I timmar har han åkt båt på Amazonas bifloder för att uppsöka de många indianbyar som ligger isolerade, i syfte att erbjuda eftertraktad läkarvård. Och hela resan betalade han ur egen ficka. Men det var det värt, menar läkaren Jan Ulfberg, som idag berättade om sin Colombiaresa på Rotarys öppna lunchmöte.- Med små medel kan man hjälpa så många och så mycket!
Jan Ulfberg är forskare och specialistläkare inom invärtesmedicin. Idag arbetar han vid Läkargruppen i Örebro. Men han har lagt mycket tid på att resa till länder som Kongo och Kenya och verkat som läkare i biståndssyfte.
Det oegennyttiga hjälparbete som Jan Ulfberg bedrivit under sin resa i vintras arrangerades av Ankarstiftelsen. Det är en välgörenhetsorganisation som har 90-nummer och bedriver hjälpverksamhet framförallt i Colombia. Stiftelsen fokuserar på att bygga upp skolor i djungeln, ge sjukvård och att starta olika vattenprojekt.
– Det är framförallt vattenfrågan och fattigdomen som är det stora problemet för indianbyarna i södra Colombia, berättar Jan Ulfberg. Man dricker regnvatten som blir kontaminerat och ger olika infektionssjukdomar.
Under de tre veckor som Jan Ulfberg vistades i Amazonas hann han besöka många byar. De ligger utmed Amazonas lugnare bifloder, sex timmars båtfärd från närmaste stad, och varje by består av ungefär två hundra invånare. Hit går det inga vägar utan alla transporter sker på floden.
– Hela livet kretsar kring floden och alla arbetar med fiske. Födan består i huvudsak av fisk, höns, ägg och grönsaker vilket är mycket bra mat. Ingen är undernärd.
Eftersom indianbyarna ligger så isolerade finns ingen sjukvård att tillgå. Det leder till att både mödra- och barnadödligheten bland invånarna är mycket hög. När Jan Ulfberg och hans kollegor anlände i vintras var det första gången på mycket länge som byborna sett en läkare.
– Vi var välkomna. Raskt utrymdes ett hus och en helt öppen mottagning öppnades. Här träffade jag ungefär 100 patienter per dag. Barnen hängde i klungor vid fönstren för att bevaka vad doktorn hade för sig.
Jan Ulfberg träffade många intressanta människor under sin resa. Han sov över i byarna under färden och fick därmed en större insikt i hur indianerna levde och verkade.
– Visst är det en stor fattigdom. Men jag funderar på vad som egentligen gör oss människor lyckliga. Är det pengar eller att man tillhör ett sammanhang? Här upplevde jag harmoniska människor som absolut inte önskar att flytta till storstaden för att finna lyckan.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.