Kvalspelet till J18 Elit Västra har inletts för Lindlöven. Men det var Forshaga som tog hem segern i det första mötet, efter att Lindlöven tappat ledning till förlust med 4-2. Nu laddar laget om för söndagens retur hemma i Lindehov.
Efter vändningen och segern hemma mot Kumla i söndags säkrade Lindlövens J18 seriesegern i division 1 C Västra. Därmed tog man sig även vidare till kvalspel. Ett kvalspel som inleddes ikväll borta mot vinnaren av Värmlands-serien; Forshaga.
Mötet började bäst för Lindlöven, som tog ledningen genom Axel Hallor. Men i mittperioden var Forshaga klart starkast och vände på steken med två mål och hela 18 skott. Ledningen utökades sedan till 3-1 i sista, innan Lindlövens Oskar Carlsson skapade nytt liv i matchen. Till slut kunde dock Forshaga avgöra i tom målbur och säkra segern med 4-2.
– Det är en match som är helt annorlunda mot vad vi spelat tidigare. Forshaga är ett lag som är skickliga på att hålla i pucken, till skillnad från till exempel Kumla och Västerås. Vi visste om det men det är svårt för killarna att vara helt förberedda på det, säger Lindlöven-tränaren Patrik Pettersson.
”Riktigt rolig hockey som spelas nu!”
Kvalspelet avgörs över ett dubbelmöte, där Lindlöven nu alltså hamnat i underläge. Returen spelas hemma på söndag och laget siktar där på revansch.
– Vi ska ta med oss den första perioden och den tredje perioden. Sen så måste vi våga hela vägen, menar Pettersson som tror på en öppnare retur.
– Båda lagen känner först en stor respekt för att möta ett lag som vunnit en serie. Man förstår inte riktigt att man själva också gjort det. Så vi måste våga gå för det på söndag, det finns ingenting att hålla igen på.
I och med kvällens förlust är Lindlöven tvingat att vinna söndagens hemmafight. En seger där skulle samtidigt utjämna matchserien och tvinga fram en förlängning. Pettersson säger att han tror på sitt lag, som först och främst har en rolig match att se fram emot.
– Det är riktigt rolig hockey som spelas nu! Om man ska jämföra med den brunkarhockey som spelats i våran serie. Det är ett skickligt lag som vi möter med många duktiga hockeyspelare.
Matchfakta Forshaga-Lindlöven:
Resultat: 4-2 (0-1, 2-0, 2-1)
Publik: 301
Skott: 40-30
Mål Lindlöven: 0-1 Axel Hallor (Ali), 3-2 Oskar Carlsson (Zetterberg, Lindström)
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.