Kampen kring kvalstrecket blir allt mörkare för Lindlöven. Ikväll föll laget borta mot tabelljumbon Hedemora med 6-3, som i och med segern tog sina första poäng i vårserien. Förlusten gör att gapet upp till tredjeplatsen nu är så mycket som sex poäng.
– Det känns riktigt illa. Det ser inte bra ut just nu, det är bara att vara ärlig, slår Staffan Tholsson bittert fast.
Tränaren sitter i bussen med sin trupp, på väg hem från ännu ett hjärtskärande nederlag. Denna gång är känslan densamma som vid flera av de tidigare tillfällena. Han är nöjd över insatsen och de skapade målchanserna, men besviken över de noll poängen och de slarviga baklängesmålen.
Det började även väldigt illa för Lindlöven denna kväll. Tabelljumbon Hedemora tog tidigt ledningen med både ett och två mål. Ledningen utökades sedan till hela 3-0 i den andra perioden, innan Alexander Kovalonok gav Lindlöven viss kontakt. Men i den tredje perioden dog alla drömmar om poäng, när Hedemora gick ifrån till 6-2. Henrik Resin skickade in ett sent tröstmål, men förlusten var redan då ett faktum.
Detta var Lindlövens fjärde förlust på de fem senaste matcherna. Det genomgående temat i samtliga har varit ett stort spelövertag och mängder med skott, men laget har lidit av en stor ineffektivitet. Så var även fallet ikväll, då laget sköt 51 skott och även hade två stolpträffar i den första perioden.
– Vi gör inte tillräckligt med mål sett till spelfördelningen. Det har varit så mot Sura, mot Falun och nu idag. Det är matcher som vi ska vinna alla tre utefter spelfördelningen. Vi gör ju mål, men det är inte tillräckligt mycket för att vinna, menar Tholsson.
Den negativa formen har verkligen placerat laget i en jobbig sits. Med mer än halva vårserien spelad är man alltjämt under kvalstrecket, ett streck som efter kvällen är hela sex poäng bort. Situationen är jobbig och laget behöver hitta en väg tillbaka in på rätt spår igen.
Hur ska ni vända den negativa trenden?
– Jadu, om man visste det. Det enda vi kan göra är att träna på och jobba på. Det finns inget hokus-pokus. Vi måste börja sätta chanserna, för det är ju uppenbart att vi skapar oerhört med chanser.
– Vi har ingen bra trend nu och vi är fullt medvetna om det. Just nu är vi illa ute, det är inget annat att tala om. Det är en nyckelmatch nu på söndag, en riktig sexpoängsmatch.
Nästa match för Lindlöven är alltså nu på söndag. Man möter då Surahammar i en match där avståndet antingen kan minskas till tre poäng eller öka till nio.
Matchfakta Hedemora-Lindlöven:
Resultat: 6-3 (2-0, 1-1, 3-2)
Publik: 84
Skott: 24-51
Mål Lindlöven: 3-1 Kovalonok (Berg, Lalander), 4-2 Magnusson (Berg, Eriksson), 6-3 Resin (Magnusson)
Övriga resultat från division 1 C:
Falu IF-Tierp 4-3 str
Skedvi/Säter-Surahammar 1-5
Tabellen:
1 Tierp 7 26-17 23
2 Surahammar 8 27-13 22
3 Falu IF 8 32-22 22
4 Lindlöven 8 36-24 16
5 Hedemora 7 15-34 4
6
Skedvi/Säter
8 17-43 3
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.