Den rädda lilla missen gömmer sig på Granngårdens lager. Foto: Granngården
Främmande katt flyttade in i Granngården – söker dess ägare
Granngården i Lindesberg har under den senaste månaden fått en inneboende på sitt lager, där en lurvig och vilsen katt numera huserar. Den är dock väldigt skygg, och man har nu tagit hjälp av föreningen Hemlösa Tassar i hopp om att kunna återförena missen med sina ägare.
– Den är väldigt, väldigt rädd och har många ställen att gömma sig på, säger Maria Sundh.
Exakt när den fyrfota gästen flyttade in och hur den hamnade just där är ännu okänt, men misstankarna väcktes under en skadedjurskontroll av lagret då man upptäckte att det var ovanligt lite möss. Men det var inte förrän nästan en månad senare som den blyga missen visade sig för första gången.
– Man märkte den inte, utan helt plötsligt såg man något i ögonvrån, och där låg den alldeles blickstilla och bara tittade, berättar Maria Sundh som är en av de få som faktiskt haft förmånen att få se kissen.
Den smutsiga och toviga katten har sedan dess bara visat sig vid ett fåtal tillfällen, men den får både mat och vatten av personalen som varje gång hoppas få se en skymt av deras rädda inneboende.
– Den är väldigt, väldigt rädd och har många ställen att gömma sig på, den kan lika gärna sitta och titta på oss nu, säger Maria medan hon visar LindeNytts reporter runt på lagret.
Maria Sundh postade ett inlägg på Facebook, och gensvaret blev enormt. Foto: Camilla Lagerman
Under helgen postade Maria ett inlägg på Facebook i hopp om att någon skulle känna igen sin förlorade vän, och genomslaget blev långt över vad hon hade förväntat sig. I skrivande stund har inlägget delats 228 gånger, och den lilla kattens öde har engagerat en stor grupp människor.
– Det är helt otroligt, det är hur många som helst som har hört av sig som tror att det kan vara deras katt. En kvinna som var från Stockholmstrakten hade förlorat sin katt för flera år sedan och hoppades att det nu var den som dykt upp, berättar Maria.
Planen från början var att låta de förhoppningsfulla mattarna och hussarna komma till butiken för att se om den lurviga missen kunde vara deras, men när responsen blev så enorm fick man tänka om.
– Nu har vi tagit hjälp av organisationen Hemlösa Tassar, som har ställt hit en fälla. Nu hoppas vi att den går i den också, så att de kan kolla igenom den efter chip bland annat, säger Maria.
Förhoppningsvis löser det gåtan om hur den lilla kissen hamnat på Granngårdens lager, så den får äntligen komma hem igen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jerry Ragnarsson är 82 år, och har varit verksam som guldsmed sedan han var 14 år gammal. Foto: Camilla Lagerman
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Anwar Ghoubari och Elin Olofsson välkomnar till Sommarboden. Om några få dagar kommer man resa ett 27 lvadratmeter stort tält på platsen. Foto: Jennie Einarsson
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.
I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin lokal på Kristinavägen 24. Anledningen är att en ny hyresgäst ska flytta in, och därför söker verksamheten nu med ljus och lykta efter en ny plats att fortsätta sin verksamhet på.
-Jag väljer att se detta som en möjlighet, det här kan bli en nystart. Vi har stora planer på hur vi kan utveckla verksamheten på olika sätt, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.