Örebro Hockey landade tre tunga poäng på fredagskvällen och det var Gustav Backström som fastställde segersiffrorna. Från egen zon skickade backen in 1-4 i öppen målbur – karriärens allra första mål i SHL.
Efter två knappa uddamålsförluster studsade Örebro Hockey tillbaka på fredagen och besegrade Linköping borta. Matchen började däremot tungt för Örebro, som till följd av två tidiga utvisningar hamnade i underläge. Laget lyckades snabbt vända till ledning och i slutperioden kom det definitiva avgörandet.
LHC jagade reducering med en extra utespelare när Gustav Backström fick pucken i egen zon. Örebrobacken tittade upp, lyfte iväg ett behärskat avslut och såg 1-4 glida in i det öppna nätet. Det betydde GSK-produktens debutmål i SHL i hans 53:e ligamatch.
– Ja, det var en riktigt skön känsla. Vi hade ett långt byte i slutet och hade mjölksyra upp över öronen. Men till slut fick vi tag i pucken och då såg jag att det var tomt mål, berättar Gustav.
Har äntligen etablerat sig i Örebro
22-åringen hade precis dödat ett boxplay och hade varit på isen i över en minut. Trots det behöll Gustav kylan i skottögonblicket.
– Jag kände att jag inte alls var stressad när jag fick pucken, jag hade gott om tid. Såna där skott har man skjutit många gånger på träning, men aldrig på match, skrattar han.
Det här blir backens andra riktiga säsong i SHL. Vägen dit har varit lång och kantats av utlåningar till HockeyAllsvenskan, men Gustav har nu etablerat sig ordentligt i Örebrotröjan. Tack vare fredagens vinst klättrade laget i tabellen och imorgon väntar returmöte med Linköping, en match där Gustav Backström åter väntas få en nyckelroll.
– Jag tycker att säsongen började lite så där för min egen del. Men de två-tre senaste matcherna har jag vuxit in. Det känns så klart riktigt bra och kul att äntligen få vara med, att både spela och bidra till laget.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.
Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.