I Charlie Torstenssons frånvaro har så väl Christoffer Ulvestav som Isak Mantler fått axla ansvaret mellan Lindlövens stolpar. De väcker frågan hur målvaktssidan egentligen ser ut i klubben för tillfället. Speciellt efter söndagens kollaps.
Jag har ingen anledning att vara särskilt kritisk, dels naturligtvis för att jag inte har alla fakta på bordet, men framförallt för att utfallet så här långt för det mesta varit klart lyckat. Men Lindlövens målvaktssituation den här säsongen tvingar mig att höja på i alla fall ett ögonbryn.
Hur mår egentligen målvaktsbesättningen och hur resonerar tränare Jussi Salo?
På försäsongen fick fjolårets backup Christoffer Ulvestav och nyförvärvet Charlie Torstensson broderligt dela på speltiden och gjorde det riktigt bra. Det gav tränare Salo angenäma problem att välja sista utpost till premiären. Valet föll på Torstensson och allt var väl gott så. Det var ett rimligt val.
Torstensson vaktade också kassen i de fyra första bataljerna innan han gick sönder och har varit indisponibel sedan dess.
Det var med andra ord Ulvestavs time to shine och han gjorde det riktigt bra. Han startade de fem matcherna som följde på Torstensson skada och visade upp ett målvaktsspel som definitivt borde ha hållit honom kvar som lagets givne etta så länge konkurrenten befinner sig på skadelistan. Men sedan Ulvestav lämnat matchen borta mot Grästorp har det varit det 17-åriga Örebro-lånet Isak Mantler som vaktat kassen de två senaste fighterna. Med Ulvestav på bänken.
Småskadad eller utkonkurrerad?
Med fjolårets cirkus där firma Ulvestav/Adam Brown startade bra om än inte bländande och sedan vid Mattias Petterssons fantastiska ankomst hamnade i någon form av rotationssystem mellan bänken och läktaren innan Brown drog och Ulvestav fick ensamt ansvar för båsdörren i färskt minne, finns det all anledning att fundera.
Ulvestav är enda målvakt som funnits ombytt till samtliga matcher den här säsongen, men har bara spelat i hälften av dem. Det eviga hattandet tror jag aldrig kan vara bra i längden.
På söndagen var 21-åringen tillbaka i kassen. Mantler hade visst åkt på en smäll på träning och båsdörren vaktades av 16-årige Oliver Markusson. En målvakt som naturligtvis inte alls är mogen för spel i Hockeyettan. Hampus Andersson har också dykt upp på bänken, men de egna juniorerna är inget att luta sig mot, i alla fall inte än.
Men det blev en minst sagt tveksam återkomst.
Ulvestav simmade omkring, puckarna studsade märkligt på honom och därtill släppte han några klart billiga mål. Två puckar slank in efter att ha avlossats från långt håll och Borlänge behövde inte direkt förta sig för att hitta nätet. Det hade i ett sådant läge krävts att keepern tog några extra puckar när försvaret släppte till för enkla lägen, men det gjorde han inte heller. 1-5 och 72,22% i räddningsprocent efter första perioden var tyvärr ganska talande och matchen var så klart över redan där.
Lindlövens kollaps var naturligtvis inte bara en fråga om svagt målvaktsspel, men det väcker ändå en del frågor.
Jag antar att det är firma Torstensson/Ulvestav man tänker luta sig mot i det långa loppet och då gäller det nog att hålla båda igång ganska ordentligt. Hade Mattias Pettersson gått sönder ifjol hade det varit en smärre katastrof i och med att ingen andrekeeper var matchad över huvud taget. Det krävs att ha två målvakter igång och i spel och det försöker man uppenbarligen med i år, men det måste också vara tydligt vilka som ska bära upp de rollerna. Och att de levererar när de får chansen.
Just nu känns det mesta aningen diffust.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.