Unga, hungriga och arbetsvilliga IFK Lindesberg fortsätter att sätta starkt avtryck i fotbollssexan. Igår kom lagets fjärde raka seger, samtidigt som ÖSK Söder oväntat förlorade. Det innebär att IFK har chansen att överta serieledningen i sin hängmatch nästa vecka.
Framgång föder framgång. Ett av historiens mest frekvent använda idrottscitat gör aldrig bort sig, inte heller när det gäller IFK Lindesberg. För efter att ha krigat i mittenskiktet av tabellen i ett par år går laget nu mot nya höjder.
Redan när Pierre Wester klev in i ledarstaben och lockade till sig sina unga adepter började nya vindar att blåsa kring IFK:s A-lag. Genom att kombinera förra årets stomme med nya spännande namn har man skapat ett mycket slagkraftigt lag. Det står klart redan en månad in på säsongen, när IFK skuggar i toppen av division 6.
Igår säkrade de blåa tre nya poäng, via 2-1 borta mot erkänt svårspelade Hovsta. Segern säkrades i andra halvlek när IFK vände underläge tack vare varsitt mål av Emrah Arifi och Paul Amaechi. En stark prestation som inte bara gav tre poäng utan säkerligen även en stor gnutta självförtroende. Självförtroende som det unga och talangfulla laget redan har gott om.
För faktum är att vinsten igår var IFK:s fjärde i följd. Laget är nu seriens formstarkaste lag, en titel man under gårdagen övertog av ÖSK Söder. Serieledaren föll nämligen något överraskande i sin bortamatch mot Lillkyrka och det innebär att endast tre poäng skiljer ner till IFK i toppstriden. Linde-gänget har dessutom en hängmatch att spela nästa vecka, då man kan ta överta förstaplatsen.
Allt som allt återstår tre matcher att spela för IFK innan serien vänder. Spelschemat utgörs i tur och ordning av tabelltrean Bobby BK, sexan Lillkyrka och nästjumbon Hidingsta. Med andra ord tre potentiella vinster som i så fall skulle göra att laget tog halvtid i serieledning.
Det vore något att suga på för IFK Lindesberg, som även om man fokuserar på ungdomssidan självklart suktar efter spel i högre divisioner. Det gör i alla fall A-truppen, som internt satt upp ett mål om uppflyttning till femman. Som det är nu finns det all anledning att tro på den målsättningen. För framgång föder framgång och IFK:s herrar sitter just nu mitt på ett framgångståg som bara stormar vidare.
Tabellerna från Svensk Fotboll:
Division 5:

Division 6:

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.