LIF Lindesberg har presenterat sitt första nytillskott inför nästa säsong. Från rivalen VästeråsIrsta har man hämtat in 194 centimeter urkraft i William Domås. Den 19-årige skytten är full av respekt för den klubb han kommer till.
I söndags tog säsongen slut för LIF Lindesberg. Bortaförlusten mot BK Heid satte punkt för en säsong kantad av både framgångar och nederlag. I slutändan placerade sig Linde-laget på en femteplats i Allsvenskan, något man till nästa år siktar på att förbättra.
Ett första steg i klubbens framtidssatsning har nu tagits. Igår presenterade nämligen LIF sitt första nyförvärv inför säsongen 2014-15. 19-årige William Domås ansluter från VästeråsIrsta, där han kommer från en skadefylld säsong. Men nu är skadan läkt och den elitseriemeriterade skytten ser fram emot att starta ett nytt äventyr.
– Skadan blev feldiagnostiserad från början, vilket gjorde att rehabiliteringen drog ut på tiden. Nu är jag friskförklarad och extremt sugen på att spela handboll igen, berättar William.
Till Williams största styrkor hör hans fysiska egenskaper. Med sina 194 centimeter och hela 102 kilo är han en storväxt spelare, som därmed tillför mycket i närkampsspelet. Just de egenskaperna är något som välkomnas i LIF-lägret.
– Det är en kraftfull spelare med ett bra skott. Han är en utvecklingsbar spelare i rätt ålder och med rätt inställning. Helt enkelt den typ av spelare som vi letar efter, summerar Herman Arenvang sin nya spelare.
Kontraktet med William sträcker sig över ett år, med option på ytterligare ett. Det är även en inte helt främmande stad och klubb som han anländer till. Pappan, Göran Domås (tidigare Jansson), växte upp i Frövi och spelade i Lindeskolans IF. William är väl insatt med hur mycket handbollen betyder för staden.
– Det finns en fin handbollskultur i Lindesberg och föreningen har en ambition att spela högre upp i seriesystemet. Jag har fått ett bra intryck av tränarduon (Arenvang och Anto). Dessutom finns det flera duktiga spelare i laget och jag ser fram emot att få spela med en sån som Richard ”Solis” Eriksson, berömmer han sin nya klubb.
I och med signeringen av William Domås har LIF nu ytterligare en kontrakterad spelare för nästa säsong. I nuläget är truppen tio spelare stor och fler förhandlingar äger sannolikt rum.
LIF-truppen inför 2014-15:
Albin Järlstam, Fatlum Ahmeti, Gustaf Ekström, Jesper Jakobsson, Johan Persson, Oskar Erixon, Richard Eriksson, Sebastian Hammar, Sébastien Ehnevid, William Domås
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.