelare stor och fler förhandlingar äger sannolikt rum.
LIF-truppen inför 2014-15:
Albin Järlstam, Fatlum Ahmeti, Gustaf Ekström, Jesper Jakobsson, Johan Persson, Oskar Erixon, Richard Eriksson, Sebastian Hammar, Sébastien Ehnevid, William Domås
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.