Kristofer Larsson och Elin Boström levererade båda under SM-helgen i Falun. LAGF:s duo lade beslag på sammanlagt tre medaljer, två silver och ett brons, och imponerande på kettlebellmästerskapet.
Falun stod under helgen värd för SM i kettlebell och från Lindesberg reste Elin Boström och Kristofer Larsson för att tävla. Först ut var Kristofer på lördagen, där han ställde upp i kategorin biathlon för stöt och ryck. Där stod lyftaren för ett personbästa och med 85 stötar och 92 ryck ordnade Kristofer silvret.
– Jag hade ett lite nytt upplägg inför den här tävlingen. Jag skulle gå ner i viktklass, så jag gick på en ganska så hård diet och ett annorlunda träningsupplägg i tio veckor innan tävling. Det gav ju resultat också. Det är jättekul att lyckas när man lägger ner så här mycket tid och ork på något, berättar huvudpersonen om framgången.
Det skulle också bli en silvermedalj till för Kristofer, som på söndagen slutade tvåa i frivändning med stöt genom ett nytt personbästa. Nytt personligt rekord satte även Elin Boström. Hon ställde upp i damernas -68 kilo, där Elin med 73 repetitioner tog sig hela vägen fram till en bronsplats.
Nytt mästerskap på gång i sommar
– Det var en jättebra insats och vi gjorde det vi kunde helt enkelt. Vi slog båda personbästa och hade inte kunnat lyckas bättre, allt klaffade, summerar Kristofer Larsson helgen.
Både han och Elin satte alltså personliga toppnoteringar i samtliga sina tre kategorier. Det gav också tre medaljer med hem till Bergslagen, där duon ingår i LAGF Kettlebells lag.
Klubben har fem-sex namn som tävlingslyfter och närmaste stora evenemang blir de Skandinaviska mästerskapen längre fram i sommar. Men innan dess blir det avkoppling, det lovar Kristofer.
– Nu kommer vi att ta det lite lugnt, sitta ner med laget och se över framtiden. Se vad som ligger i tiden tävlingsmässigt och vad som kan vara av intresse. Den här veckan blir nog lugn och mest tid för återhämtning.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.