Efter sex säsonger vid Linde Volleys sida lämnar nu Oskar Jönsson-Vikterlöf klubben, och han lämnar för ingen annan än Örebro. Från ena sidan av derbyt till den andra. Efter en lång karriär som andretränare var det helt klart dags för Oskar att testa sina vingar. För svensk volleyboll är det även ett stort plus att Örebro väljer en svensk tränare för sin nystartade satsning.
Tränarkarriären har verkligen tagit fart för 28-årige Oskar Jönsson-Vikterlöf. Efter tre år på volleybollgymnasiet och tre säsonger som spelare i Vingåkers elitserielag tog Oskar på sig tränarrollen. Han har åstadkommit mycket som assisterandetränare för Linde och har spelat en stor roll i arbetet med det lag som idag är ett av de bästa i Sverige. Han har agerat andretränare bakom hela sju huvudtränare på dessa sex säsongen och har varit den som bidragit till stabiliteten kring laget. Oskars arbete, och hans samspel med Johan Isacsson under säsongen, har varit så lyckat att det gav honom en plats i teamet kring årets landslagstrupp. Ett minst sagt välmeriterat uppdrag.
All denna framgång har dock lett till att Oskar nu lämnar Linde. Örebros förre huvudtränare Matilda Wikander blir mamma till sommarn och tar därför ett uppehåll från volleybollen. Örebro hade ett antal namn som alternativ för Wikander, men tillslut föll valet på Oskar. Örebro är ett höjdarnamn inom svensk volleyboll och klubben har en väldigt lång historik. Tio stycken SM-guld har de tagit och 22 stycken medaljer. Senaste åren har dock varit tunga för Örebro och laget fick kvala för att hålla sig kvar i elitserien två säsonger i rad. Sedan förra året startade de dock en ny satsning för att ta sig tillbaka till finrummet, en satsning som nu fortsätter med Lindes Oskar Jönsson-Vikterlöf.
För Lindes del blir det nu viktigt att hitta en ny assisterandetränare som håller nivån som krävs för ett lag med guld i siktet. Stabilitet och varaktighet är a och o för Linde nu. Sju olika huvudtränare på endast sex säsonger är ingen önskvärd situation. Nästa säsong blir Johan Isacsson kvar vilket underlättar inkörningen av nya assisterandetränaren.
Ett av de största problemen vi har inom svensk volleyboll är just på tränarfronten. Få finns och färre har tid. Detta har blivit ännu tydligare de senaste åren då fler och fler klubbar väljer att vända sig till utlandet för att finna ett tränaralternativ, en lösning som fungerar på kort sikt men inte i det långa loppet. Efter några år kommer vi stå där helt utan högkompetenta svenska tränare, import kommer bli ett måste och det kommer drabba de klubbar med svagare ekonomi. På så vis är det skönt att Linde har utbildat en så pass kunnig tränare som Oskar Jönsson-Vikterlöf. Han får nu sin chans att implementera sina tankar och att testa sina egna idéer i en klubb som har höga mål. För Lindes skull kan detta innebära ett nytt farligt hot i serien, men för volleybollens skull så måste vi tacka Oskar för ett superbt jobb i Linde och önska honom lyckat till men sin nya utmaning.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.