Örebro Hockey landade tre tunga poäng på fredagskvällen och det var Gustav Backström som fastställde segersiffrorna. Från egen zon skickade backen in 1-4 i öppen målbur – karriärens allra första mål i SHL.
Efter två knappa uddamålsförluster studsade Örebro Hockey tillbaka på fredagen och besegrade Linköping borta. Matchen började däremot tungt för Örebro, som till följd av två tidiga utvisningar hamnade i underläge. Laget lyckades snabbt vända till ledning och i slutperioden kom det definitiva avgörandet.
LHC jagade reducering med en extra utespelare när Gustav Backström fick pucken i egen zon. Örebrobacken tittade upp, lyfte iväg ett behärskat avslut och såg 1-4 glida in i det öppna nätet. Det betydde GSK-produktens debutmål i SHL i hans 53:e ligamatch.
– Ja, det var en riktigt skön känsla. Vi hade ett långt byte i slutet och hade mjölksyra upp över öronen. Men till slut fick vi tag i pucken och då såg jag att det var tomt mål, berättar Gustav.
Har äntligen etablerat sig i Örebro
22-åringen hade precis dödat ett boxplay och hade varit på isen i över en minut. Trots det behöll Gustav kylan i skottögonblicket.
– Jag kände att jag inte alls var stressad när jag fick pucken, jag hade gott om tid. Såna där skott har man skjutit många gånger på träning, men aldrig på match, skrattar han.
Det här blir backens andra riktiga säsong i SHL. Vägen dit har varit lång och kantats av utlåningar till HockeyAllsvenskan, men Gustav har nu etablerat sig ordentligt i Örebrotröjan. Tack vare fredagens vinst klättrade laget i tabellen och imorgon väntar returmöte med Linköping, en match där Gustav Backström åter väntas få en nyckelroll.
– Jag tycker att säsongen började lite så där för min egen del. Men de två-tre senaste matcherna har jag vuxit in. Det känns så klart riktigt bra och kul att äntligen få vara med, att både spela och bidra till laget.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.