Unga, hungriga och arbetsvilliga IFK Lindesberg fortsätter att sätta starkt avtryck i fotbollssexan. Igår kom lagets fjärde raka seger, samtidigt som ÖSK Söder oväntat förlorade. Det innebär att IFK har chansen att överta serieledningen i sin hängmatch nästa vecka.
Framgång föder framgång. Ett av historiens mest frekvent använda idrottscitat gör aldrig bort sig, inte heller när det gäller IFK Lindesberg. För efter att ha krigat i mittenskiktet av tabellen i ett par år går laget nu mot nya höjder.
Redan när Pierre Wester klev in i ledarstaben och lockade till sig sina unga adepter började nya vindar att blåsa kring IFK:s A-lag. Genom att kombinera förra årets stomme med nya spännande namn har man skapat ett mycket slagkraftigt lag. Det står klart redan en månad in på säsongen, när IFK skuggar i toppen av division 6.
Igår säkrade de blåa tre nya poäng, via 2-1 borta mot erkänt svårspelade Hovsta. Segern säkrades i andra halvlek när IFK vände underläge tack vare varsitt mål av Emrah Arifi och Paul Amaechi. En stark prestation som inte bara gav tre poäng utan säkerligen även en stor gnutta självförtroende. Självförtroende som det unga och talangfulla laget redan har gott om.
För faktum är att vinsten igår var IFK:s fjärde i följd. Laget är nu seriens formstarkaste lag, en titel man under gårdagen övertog av ÖSK Söder. Serieledaren föll nämligen något överraskande i sin bortamatch mot Lillkyrka och det innebär att endast tre poäng skiljer ner till IFK i toppstriden. Linde-gänget har dessutom en hängmatch att spela nästa vecka, då man kan ta överta förstaplatsen.
Allt som allt återstår tre matcher att spela för IFK innan serien vänder. Spelschemat utgörs i tur och ordning av tabelltrean Bobby BK, sexan Lillkyrka och nästjumbon Hidingsta. Med andra ord tre potentiella vinster som i så fall skulle göra att laget tog halvtid i serieledning.
Det vore något att suga på för IFK Lindesberg, som även om man fokuserar på ungdomssidan självklart suktar efter spel i högre divisioner. Det gör i alla fall A-truppen, som internt satt upp ett mål om uppflyttning till femman. Som det är nu finns det all anledning att tro på den målsättningen. För framgång föder framgång och IFK:s herrar sitter just nu mitt på ett framgångståg som bara stormar vidare.
Tabellerna från Svensk Fotboll:
Division 5:

Division 6:

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.