Örebro Hockey landade tre tunga poäng på fredagskvällen och det var Gustav Backström som fastställde segersiffrorna. Från egen zon skickade backen in 1-4 i öppen målbur – karriärens allra första mål i SHL.
Efter två knappa uddamålsförluster studsade Örebro Hockey tillbaka på fredagen och besegrade Linköping borta. Matchen började däremot tungt för Örebro, som till följd av två tidiga utvisningar hamnade i underläge. Laget lyckades snabbt vända till ledning och i slutperioden kom det definitiva avgörandet.
LHC jagade reducering med en extra utespelare när Gustav Backström fick pucken i egen zon. Örebrobacken tittade upp, lyfte iväg ett behärskat avslut och såg 1-4 glida in i det öppna nätet. Det betydde GSK-produktens debutmål i SHL i hans 53:e ligamatch.
– Ja, det var en riktigt skön känsla. Vi hade ett långt byte i slutet och hade mjölksyra upp över öronen. Men till slut fick vi tag i pucken och då såg jag att det var tomt mål, berättar Gustav.
Har äntligen etablerat sig i Örebro
22-åringen hade precis dödat ett boxplay och hade varit på isen i över en minut. Trots det behöll Gustav kylan i skottögonblicket.
– Jag kände att jag inte alls var stressad när jag fick pucken, jag hade gott om tid. Såna där skott har man skjutit många gånger på träning, men aldrig på match, skrattar han.
Det här blir backens andra riktiga säsong i SHL. Vägen dit har varit lång och kantats av utlåningar till HockeyAllsvenskan, men Gustav har nu etablerat sig ordentligt i Örebrotröjan. Tack vare fredagens vinst klättrade laget i tabellen och imorgon väntar returmöte med Linköping, en match där Gustav Backström åter väntas få en nyckelroll.
– Jag tycker att säsongen började lite så där för min egen del. Men de två-tre senaste matcherna har jag vuxit in. Det känns så klart riktigt bra och kul att äntligen få vara med, att både spela och bidra till laget.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.