LIF Lindesberg har presenterat sitt första nytillskott inför nästa säsong. Från rivalen VästeråsIrsta har man hämtat in 194 centimeter urkraft i William Domås. Den 19-årige skytten är full av respekt för den klubb han kommer till.
I söndags tog säsongen slut för LIF Lindesberg. Bortaförlusten mot BK Heid satte punkt för en säsong kantad av både framgångar och nederlag. I slutändan placerade sig Linde-laget på en femteplats i Allsvenskan, något man till nästa år siktar på att förbättra.
Ett första steg i klubbens framtidssatsning har nu tagits. Igår presenterade nämligen LIF sitt första nyförvärv inför säsongen 2014-15. 19-årige William Domås ansluter från VästeråsIrsta, där han kommer från en skadefylld säsong. Men nu är skadan läkt och den elitseriemeriterade skytten ser fram emot att starta ett nytt äventyr.
– Skadan blev feldiagnostiserad från början, vilket gjorde att rehabiliteringen drog ut på tiden. Nu är jag friskförklarad och extremt sugen på att spela handboll igen, berättar William.
Till Williams största styrkor hör hans fysiska egenskaper. Med sina 194 centimeter och hela 102 kilo är han en storväxt spelare, som därmed tillför mycket i närkampsspelet. Just de egenskaperna är något som välkomnas i LIF-lägret.
– Det är en kraftfull spelare med ett bra skott. Han är en utvecklingsbar spelare i rätt ålder och med rätt inställning. Helt enkelt den typ av spelare som vi letar efter, summerar Herman Arenvang sin nya spelare.
Kontraktet med William sträcker sig över ett år, med option på ytterligare ett. Det är även en inte helt främmande stad och klubb som han anländer till. Pappan, Göran Domås (tidigare Jansson), växte upp i Frövi och spelade i Lindeskolans IF. William är väl insatt med hur mycket handbollen betyder för staden.
– Det finns en fin handbollskultur i Lindesberg och föreningen har en ambition att spela högre upp i seriesystemet. Jag har fått ett bra intryck av tränarduon (Arenvang och Anto). Dessutom finns det flera duktiga spelare i laget och jag ser fram emot att få spela med en sån som Richard ”Solis” Eriksson, berömmer han sin nya klubb.
I och med signeringen av William Domås har LIF nu ytterligare en kontrakterad spelare för nästa säsong. I nuläget är truppen tio spelare stor och fler förhandlingar äger sannolikt rum.
LIF-truppen inför 2014-15:
Albin Järlstam, Fatlum Ahmeti, Gustaf Ekström, Jesper Jakobsson, Johan Persson, Oskar Erixon, Richard Eriksson, Sebastian Hammar, Sébastien Ehnevid, William Domås
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.